Kuulun liittoon

Enkä saa töitä,lisäksi liityin opiskeluaikana niin en saa ansiosidonnaistakaan korvausta,ainut hyvä puoli on ettei tarvitse maksaa liiton maksuja mutta saa matka- ja vapaa-aikavakuutukset ilmaiseksi.
Hyvähän tässä on sossukorvauksilla elellä mutta tekisi kyllä mieli mennä töihinkin mutta kun niitä ei ole aina olen joko liikaa koulutettu tai sitten minulla ei ole työkokemusta tarpeeksi,vai onko oikea syy se että työnantaja tarkastaa jostain että kuulun liittoon ja evää duunipaikan sen vuoksi?
2252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei työnsaantisi voi siitä kiinni olla, että työnantajat tarkastaisivat sinne kuulumisesi.Mistään ne eivät sitä tietoa poimi.Tietosuoja- asiat ovat niin kovat tänäpäivänä,että ole huoletta.
Toisaalta, jos niin olisikin, että eivät huolisi sinua töihin siitä syystä ,saat olla onnellinen kun et sellaisiin paikkoihin pääsekkään,orjatyövoimaa kaikki tyynni lähestulkoon sellaisessa paikassa ollaan.
Tsemppiä sinulle,kyllä se työpaikka vielä löytyykin...
Asiansa huolehtiva työnantaja tietää, että on kummankin puolen etu kuulua liitoihin.

Äänestä

Hei jos liittoon kuulut niin liitoilla on monia opistoja missä voi kouluttautua, minä olen Rakennusliiton jäsen toki osasto 617 kautta, ja olen käynyt opiskelemassa puheenjohtajasta, esiintymis ja ilmaisutaitoa, opetustaitoa, ymm. Siikarannassa missä sijaitsee meidän opisto, ja opiskelu on liittoon kuuluvan etuoikeus. Ja lisäksi palkan menetyksen korvaa liitto jos on töissä, muuten saa päivärahan ja majoituksen ruokailuineen, atk-ajokortin maksoin itse, muuten sen maksaisi osasto mutta meidän osaston varallisuuden takia maksoin sen itse.

Muuten koulutuksien määrä jossain iltaopistoissa olisi maksanut kaikkiaan toista tuhatta euroa, mutta harva jäsen tajuaa näitä etuja mitä meillä on. Tutki ihmeessä minkälaisia etuja sinun liittosi tarjoaa, opiskelu tuo varmasti lisä vahvuutta työmarkkinoille, ja työnantajat ei voi mistään tarkistaa kuulutko liittoon, ja laki edellyttää sinulle yksilö vapauden, mutta jos työnantaja tarjoaa loimaan kassan papereita täytettäväksi, niin silloin sillä on kusetus mielessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liittoon kuuluva kirjoitti:

Enkä saa töitä,lisäksi liityin opiskeluaikana niin en saa ansiosidonnaistakaan korvausta,ainut hyvä puoli on ettei tarvitse maksaa liiton maksuja mutta saa matka- ja vapaa-aikavakuutukset ilmaiseksi.
Hyvähän tässä on sossukorvauksilla elellä mutta tekisi kyllä mieli mennä töihinkin mutta kun niitä ei ole aina olen joko liikaa koulutettu tai sitten minulla ei ole työkokemusta tarpeeksi,vai onko oikea syy se että työnantaja tarkastaa jostain että kuulun liittoon ja evää duunipaikan sen vuoksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu