Minulla on neljä ammattitutkintoa ja olen huippuosaaja kaikissa ammateissani. Hain töitä, en saanut, koska työnantaja ei halunut palkata osaajaa vaan pomon perseennuolijan, loispummityöllisen.
Hain töitä - en saanut
Näin se menee
5497
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sellainen tapaus, että pitkään määräaikaisia tehnyt pätkätyöläinen sai lähteä, kun pomon kaverin sukulaisen piti päästä duuniin.
Ei ole kokemusta sen enempää kuin tutkintoakaan, mutta noin vain meni asiantuntijan edelle.
Ja kyllä, olen orjatöissä, missä saa nähdä kummallisuuksia joka päivä.
Ja taas olet nukkunut yli puolenpäivän ja nähnyt niitä unia, jossa sinä olet se paras - mutta kukaan ei anna sinulle töitä. Voi!!
vain omassa päässäsi.Kyllä sinä töissä olisit jos olisit huippuosaaja.Ei pidä kuvitella itsestään liikoja.Työnantaja kyllä kertoo kuka on huippuosaaja,ei suinkaan työntekijä itse.Ja niistä neljästä ammatintutkinnoista ei ole yhtään hyötyä mikäli eivät osu yhteen tarjotulle työlle.
Kumpi häviää???
Työn saa lähes poikkeuksetta jo töissä oleva työpaikan vaihtaja.
Yritä olla pomon nuolija.
Pomo tykkää kun "nuolet" sitä.
Tee esim. seuraavaa:
1) Kehu mies pomoa vaikka Kenraaliksi.
2) Kehu nais pomoa Kunigattareksi.
3) Naura aina pomo tyhmillekkin vitseille.
Näillä se ura urkenee 95% suomalaisista yrityksistä.