Vesivahinko, ei vakuutusta

Tintti

Opettavainen tarina: viime kesänä lähti pesukoneesta vesiputki irti ja vesi oli tulvinut pitkin asuntoa. Viattoman tyhmänä vain kuivailin lattioita ja luulin homman olevan sillä ohi.

Alakerran naapurin kattoon tuli vesiläikät. Sovittiin niiden korjaus. Olin onnessani, että selvisin niin vähällä.

Sitten isännöitsijä tilasi kosteusmittauksen ja voila! Kosteutta oli asuntoni huopapohjaisten muovilattioiden alla jopa 100%.

Minullapa ei ollut kotivakuutusta. Olen ihan ihmeissäni miten selviän tästä koko hommasta kun ei ole rahaa korjata asuntoa enkä voi sitä myydä nyt kun siinä on korjaamaton vesivahinko. Oikea piinapenkki. En tiedä mitä teen muuta kuin ihmettelen. Että ihminen on tyhmä kun se luulee, ettei ole varaa kotivakuutukseen mutta sitten tapahtuu tällaista eikä sen korjaamiseen ainakaan ole varaa.

10

10545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jope

      tyhmyydestä sakotetaan......!!!!

      • Erkki M.

        Jopelle vaan terveisiä, kyllä se sullakin joskus tyhmyys ilmenee ja sitten kuulet kolkkoa naurua joka puolelta. Oletpa ylimielinen ihminen, voi raukkaa


      • Nojoo

        Sie se oot sellainen päivänpaiste, voi hellallettas sentään - mutta Tintille lykkyä pyttyyn, tuo varmaan tuosta menee taloyhtiön vakuutuksen kautta. Niin kävi minulle ja pelasti monet yöunet...


    • Vanhempi suunnittelija

      Kyllähän talon vakuutuksissa pitäisi olla laaja turva. Vaikka osakkaalla olisi kotivakuutus, niin rungon vauriot korjaa yhtiön vakuutus. Ei vähävaraisen asukkaan vakuutusten varaan voi laskea taloyhtiön vastuuseen kuuluvien rakennusosien vaurioita. Ja sitten epävarmaa mututietoa: Alkuperäiseen tasoon taitaa korjata yhtiö kuivatuksen jälkeen myös lattiat, koska kivatus vaatii lattian pinnan poistamisen.

      Kotivakuutus tulee kuvioon siinä, että arvokkaat omat lattiamateriaalit ja irtaimiston vauriot korvataan siitä. Jos vaurio on yhtiön vehkeistä johtuva, niin yhtiön vakuutus tai kotivakuutus korvaa osakkaan tuollaiset jutut.

      Ota yhteys johonkin. Mikä lienee kiinteistöliitto? Isännöitsijän pitäisi asiaa myös hoitaa, mutta jos on vihjaillut osakkaan maksettavaksi rungon kuivatusta, niin isännöitsijä ei ole välttämättä ajan tasalla.

      Näin sen näkisin, mutta pitäisi jostain tarkistaa. Vakuutusyhtiöt ainakin tietävät.

      Jos kotivakuutus olisi ehdottomasti tuollaisten asioiden korvauskanava, niin se olisi pakollinen. Ajattele vaikka tulipaloa kerrostalossa. Samalla logiikalla meillä olisi velkavankeudessa lukuisia onnettomia korvaamassa kokonaisia kerroksia taloista. Ja noinhan asia ei ole.

      Jos yhtiö ei ole huolehtinut kunnollisia vakuutuksia, on taloudellinen vastuu niilla, jotka vakuutusasiat yhtiöissä hoitavat. Vesivahinko jos mikä on tavallinen vahinko, mikä yhtiön kohtaa. Ja siihen pitää olla kunnolliset vakuutukset.

      • Tintti

        Todella iso kiitos asiallisesta ja erittäin hyödyllisestä vastauksesta! On siis huomenna ryhdyttävä toimeen... KIITOS!


      • tomppa
        Tintti kirjoitti:

        Todella iso kiitos asiallisesta ja erittäin hyödyllisestä vastauksesta! On siis huomenna ryhdyttävä toimeen... KIITOS!

        lisää tietoa.kiinteistövakuutus korvaa vain rakenteelliset vahingot,tietääkseni,mutta jos on esim:huonekaluille tullu jotain niin se menee asukkaan kotivakuudesta.ja vielä sit tässä tapauksessa sinne alakerran asunnossa jos ois esim:tullu huonekaluille jotain niin sen korvaa taas sen asukkaan vakuutus .no tämän varmaan kaikki jo tiesikin..


      • Annele

        Asiat menee melko pitkälti kuten aikaisempi kirjoittaja kertoi mutta ei kuitenkaan ihan näin. Näissä tapauksissa asukkaan kotivakuutukseen liittyvä vastuuvakuutus on se tärkein osa eli jos asukas omalla tuottamuksellaan aiheuttaa vahingon (esim. unohtaa vesihanan auki -> vesivahinko, unohtaa lieden päälle -> tulipalo) niin kiinteistön vakuutus kyllä korvaa kuluja mutta ko. vakuutusyhtiöllä on oikeus maksettuja korvauksia hakea vahingon aiheuttajalta, ns. regressioikeus. Kuitenkin jos vahinko on aiheutettu törkeällä huolimattomuudella tai tahallaan niin silloin ei ole apua oikein mistään vakuutuksesta vaan asukas joutuu taatusti vahingot maksamaan omasta pussistaan joko suoraan taloyhtiölle tai regressinä tämän vakuutusyhtiölle. Jos vuotava vesi tuhoaa asukkaan irtaimistoa niin silloin vain ja ainoastaan oma irtaimistovakuutus korvaa niitä vahinkoja, jos tulipalossa tuhoutuu irtaimistoa niin oma vakuutus on taas ainoa apu, taloyhtiön vakuutukset eivät kata asukkaiden tavaroita. Niin että kannattaa miettiä onko tuo kotivakuutus ihan oikea paikka säästää, maksut eivät ole mitenkään huimia, jos ei irtaimisto ole kovin arvokas niin jo 50-60€ vuosimaksulla saa turvattua kotinsa.


    • meillä

      Astianpesukoneen tuloputken tiiviste vuosi. Kastui laattaa ja vähän seinää ja 40m2 parkettia. Asunto-osakeyhtiön vakuutus korvasi KAIKEN. Näine se pitää mennäkin ts. asunto-osakeyhtiöllä on täysarvovakuutus, joka korvaa rakenteet. En ole kylläkään varma, että kuuluuko myös parketit aina automaattisesti tämän vakuutuksen piiriin. Meillä tilanne oli sen takia selvä kun astianpesukone oli alkuperäinen ja taloyhtiön rakennusvaiheessa asennettu. Ikää yhtiöllä oli silloin 9 vuotta. Itse ei kuitenkaan kannata/saa tehdä mitään korjaustoimentpiteitä. Yhteys aina ensin isännöitsijään.

    • Samppa

      Olithan kotona kun vahinko sattui etkä esim. kaupassa? Tätä todennäköisesti kysytään melkein ensimmäiseksi.

      Eli lähes kaikissa vakuutuksissa on ehto, että vesivahingon sattuessa, esim. pesukoneesta aiheutuvan, on asukkaan oltava paikalla. Toisinsanoen: vakuutusyhtiön sääntöjen mukaan pesukonetta ei saa jättää yksin käymään.

      Mitä tulee vakuutuksiin, niin asuntoyhtiölle pakollinen kiinteistövakuutus korvaa kaiken korjauksen, pesukoneesta johtuneen vahingon yhteydessä vedotaan siihen, että pesukone on kiinteästi välittömässä yhteydessä kiinteistön viemäri/vesiverkostoon joka taas on asuntoyhtiön vastuulla.

      Kotivakuutus korvaa yleensä irtaimistolle aiheutuneet vahingot, muuttamisesta aiheutuvat kustannukset, asumisen muualla, jne., jne.

      Totisesti toivon, että kuivaus voidaan suorittaa ilman, että joudutte muuttamaan pois. Se nimittäin tulee kalliiksi...

      • vähän

        Vaatimus siitä että oltava paikalla kun tapahtuu pesukoneen vesivahinko koskee vain tilannetta kun kone tulvii tai jotain muuta vastaavaa. Sen sijaan jos letku vuotaa, niin silloin ei kyllä vaadita että pitäisi olla itse paikalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      90
      7286
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3851
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3460
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2582
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      2518
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2393
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2309
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2209
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      19
      1943
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1902
    Aihe