Jos vaaditaan palkkojen alennusta kaikilta työntekijöiltä, niin eikö olisi kohtuullista, että kevään osingot olisivat lähellä nollaa? Kaikki osingot yli viime vuoden ovat merkkinä, että palkkoja tulee nostaa, koska varaa on.
Palkanalennus
mies48
2541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tottakai se olisi kohtuullista - mutta aivan eri asian on suostuvatko osakkeenomistajat siihen solidaarisuuteen. Ja olet aivan oikeassa, että jos huippuosinkoja maksetaan, se tarkoittaa että firma on hyvässä vedossa ja palkkoihinkin pitää lisätä rahaa. Jos ei, firma lypsää myös työntekijöiltään.
osinko on bonusta joka tulee, tai sitten ei. Mikäli palkkaa nostetaan, on se tottakai hyvä juttu, mutta se tulee joka kk, osingot taas kerran vuodessa, jos tulevat.
Mikäli palkkoja nostettaisiin vaikka 100eurosta 150euroon ja kahden vuoden päästä jouduttaisiin laskemaan 75euroon niin kerros REHELLISESTI jäisitkö palkanalennuksen jälkeen töihin? -Niinpä.. siksi osinkoja jaetaan enemmän kuin mitä palkkoja nostetaan, sijoittavat panevat rahaa kiinni firmaan eivätkä ole "vain töissä"