Vaihtoehdoissa olisi Dodge Caliber, Kia cee`d, Opel Astra, Seat Altea XL ja Mitsubisi Lancer. Lancer houkuttelee eniten 5vuoden tehdastakuun ansiosta. Auton pitäisi olla tilava koska perheessäni 4 henkilöä, just syntynyt poika ja 4 v. poika. Eli rattaat pitää mahtua takakonttiin! Uuden auton hinta saisi ollla -20000€. Peugeuttia en ole vielä käynyt katsomassa. Saisinko kommentteja autoista PERUSTELUILLA miksi ja mikä kannattaa/ei kannata ostaa.
Minkä näistä autoista hankin?
Uutta autoa ostamassa
211870
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
kia ceed 1,6 srdi SW farmari
-hyvä ajaa
-pieniruokanen
-lämmin talviauto
-kaikki pelaa hyvin talvellakin,kokemusta on
-7 vuoden takuu
-edullinen
-tilava
siinä aluksi tietoa
http://tori.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000007&conference=4500000000000339&posting=22000000040669824
aika muovinen auto sisältä ja rengasäänet kyllä kuului tosi kovaa sisälle. Eikä tuo moottorikaan mitenkään super-hyvää kuvaa itsestään antanut. Toisaalta mielestäni hyvännäköinen, varustelu kiitettävää ja tilat ihan jees.
Noista ehkä kallistuisin itse Astraan tai Cee'diin.
Nykyisessä autossa myös kovat rengasäänet. Muovisuus ei sinänsä haittaa. Koeajan Mitsun lauantaina ja sitten katsotaan mikä on oma tuomioni.
Miksi valitsit vaihtoehdoksi muuten markkinoiden eniten epäilyttävimmät autot? No cee'd on kenties kelpo auto mutta ei juurikaan halvempi kuin Auris jota et edes harkitse, joka on todennäköisesti yhtä kolkkoa muovia kuin cee'd mutta sen tekninen perintö on vahvaa, ainakin osaaminen kulkee suvussa. Cee'd on yhä kysymysmerkki markkinoilla. Nuo muut kuuluu osastoon vältettävä. Ai perusteet? Työkaverit vinoilee noille, naapuri ei tule kateelliseksi, nukut yösi huonosti. Seat on VAG-ryhmän kuraa.
senkö takia kun ei ollut toyotaa mukana.Höh.Eihän auris taida olla edes farmariauto.
Noi autot oli halvimmasta päästä uusista. En voi kalliimpia tällä hetkellä harkita kun emäntä on äitiyslomalla ja minä ainoa leiväntuoja. Mulla on sen verran köyhiä kaverit, että ne on kateellisiä mistä tahansa uudesta autosta :)
Jos löytyy joku auto minkä saisi samalla hinnalla niin ehdota olehyvä.
suora ei: caliber, kia,
eivät pidä arvoaan, eikä niitä oikein haluta käytettyinä
nuo muut kyllä, paitsi että älä vaan mene mielellään noihin peugeoteihin tai renaulteihin sekaantumaan ja älä edes käy citroenia katsomassa.
miten niitä halutaan käytettynä ja pitävät arvonsa.Varmasti yhtä hyvin kun muutkin merkit ja eikös kaveri ollut ostamassa,ei vaihtamassa tai myymässä.
Mulla on Primera vm 2005 ajettu 90500 ja se pitäisi uuteen vaihtaa. Tätä olen siis antamassa väliin.
oletko idiootti vai vähän hidas?
Katso noiden calibereiden ja kioojen hintoja käytettyinä niin näet vähän suuntaa miten niitä arvostetaan. sama ranskalaisessa, melkein uutta lagunaa tms. 10t€ myynnissä, uutena ainakin tuplat. (paskoja autoja, siksi niistä ei kukaan mitään maksakaan. toisia merrkejä ostetaan samaan hinta 10vuotta vanhoina ja satoja tuhansia ajettuina. vissiin jotain eroa merkeillä.)
puppua.Tiedät sen itsekin.
Vuosimallin 2005/2006 calibereita ja lagunaa saa ~10t€. uutenahan niiden hinnat on jotain 25-30t€.
Hyundai i30 ja Kia Ceed on samoja autoja pitkälti.
Samoja Hyundai konsernin tuotteita.Tässä Hyundai i30
selvisi paremmaksi:
http://www.automotorsport.se/biltester/2007/0720/072004.pdf
Kia, paras noista.
Osta Hyundai i30.Hyundailla on halvemmat huoltohinnat kuin Kialla(Delta-auto).Muutenkin Hyundai on laadultaan parempi ja arvostetumpi maailmalla.Saman konsernin tuotteitahan noi on muuta
Hyundai on vakuuttavampi.
kiojahan ainakin myydään paljon enemmän.Vai on laadultaan parempi,heh heh.
Muualla maailmassa Hyundai on paljon enempi myydympi.Hyundai omistaa Kian.Hyundai osti Kian konkurssipesän vuonna 1998. Hyundain insinöörit on
saanut Kiankin laadun nousemaan.Tossa Hyundain pärjäämisestä:
http://www.hyundai.fi/ajankohtaista/default.asp
tänne kirjoitella jos ei tiedä asioista mitään. Siinä pyrkii niin helposti vaan nolaamaan itsensä.
jängätä jotain,"että maailmalla hyndai sitä ja tätä höpinää"Suomessahan sitä ollaan.Kirjottakaa ennemminkin,"että suomessa hyndai sitä ja..."Tuntuis vähän uskottavammalta.
Juu, jos kukaan enää tätä ketjua lukee niin tuli tehtyä kaupat SKoda Fabiasta, osittain suosittelujen perusteella ja siksi, että autossa hyvin tilaa ja kiihtyykin 9,7 100km/h.