Jos mies ottaa välillä 3-5 päivän känniputkia, onko kyseessä alkoholisti. Entä jos hän löytää naisen itselleen, voiko tällainen mies muuttua vai loppuuko tällaiset tavat koskaan?
Alkoholismi
onko kyse tästä
7268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
hän on alkoholisti joka on löytänyt naisen itselleen
kyllä siinä varmaan riskirajat ylittyy aika reippaastiki.
Sille juopottelulle on aina olemassa syy.. johtuuko se sosiaalisesta paineesta, tekemisen puutteesta jne jne. jos sillä on sellanen syy siihen juomiseen että ku ei oo muuta tekemistä, niin sellanen kaveri voi muuttua.
pelottais enemmän mies joka juo alkoholia viikottain, tai jopa päivittäin. Muutama pakollinen olut joka päivä tai joka toinen päivä on huolestuttavaa. En katselisis ellaista miestä.
eli tuurijuoppous:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dipsomania
Ei ole selvää (!) eroaako tuurijuoppous muusta alkoholismista. Artikkelin linkeistä pitäisi löytyä tietoa hoitomuodoista.
On alkoholisti.
Ei muutu RAITTIISEEN suuntaa, mutta jos ja kun löytää naisen, joka juo kanssa, niin tulee entistä nopeammin ihan rapajuopoksi.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=708&posting=22000000040691749
sairaus,josta ei parane koskaan.Irti voi päästä,vaikkakin todella kovan työn takana,mutta repsahtaminen taas on sitten helppoa.(Riippuvuus alkoholiin taitaa kyllä silti jäädä mieleen kummittelemaan.)
MUTTA. Ei välttämättä paha juttu jos se älyää tilansa ja hakee hoitoa siihen. Molempien kannattaa mennä, koska myös toinen osapuoli, vaikkei juokkaan, on ollut "sairaan mielen vaikutuksen alaisena" eikä välttämättä huomaa omaa käytöstä joka on muuttunut "häiriintyneeksi". Eli esim mahdollistajaksi (hoitaa juopon asioita, silottelee ja valehtee työnantajalle ja sukulaisille jne) tai nalkuttajaksi. Kova jäkätys juomisesta vaikka se ei muuta tilannetta kuin huonommaksi ja kuitenkin samalla "silottelee" juopon tekemisiä kun jotain tapahtuu. Kuvaan kuuluu myös tyhjät uhkailut, "jos kerran vielä juot plääplää niin varmasti lähden enkä takasin tule". On niitä jotka on alottanu uhkailun 50 vuotta sitten, juoppo juo edelleen,uhkailija uhkailee ja "silottelee" ja on äärettömän KATKERA.
Sen mitä voi tehdä on että rauhallisesti selittää, syyttelemättä, juopolle että ei halua olla suhteessa jossa alkoholi määrää tahdin. Jos juoppo ei tee mitään rakentavaa asian hyväksi, ei voi jäädä suhteeseen. Jos se ei havahdu tästä (saattaa olla tottunut tyhjiin uhkailuihin) eikä tee muuta kuin on selvinpäin ehkä muutaman ylimääräsen päivän niin sillon on lähdettävä. Joskus juoppo tarvitsee ammattiapua, katkohoitoo tms, joskus riittää kun löytää hyvän aa-ryhmän (niitä on myös nuorille) ja sieltä avun. Näissä viimeksimainituissa käy ainoastaan muut ongelmaiset, siellä ei ole ammattiauttajia paitsi avunhakijoina.
Älä anna juopon hämätä sillä että se sinnittelee selvinpäin jopa pitempiäkin jaksoja (hampaat irvessä). Jos ei samalla hae jotain apua tyssähtää tämmöset selvät kaudet lähes 100% ennennäkemättömään känniputkeen.
Jotkut juopot, just semmoset jotka on taipuvaisia juomaan putkia, saattavat kyetä olla ilman alkokolia pitkiäkin aikoja. Niitten maailma pyörii kuitenkin känniunelmissa. Ne laskee päiviä ja öitä kun seuraavan kerran "pääsee" vetään perseet. Ne selvät kaudet on lähinnä sijaistoimintaa ja ODOTUSTA paratiisiin pääsystä. Tää ilmiö on tuttu myös viikonloppukännäreille. Viikot menee perjantaita odotellessa koska sillon saa olla KÄNNISSÄ, juopon ekstaasitilassa. Jos tää känni ei jostain syystä onnistu (ei omasta tahdosta) on kännärillä pinna kireellä, naama rutussa ja tuli perseessä koska seuraavaan vapauttavaan känniin on niiiiin piiiiiitkä aika.