Suora lainaus tämän päivän Turun Sanomista s. 12 otsikolla Romanian romanit luulevat saavansa Suomessa heti töitä:
"Monet ovat siinä uskossa, että työtä saa helposti. Se mielikuva syntyi muiden puheista ja muun muassa verkkosivuilta, joissa kerrotaan Suomen huutavasta työvoimapulasta."
Haluaisin nähdä kaikki ne verkkosivut, jotka vielä suurten irtisanomisten aikana mainostaa ulkomaalaisille Suomen huutavaa työvoimapulaa. Pistäkää linkkejä näille sivuille jos tiedätte.
Vielä puoli vuotta sitten elinkeinoelämä itki lähes jokaisessa uutislähetyksessä huutavaa työvoimapulaa. Kuinkahan monen työntekijän saivat houkuteltua tänne irtisanottavaksi!
Odotan jo uutisia jossa elinkeinoelämä väittää taantuman olevan työvoimapulan syytä!
"Monet ovat siinä uskossa, että työtä saa helposti. Se mielikuva syntyi muiden puheista ja muun muassa verkkosivuilta, joissa kerrotaan Suomen huutavasta työvoimapulasta."
Haluaisin nähdä kaikki ne verkkosivut, jotka vielä suurten irtisanomisten aikana mainostaa ulkomaalaisille Suomen huutavaa työvoimapulaa. Pistäkää linkkejä näille sivuille jos tiedätte.
Vielä puoli vuotta sitten elinkeinoelämä itki lähes jokaisessa uutislähetyksessä huutavaa työvoimapulaa. Kuinkahan monen työntekijän saivat houkuteltua tänne irtisanottavaksi!
Odotan jo uutisia jossa elinkeinoelämä väittää taantuman olevan työvoimapulan syytä!
Vastaukset 12
Vanhimmat
esitetään joustavuuksia.
http://www.laaninhallitus.fi/intermin/bulletin.nsf/PFBD/4113AA9C4B49E942C22574DD0020ACC8
Ministeriviisikko on tohkeissaan. Työvoimapula ei uhkaakaan Suomea, jos heidän suunnitelmansa pitää.
Ministerit Mauri Pekkarinen (kesk.), Tarja Cronberg (vihr.), Liisa Hyssälä (kesk.), Sari Sarkomaa (kok.) ja Astrid Thors (r.) istuvat tiedotustilaisuuden keskipisteessä.
http://www.talouselama.fi/uutiset/article167543.ece
Ei mitään työvoimapulaa tule suomeen kunhan vaan herrat ja media vouhouttaa omaa fiktiota keksitystä työvoimapulasta. Missä tämä niin paljon puhuttu ja hehkutettu työvoimapula näkyy ei missään. Ja on tainnut herroilta unohtua sellainen asia että työpaikat tulevat vähenemään entisestään kun automatisoideen tehtaita yms. Että se siitä paljon puhutusta ja hehkutetusta työvoimapulasta. Mielestäni tämä ns työvoimapula on herrojen ja median yhdessä keksimää harhaa jota yritetään syöttää hyvä uskoiselle suomen kansalle.
Mitä nyt olen viimeiset kymmenen vuotta median uutisointia seurannu on Suomessa aina ollut krooninen työvoimapula.
Poliitikkojen mielestä pitäisi tuoda ulkomailta työvoimaa. Kuitenkin loppujenlopuksi monet ammattiin valmistuneet suomalaiset valmistuvat työttömiksi.
kun työvoiman tarjonta on suurta on palkat jollain lailla kurissa. ihan tervettä olisi saada maahan paljon rakennus-, söhkö- ja lvi-alantyöntekijöitä. Kotimaisilla vähän liikaa rahankiiltosilmissä ( paskaa laatua). Samoin siivoojat tms. halpatyövoimaksi, jolloin kuntien, kaupunkien ja firmojen rahat menisi enemmän olennaisiin.
Kunnon palkat niille jotka oikeasti tekevät sellaisia töitä, joihin vaaditaan vuosien koulunkäynnit (amk, yliopisto) ja tehtävät ovat vaativia asiantuntijatehtäviä (insinöörit, lääkärit, lakimiehet jne.)
mutta ei riitä:
http://www.iltalehti.fi/helsinki/200901078877682_hi.shtml
heitä, kun kesä koittaa!
Nytkin kaksi pääsi uutisotsikoihin ryöstäessään R-kioskeja Lahdessa ja Hämeenlinnassa.
Ja saaliit olivat laihanlaiset, vaikka veitsetkin oli apuna...
Parantaisivat nämä geeniperimää, kun suomalaisilla miehillä kuuluu kikkeli olevan pienenpuoleinen.
Vai että ihan vaativia asiantuntijatehtäviä nuo lakimiehen hommat?
Itse olen ollut käräjillä seuraamassa toistasataa käsittelyä. Voin sanoa, että kyllä siinä on välillä naurussa pitelemistä, kun niiden "asiantuntijoiden" söhertelyä seuraa.
muistuttaa tällaista tapausta:
http://www.youtube.com/watch?v=5X1VIyZe3Ws
Romaniaan onkin mennyt tieto, että Suomessa on runsaasti työpaikkoja tarjolla. Parisataa romanialaista onkin saapunut Suomeen tuon tiedon varassa ja ihmettelee nyt, että missä ne työpaikat...
Minnehän muualle on mennyt tämä tieto perille, että Suomeen voi tulla työhön, työpaikka on taattu.
Voimmeko kohta ihmetellä Suomen menetettyä mainetta?
Eiköhän se EK kuule löydä syyn taantumaan työttömistä.
"Tervetuloa töihin Suomeen!"
http://www.laaninhallitus.fi/intermin/bulletin.nsf/PublicbyIdentifierCode/20080916011?opendocument&1