päivärahan

Täytyykö liittoon toimittaa muuta, kuin palkkakuitit kun haen ansiosidonnaista (10 kk täynnä)? Niistähän tulee ilmi tehdyt tunnit yms.. asiallisia vastauksia kiitos =)
5925
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

näistä 10 viimeisistä kuukausista tiedot loma/vapaapäivistä ja voithan ottaa kopion viimeisestä palkkakuitistakin,,, mun mielestä noita tietoja ainakin rakennusliitolla on vaadittu.

Äänestä
  • Palkanlaskijalta saa todistuksen, olikohan nimi palkkatodistus, jossa on merkittynä onko lomat pidetty vai maksettu rahana (tärkeä tieto), sekä muut tarpeelliset tiedot.


    Jos vain on mahdollista kannattaa palauttaa se ensinmäinen päivärahahakemus liiton toimistossa olevalle kassan yhteyshenkilölle, joka saa samalla tarkistettua, että hakemus on oikein täytetty ja kaikki tarvittavat liitteet on mukana heti ensinmäisellä kerralla.

    Äänestä

MIKSI TE HYVÄT HAKIJAT ETTE LUE OMAN LIITTONE TYÖTTÖMYYSKASSAN SIVUJA!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sieltä se tieto taas löytyy, eikä täällä tarvisi itkeä.

Lueppa nyt tämäkin niin viisastut!!!!

Palkkatodistus

Palkkatodistus työnantajalta vähintään 43:lta (alkuehto) tai 34:ltä (nollausehto/paluuehto) työssäoloviikolta.

Jos haet ansiopäivärahaa ensimmäistä kertaa, etkä ole saanut 1.1.1997 tai sen jälkeen toisen kassan maksamaa päivärahaa tai Kelan maksamaa peruspäivärahaa, lasketaan päiväraha työttömyyttä edeltäneen 43 kalenteriviikon palkkatulojen perusteella. Jos olet saanut ansiopäivärahaa tai Kelan maksamaa peruspäivärahaa 1.1.1997 tai sen jälkeen, lasketaan päiväraha työttömyyttä edeltäneen 34 kalenteriviikon palkkatulojen perusteella. Lisätietoa löydät kohdasta Jäsenyys- ja työssäoloehto.

Palkkatodistuksessa tulee olla:
lomarahan ja lomakorvauksen määrä eriteltyinä
palkattomat poissaolot ja niiden syyt
tulospalkkiot, voittopalkkiot, bonukset tai muut vastaavat tulot eriteltyinä ansainta-aikoineen
työnantajan yhteyshenkilön nimi ja puhelinnumero.

Äänestä

myös irtisanomistodistus! Miten muuten todistat, että olet oikeutettu saamaan työttömyyskorvausta?

Äänestä
  • Työvoimatoimisto tekee työttömästä työnhakijasta työvoimapoliittisen lausunnon, jossa todetaan onko hakija oikeutettu työttömyyspäivärahaan vai ei. Työttömyyskassa maksaa, tai on maksamatta lausunnon perusteella päivärahat.

    http://www.ytk.fi/index.asp?id=2

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


saanti???? kirjoitti:

Täytyykö liittoon toimittaa muuta, kuin palkkakuitit kun haen ansiosidonnaista (10 kk täynnä)? Niistähän tulee ilmi tehdyt tunnit yms.. asiallisia vastauksia kiitos =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu