Kyllä lämmitti mieltä lukea lehdestä, että nyt meillä on julkisuudessakin pari jolla ikäeroa 29 vuotta=) Tuntuu, että tällaisista asioista vaietaan.. niinkuin se olisi jotenkin huono asia. Minulla ja miehelläni on 27 vuotta ikäeroa, itse 24-vuotias. Yhteinen koti ja kaikki on niiiin hyvää ja avointa. Rakastamme todella toisiamme ja ei paremmin voisi olla. :)
ikäero
hyvä asia
91024
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olen seurustellut sekä minua monta vuotta vanhemman että nuoremman miehen kanssa ihan monien vuosien suhde molemmista takana. Ensimmäisessä suhteessa suurin piirtein sinun iässäsi kasvoin aikuiseksi ja tässä jälkimmäisessä suhteessa itse olin siinä roolissa, että mies oli kasvamassa vasta aikuiseksi. Ikäero tulee esiin siinä, että ajattelun taso on erilainen ja myöskin elämänkokemus eri tasolla. Eri iässä myös halutaan vielä eri asioita, mutta ihmisethän ovat yksilöitä ja poikkeuksiakin löytyy. Ei sillä ikäerolla ole merkitystä tosiaan, jos vaan halutaan samoja asioita ja muuten synkkaa. Itselläni myös oma asenne tätä viimeisintä seurustelusuhdetta kohtaan oli negatiivinen. Ajattelin heti alussa, että tämä ei tule kestämään, etsii siis nuoremman ja jättää, ja siitä saan vaan syyttää itseäni.
Ikäero tulee vastaan kun nainen on täyttänyt 40 .
40 1
40 20
40 40
40 ????
Itselläni on kokemusta avoliitosta 17 itseäni nuoremman naisen kanssa ja täytyy kyllä sanoa, että tuli opittua se, että niin moni luulee tietävänsä, kun todellisuudessa vain luulee.
Meillä ei ikäero ollut milloinkaan minkäänlainen ongelma. Suhteemme päättyi aivan muihin asioihin.
Eilisessä Ilta-Sanomissa oli jokunen tunnettu suuri-ikäeroinen pariskunta, jotka korostivat onneaan. Siinä oli:
- Einojuhani ja Sini Rautavaara (29 v ikäeroa)
- Reijo ja Johann Oras (24 v)
- Kurt ja Eppu Nuotio (23 v)
Kaikilla takana pitkä ja onnellinen liitto. Voi myös muistaa, että se legendaarinen julkkisliitto, joka kesti Hollywoodin paineet oli Humbrey Bogartin ja Lauren Bacallin välillä (25 v ikäeroa).
Se vaan on niin, että mies rauhoittuu vasta niin korkealla iällä. Nelikymppiseen mennessä on "pakolliset" syrjähypyt tullut tehtyä ja sitten voikin omistautua yhdelle naiselle. Siinä vaiheessa on jo oppinut yhtä sun toista naisista, niin että on taitava rakastaja joka suhteessa.
"niin että on taitava rakastaja joka suhteessa."
Ai niis kaikissa suhteissa? Eiks sun pitäny olla jo rauhottunu!
vaan kun ottaa tarpeeksi nuoren vaimon, sen voi napauttaa tiineeksi kerran jos toisenkin, ja niin on reitti avoinna maailmaan. Muija kun tisuttelee ja pisuttelee jälkikasvun kanssa kotona, isukki ennättää ties mitä.
Sekin, että kun saa riittävän nuoren naisen, niin hän ei tiedä miehestään sitä kaikkea, mitä tämän ikätoverit tietää, eivätkä nämä toisaalta tule edes kertomaan.
Nuori hepsankeikkavaimo saa olla ihan omassa kastissaan, kun nyt 60vuotias mies paistattelee uuden onnensa kanssa. Uudelle onnelle kukaan ei mene kertomaan, miten monta uutta onnea miehellä on jo takanaan, miten monta rikottua sydäntä, petettyä lupausta.
Raakea tosiasia on kuitenkin se, että nyt 60ikäinen mies on ensimmäisen kerran päässyt päälle jo vuosikymmen ennen kuin vaimonen on edes syntynyt.
Ikää ei pidä käsittää viisauden, rauhottumisen tai uskollisuuden synonyyminä. Jos on nuorempana pannut kaikkea mikä liikkuu, ei iän karttuminen tee siihen mitään poikkeusta.
Vasta kun mies on geriatrisessa tuolissa tai mullan alla, sitten se on rauhoittunut, eikä noistakaan varma ole kuin jälkimmäinen.
Älkää siis olko typeriä ja luulko ja ihannoiko. Eläkää sellaisen 29vuotta vanhemman kanssa niin alatte tietää.
Minulla mies 45 vuotta..itse 22.
Täällä olen yövuorossa töissä ja mies ryyppää ja rellestää,näin joka viikonloppu.
Laskuihin ei ole rahaa mutta taksilla ajoon ja kaljaan on.
Äsken eräs tuttu laittoi viestiä kuinka jotkut muijat on mieheni kimpussa,enkä ihmettelisi yhtään että hän on siitä hyvinkin innoissaan.
Muuten kyllä ihana mies,enkä vaihtais pois,
mutta nyt saa riittää toi rellestäminen.
Aamulla saa kuulla kunniansa!!!
miehen "rauhoittuminen" johtuu siitä, että hän joutuu olemaan varpaillaan nuoren vaimonsa takia. Vaimo kun saa kovasti huomiota ikäisiltäänkin miehiltä.
Mieshän ei "rauhoitu" jos nainen ei ole niin nuori, että sopisi hänen tyttärekseen.
noissa ison ikäeron suhteissa
http://www.iltalehti.fi/rakkausjaseksi/200901098889298_lz.shtml