Miksi ihmiset pettää? Minkä takia olla jonkun kanssa jos täytyy häntä pettää? Miettikääpä näitä.
Ikuisuuskysymys
Pentti Hirvonen
91169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kai ne hakee jotain hyväksyntää omalle itsetunnolle jos tullut joskus kolhuja, esim. rakastaa omaa kumppaniaan mutta hänen ihailu ei riitä todistamaan että itsessä on vetovoimaa. Olisiko järkeä?
Voi olla, ehkä se on tapauskohtaista. Hyväksyttävää se ei kuitenkaan ole, ei missään tapauksessa.
Olen täsmälleen samaa mieltä ja ihmetellyt yksin ja ystävieni kanssa tätä nykyajan pettämisvimmaa. Taas on se aika vuodesta, jolloin sydämiä ja perheitä särkyy..
Itse elän seurustelusuhteessa, joka tyydyttää kaikki tarpeeni. Rakastan ja tunnen mustasukkaisuutta, mutta koskaan en häntä voisi loukata pettämällä.
Jos kaipaa muita suhteita, ensin entinen poikki ja sitten tie on avoin, näin minun mielestäni.
Kun ihmiseltä puuttuu jotain, useimmat yrittävät tehdä jotain saadakseen asiaan korjausta. Jos on rakkauden, kunnioituksen, hyväksymisen tai seksin vajausta avioliitossa, sitä lähdetään hakemaan muualta. Niin simppeliä se on.
Asia on juuri näin. Rinnakkaissuhteessa eläminen ei vain aina ole helppoa, ei etenkään, jos rinnakkaissuhde on edennyt vaiheeseen, jossa ollaan uskollisia siinä, mutta asutaan vielä puolison kanssa.
miksi olla suhteessa, jos siitä jotakin puuttuu??
...ettei pitkästä suhteesta aina ole niin helppo lähteä. Eikä aina se ole vain puoliso, joka on otettava huomioon.
Lisäksi, ainakin itse mietin, että toisena vaihtoehtona on yksin jääminen kenties pitkäksikin aikaa. Kun kaikki ystävät ovat naimisissa tai muuten vakituisessa suhteessa, naisena yksin oleminen pelottaa. Sosiaalinen kanssakäyminen jää hyvin vähiin. Siis myönnettäköön, olen pelkuri.
Ei kai suhdetta voi lopettaa pelkästään siksi, että huomaa jonkun asian, mikä siitä puuttuu. Tärkeämpää on katsoa, mitä siinä suhteessa on. Jos kaikki menee seksiä lukuunottamatta hyvin, ei ole syytä erota. Ihmisillä voi olla sellaisia kokemuksia lapsuudesta, tai jostain edellisestä suhteesta, että seksi on vastenmielistä, mutta kuitenkin haluaa olla yhdessä toisen kanssa. Jos toinen kuitenkin haluaa seksiä, hän voi saada sitä muualta, se on minusta ihan ok, kun kumpikin tietää jutun. Naisille ainakin on erittäin vaikeaa puhua miehelleen vääristä seksuaalikokemuksistaan, hyväksikäytöstä, insestistä, tms. Ne kuitenkin ovat saattaneet pilata hänen seksielämänsä loppuiäkseen. Silti hänkin haluaa läheisyyttä ja rakkautta, vaikka ei halua harrastaa seksiä. Ymmärtäkää heitäkin.
Jos tavallinen meikäläinen (pari kertaa seksiä viikossa haluava) rakastuu naiseen, joka ei halua seksiä, tai sietää sitä enintään kerran kuussa, mitä tehdä? Seurusteluaikana kuvittelin, että kaikki muuttuu, kun mennään naimisiin, mutta petyin. Seuraava syy oli raskaus ja sen ymmärsin, sitten oli pari vuotta paikkojen kipeydestä johtuvaa pidättyvyyttä ja heti sen jälkeen uusi raskaus. Näin meni ekat 5 vuotta avioliittoa aivan järjellisin selityksin ja minä pidättäydyin seksistä muutamaa ihanaa kertaa lukuunottamatta. Silloin tyydytin itseni 2-3 keraa viikossa. Sen jälkeen aloin epäillä haluttomuutta. Hän saattoi pitää kuukautissiteitä pari viikkoa kuukaudesta, jolloin tietenkään ei voi, kun sotkee paikat. Sitten oli kaikkea pienempää estettä, mutta yleensä hän antautuu kerran kuukaudesa velvollisuudesta ja osaa myös näyttää nauttivansa minusta. Nykyään n. 10vuoden ajan olen silloin tällöin saanut nauttia vieraasta naisesta (enimmäkseen kyllä runkkaan edelleen) ja se on todella taivaallinen kokemus kerta kerran jälkeen. Olen vaihtanut partneria, jotta en rakastuisi heihin, mutta kuitenkin pidä tekstari yhteyttä moniin. En oikeastaan haluaisi pettää, mutta "liha on heikko" toisaalta lohdutan itseäni sillä, että en kiusaa vaimoani, jota edelleen rakastan, vaan annan hänen nukkua rauhassa kainalossani, josta hän pitää.