Onko nuvaring pakko ottaa pois ja huuhdella seksin jälkeen? Voiko vaan huuhdella paikat ulkopuolelta?
nuvaringin huuhtelu??
tarpeellista?
5707
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos ohjeissa käsketään huuhtelemaan, niin sitten kannattaa huuhdella, jos ei käsketä, niin sitten ei väliä.
Ikinä en oo viitsinyt sitä huuhdeltavaksi kaivella enkä oo kokenut tätä minkäänlaisena ongelmana :)
Joo, elikkä itse hygieenisenä ihmisenä huuhtelen Nuvaringia välillä. On ainakin ns. puhdas olo seksinkin jälkeen laittaa takaisin. Eli kannatan Nuvaringin huuhtelua myös seksin jälkeen.
Eiköhän tuokin ole makuasia näin ainakiiin Gynekologini minulle sanoi. Huuhtelet jos tahdot mutta ei ole haittavaikutusta jos et huuhtele.
...edes käynyt mielessä!
Pakkausselosteessa sanotaan kyllä pariinkin otteeseen, että jos rengas on ollut ulkona emättimestä (syystä tai toisesta), niin sen voi huuhdella kylmällä tai haalealla vedellä ennen asettamista takaisin paikoilleen. Tämä ei kuitenkaan (ainakaan minun sisälukutaidollani) viittaa mitenkään siihen, että se pitäisi erikseen huuhtelemista varten kaivaa ulos.
Seksin jälkeen on tietenkin hyvä tehdä alapesu, mutta tämä suositus on kyllä varmasti aika uusi. Ei ole kovinkaan pitkään ollut joka vessassa bidet-suihkua, eikä edes joka asunnossa vessaa. Itse en ainakaan joka kerta vaivaudu, jos olen sattunut mukavasti käpertymään seksin jälkeen kullan viereen, eikä huvita alkaa juosta ympäri taloa.