Meidän erosta on 4kk, exäni löysi heti uuden naisen. Mutta haluaa pitää yhteyttä minuun ja on tosi mukava minulle. Ja ihmettelee miksi minä olin hänelle vihainen yhdessä vaiheessa, enkä pitänyt yhteyttä.
Mitä voi tarkoittaa et exäni haluaa olla mun kaveri ja nähdä muo?
Vähän aikaa sitten hän vielä sanoi että haluaa mut takaisin eikä ole rakastunut nykyiseensä.
Voiko mies päästä yli näin nopeasti? Auttaako toinen suhde pääsemään yli paremmin?
Mitä voi tarkoittaa et exäni haluaa olla mun kaveri ja nähdä muo?
Vähän aikaa sitten hän vielä sanoi että haluaa mut takaisin eikä ole rakastunut nykyiseensä.
Voiko mies päästä yli näin nopeasti? Auttaako toinen suhde pääsemään yli paremmin?
Vastaukset 10
Vanhimmat
jos ei viihdykään sen toisen kanssa. Eli juttelee sulle kivoja sun muuta, jotta olisi vielä mahdollisuus päästä sänkyyn kanssasi.
Ero pitää käsitellä itse, ei siihen laastarit auta. Jos aina ottaa uuden, kun on häthätää entisestä eroon päässyt, pettää vain itseään ja siirtää pahan olon tunnetta jonnekin tulevaisuuteen.
Omasta erostani myös 4kk...mutta olen päättänyt jättää exäni rauhaan. Vaikka nyt lähipäivinä olenkin jutellut muutaman kerran mesessä...mutta en aio ottaa häntä takaisin...
No, todennäköisesti exäsi kaipaa sinua...kumpi päätti erosta sinä vai exäsi?
Päätti exäni. Hänelle ero oli kuulemma tosi vaikeaa, ja aluksi ei pitänyt siitä toisesta tytöstä yhtään. Sanoi että haluaa vain kokeilla muita ja olla vapaa....
Jonkun aikaa sitten hän halusi minut takaisin. Halusi nähdä minua.
Mutta nyt tuntuu että hän on jo päässyt yli minusta, koska ei hänestä kuulu paljoa. Voiko mies päästä noin nopeasti yli, ja eikö hän mieti minua yhtään. Vai onko hän vielä sitä mieltä, mitä oli alussa. Meidän suhde kesti sentään 4 vuotta.
Hän ei tiedä minusta paljon mitään. Eikö häntä edes kiinnosta. Miten voi olla noin sydämetön ihminen, että ottaa heti meidän eron jälkeen uuden ja unohtaa mut täysin?
Minunkin erosta on vähän yli 4 kuukautta, vaikka en edes alusta ymmärtänyt sen loppuneen. En tiedä miksi kaikki loppui ilman selitystä. Toinen suhde ei auta unohtamaan. Jos entinen suhde unohtuu hetkeksi, myöhemmin ikävä tulee takaisin. Ei mitään ihmeellistä että hän vielä haluaa sinutut takaisin eikä hän ole rakastunut nykyiseensä. :)
En voi selittää itselleni miksi en voi enkä halua unohtaa. Minä en vain kiinnostu toisista.
Tutulta tuntuu. Oma suhteeni päätyi kuin salamaniskusta, jäin ihmettelemään vain että mitä tapahtui. Sydämessäni seurustelen yhä exäni kanssa...ja tekee niin pahaa nähdä hänet jonkun toisen kanssa. Mutta on tämä jo helpottanut. Ja minä olen nyt niskan päällä, hän tulee aina mesessä heti puhumaan minulle. (olen poistanut hänet, joten en näe onko hän paikalla vai en, mutta en ole torjunut joten hän voi puhua minulle), niin hän on joka kerta aloittanut keskustelun kanssani. Viimeksi toivotti jopa hyvää yötä...ja oli niin pirteä ja iloinen. Mutta en aio ottaa häntä takaisin, en vaikka kerjäisi. Vaikka mieli kyllä tekisi..
Ei kuulosta siltä, että olisit kovin niskan päällä, jos roikut mesessä ja odotat että exäsi kirjoittelee sulle.. Ja tuohan on ihan viatonta toivottaa hyvää yötä keskustelun päätteeksi. Mäkin saatan toivottaa ystävälle hyvää yötä mesessä, jos oon just jutellu sen kaa. Kannattaisi vain poistaa exäsi ja ottaa etäisyyttä, niin pääsisit hänestä yli ja eteenpäin.
Minusta te olette yhä vielä läheisiä ihmisiä. Kaikki teillä voi alkaa uudestaan, ja miksi pitää lopettaa sitä kaunista ja harvinaista mitä teillä oli? Ei paljon loppujen lopuksi tule elämään omia ihmisiä. Pitäisikö teidän antaa molemmille anteeksi ja olla taas yhdessä. Elämä on liian lyhyt :)
En todellakaan odota häntä mesessä ja istu siellä ja toivo että hän kirjottaisi minulle. Itseasiassa käyn siellä hyvin harvoin nykyään...Mutta viime yönnä tein virheen ja lähetin hänelle tekstiviestin johon hän jopa vastasi.
Tuttu juttu, exäni on minulle tosi ystävällinen ja jopa flirttailee kanssani. Meillä on sairaan hauskaa yhdessä aina kun nähdään. Hän on tapaillut toista, joka tosin ei ole kovin vakavasti otettava..
Veikkaan, että ongelmana on se,että exä ei osaa päättää, mitä haluaa ja pitää sinut varalla.Tunteita on vielä jäljellä ja hän haluaa pitää sinut nyörissä. Ei se ainakaan häntä helpota, kun kyljessä on toinen nainen, sillä silloin omien tunteiden käsittely vaikeutuu ja ongelmat tulee myöhemmin eteen. Voihan sen toisen kanssa paeta tunteita, mutta kyllä ne sieltä tulee.
Tottakai riskinä on se, että hän jatkaa pysyvästi suhdetta toiseen. Kaikkein parasta olisi ottaa etäisyyttä ja tehdä selkeä ero, eikä antaa toisen pitää nyörissä. Jos teidät on tarkoitettu yhteen, uskon, että näin tulee tapahtumaan.