Joulukuun alussa aloitin tämän VHH-kokeilun. Tosin aika väljästi ohjeita noudattaen. Hiilareita varmaan paljon yli suositusten, en ole laskenut. Perunaa olen syönyt jouluna laatikkona ja pari kertaa muutenkin ravintola-annoksessa, leipääkin silloin tällöin muutaman palan sekä tummaa suklaata joskus. Olutta entiseen malliin eli muutaman tölkin viikossa ja rommia ja konjakkia silloin tällöin. Muuten lihaa, kalaa, kanaa, munia, kasviksia paljon. Rasvaa välttelemättä. En ole nälässä ollut yhtään. Neljä ruokailuakin kolmen sijaan, eli illalla vielä nukkumaan mennessä se neljäs kerta. Tottumusta varmaan tuo iltasyönti.
Olo ollut koko ajan hyvä. Ei enää sitä turvotusta joka vaivasi varsinkin koko viime syksyn. Paino pudonnut aika vähän eli 85kg-->82kg. Eikä sillä niin väliäkään, tärkeämpää että ympärysmitta pienentynyt n.5cm. Vielä kun saisi toisen mokoman pois, niin siihen olisin tyytyväinen. Sen jälkeen vaikka Hyvä-karppi linjalle jos kokeilisi.
Olo ollut koko ajan hyvä. Ei enää sitä turvotusta joka vaivasi varsinkin koko viime syksyn. Paino pudonnut aika vähän eli 85kg-->82kg. Eikä sillä niin väliäkään, tärkeämpää että ympärysmitta pienentynyt n.5cm. Vielä kun saisi toisen mokoman pois, niin siihen olisin tyytyväinen. Sen jälkeen vaikka Hyvä-karppi linjalle jos kokeilisi.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Valeepukkiii, valepukkiii, sie oot valeepukkiii.
mattilan kätyri....
Unohtui vielä mainita, että jos jollain on tähän hyviä lisävinkkejä annettavaksi, niin ne otetaan kiitollisuudella vastaan.
Nuo Idi-mönkiäiset joilla ei ole keskusteluun mitään annettavaa, voivat mönkiä takaisin koloihinsa.
täysin ilman alkoholia ja paino putosi 10 kiloa. Sen jälkeen kyllä olen nauttinut satunnaisesti punaviiniä, konjakkia, drinkkejä ja joskus oluttakin eikä niillä vähäisillä alkoholimäärillä ole painonhallinnan kanssa mitään vaikutusta. Neljä vuotta on nyt takana VHH:ta ja 18 kiloa on pysynyt poissa. Uusia perunoita söin juhannusattona ja jouluna perunalaatikkoa pari lusikallista.
Jatka vaan samaan malliin.
edesauttaa laihtumista. sehän on jopa todistettukin. tarkoitan lasi kahta. itsellä joskus oli vaikeaa VHH:n kannalta tiputtaa painoa. Minulle auttoi huomattavasti silloin tällöin juoda pari lasia punaviiniä.
Juo votkoo ja äkkiä siemase koko puteli, niin että seuraavana päivänä on kunnon krapula, niin että oksennat suoles pellolle niin sitte laihut, ja kuihut niinku t.k.
Monilla ongelmakäyttäjillä on havaittu tuo sama juttu: kun lopettavat ryyppäämisen, laihtuvat. Ei siihen muuta tarvita.
Eikos kakaroitten pitaisi olla koulussa tahan aikaan paivasta? Oppisit sinakin siella edes hiukan tata kielta.
tarinoiden kirjoitteluun. Aina kun eräs tietty henkilö on palstalla tulee niputtain näitä "aloitin VHH:n, hyvin menee"-tyyppisiä viestejä.
Ja kun kyseinenhenkilö on poissa, vaikkapa matkalla, ei tääle palstalle tule VHH:laisten kirjoituksia lainkaan tai ihan vaan muutama viikossa.
Sinulle minulla ei ole mitään asiaa, eikä näemmä sinullakaan mitään annettavaa minulle. Kuten jo mainitsin, voit kömpiä takaisin koloosi. Tuon kaltaisista viesteistä ei ole kenellekään mitään hyötyä.
Tämä oli toinen viesti, jonka kirjoitin tänne palstalle. Marraskuun lopussa kysyin neuvoja aloitukseen ja tämä oli toinen.
Olen sen verran alussa tässä hommassa, että kysyttävää olisi vielä monestakin asiasta, mutta olisi mukava, jos asiasta mitään tietämättömät eivät keskusteluun puuttuisi.
sitten teet, jos haluat neuvoja? Niitä neuvoja kannattaa kysyä ihan oikeilta hiilaritietoisten palstoilta, googlettamalla löytyy. Täältä saat vain Mattilan samat jargonit jotka hän on toistanut jo neljä vuotta ja sen jälkeen vastustajien mollaukset.
hiilaritietoisilta tai karpeilta niin eihän se VHH-tietous toiseksi muutu esitin sen minä tai hiilaritietoinen karppi. Vähähiilihydraattinen ruokavalio on vähähiilihydraattinen ruokavalio palstasta riippumatta. Jokaisella voi olla erilaisia omia säätöjä niinkuin VHH:lla pitääkin mutta ei se tee minun esittämästäni VHH:sta jargonia. Turhaa panettelua tällä palstalla kun et uskalla mennä karppeihin soittamaan suutasi.
Ne Mattilan jargonit on taytta asiaa. Mikali olet VHH:sta kiinnostunut, niin hanelta saa hyvia neuvoja. Vain sellainen, joka on itse kokeillut VHH:ta pidemman aikaa, voi siita asiallisesti kertoa oman kokemuksensa pohjalta.
Mina olen myos itse kokenut seka RHH:n etta VHH:n. Oletko sina?
kiukkuisen vhh-laisen vastausta.
Mutta mm. Mattila on tarvittaessa milloin mitäkin, toimistusjohtaja, kulinaristi, kirjakauppias, ravintotutkija. Haukkuu mennen tullen kaikki jotka eivät ole vhh:lla sokeririippuvaisiksi hiilarimössöttäjiksi, ihan niinkuin mitään muuta välimuotoa ei olisi. Välillä antaa neuvoja, että leipääkin saa syödä päivittäin ja sitten taas ei. Suklaata jos tekee mieli, niin et ole oikeasti vhh:lla mutta seuraavassa viestissä sanookin, että kyllä elämästä pitää nauttia ja saakin "repsahdella". Antaa täällä neuvojaan totuuksina, mitkä eivät perustu mihinkään muuhun kuin omiin kokemuksiin, eikä siinä mitään, mutta kun ihmiset vaan ovat erilaisia. Puolustaa ystäväänsä Heikkilää raivokkaasti ja samalla ajaa palstalta muut oikeat tietäjät, kuten CS:n pois. Ja hännystelijöitä riittää...
Että siinä tämän palstan uskottavuus.