Haluan rehellisiä mielipiteitä naisilta.
Tyttyöystäväni ja minä päätimme että emme harrasta seksiä ennen kihlaustamme.
Hän kuitenkin käyttää yhä ehkäisypillereitä, koska sanoo niiten helpottavan häntä hänen kuukautisten kanssa toimimisessa.
Tekeekö naiset tätä useamminkin? Käyttää ehkäisypillereitä vaikka suhteessa seksiä ei tällä hetkellä harrastettaisikaan?
Luotan tyttöystävääni, ja haluan siis kuulla mitä naiset tästä ajattelevat?
Tyttyöystäväni ja minä päätimme että emme harrasta seksiä ennen kihlaustamme.
Hän kuitenkin käyttää yhä ehkäisypillereitä, koska sanoo niiten helpottavan häntä hänen kuukautisten kanssa toimimisessa.
Tekeekö naiset tätä useamminkin? Käyttää ehkäisypillereitä vaikka suhteessa seksiä ei tällä hetkellä harrastettaisikaan?
Luotan tyttöystävääni, ja haluan siis kuulla mitä naiset tästä ajattelevat?
Vastaukset 8
Vanhimmat
En usko, että tyttökaverisi pettää vaikka käyttääkin e-pillereitä ettekä harrasta seksiä nyt. Pillereillä saa elämänsä ns. helpommaksi tietää aika tarkaan koska kuukautiset alkaa ja loppuu. Myös vuotokin pienenee. Joten elämä on tietyllä tavalla paljon helpompaa.
voinut käyttää pillereitä ollenkaan. toisaalta olen kuullut, että toisilla ne helpottavat elämää. Ja jos on saanut kierron toimimaan, niin miksipä sitten lopettaisi?
helpottavat elämää tosi paljon, kuukautiskierto on lähes kellon tarkka, vuoto vähenee ja monella kuukautiskivutkin vähenevät lähes olemattomiin. Joten jos sinulla ei ole muuta syytä epäillä, olisiko kannattanut ihan vaan kysyä tytöltä miksi syö pillereitä. Jos nyt jo olet vainoharhainen, kannattaa kyllä tyttöystäväsi tarkkaan harkita kihloihin menemistä kanssasi. Voivoi.
koska pillerit oikeasti helpottavat kuukautisvaivoja.
on myös Akneen hyvä apu
tai tehokas sanotaan. Monet tytöt , nuoret naiset syö siis ihan avuksi vaikka eivät seksiä vielä harrastaisikaan.
E-pillerit on tarkoitettu myös kuukautiskipuihin, sekä auttavat aknea.
Kyllähän itsekin käytän vaikkei miehen kanssa pitkään aikaan tehtykkään mitään.
Ja jos teillä ei tällä hetkellä ole seksielämää, niin miksi samantien lopettaa niiden syöminen?
Jos tulevaisuudessa kuitenkin harrastatte.
Niiden jatkuva aloittaminen ja lopettaminen saa elimistön ja kuukautiset sekaisin.
Ite oon syöny jo monta vuotta pillereitä ihan vain ja ainoastaan kuukautisiin... Joskus aikojen alussa hain pillerit ehkäisyyn, mutta kun ero tuli jatkoin syömistä koska oli helpompaa vaivojeni kanssa. Ja mikä kaikista parasta niin ei tule näitä ikäviä rättipäiviä niin usein... =)
Kyllä. Se on aivan tosi, että joillain naisilla on todella kovat kuukautiskivut, ja e-pillerit usein auttavat, koska ne vaikuttavat hormonitoimintaan.
Ei siis pidä pelätä ainakaan sen vuoksi pettämistä. Meillä oli sama tilanne. Emme halunneet harrastaa seksiä ennen avioitumista, mutta pillerit oli. Tosin jossain vaiheessa pillerit jäi pois, koska vaimon hormonitoiminta heitti häränpyllyä muista terveyssyistä ja olihan siitä etua, ettei himottanut niin kovasti raskauden pelossa, kun kortsujakaan ei tietenkään ollut kun oltiin sovittu ettei niitä tarvi.