Tietäiskö kukaan kertoa miten käy jos eroan aviopuolisostani tänä vuonna ja avioero tulee voimaan vielä vaikka tämän vuoden puolella. Iäkäs äitini testamenttaa minulle yksiönsä ja jos perintö tulee vastaanotettavaksi vuoden parin päästä, onko ex miehelläni oikeus puoleen perinnöstäni. Kertokaa pliis, jos teillä on kokemuksia asiasta. Kiitos etukäteen....
tuleva perintö avioeron jälkeen ?
räystäsrääkkäruikku
51068
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
exällä oikeuksia perintöösi eron jälkeen - ositushan tehdään 1.vaiheen alkamispäivän tilanteen mukaan - joku varmaan korjaa, jos olen väärässä.
Entinen on entinen eikä omaa mitään oikeuksia eron jälkeen. Ja jollette ennen perinnön tuloa eroa vaan sen jälkeen, äitisi voi sulkea puolisosi "ulos" perinnöstä testamenttimerkinnällä.
loppuu siihen päivään, jolloin kirjoitat avioerohakemuksen ja viet käräjäoikeuteen! Sen jälkeen vaikka saisit lottovoiton, niin ex ukolle ei ne kuulu.
Varallisuus katsotaan osituksessa siitä päivästä jolloin ero on haettu eli erohakemus toimitettu käräjäoikeuteen ja muuhun älä mene suostumaan osituksen suhteen.
Ex mieheni oli aivan varma asiasta ja katsoi tarpeelliseksi ilmoittaa asiasta minulle ennen kuin jätän toisen vaiheen hakemukseni..... :)
helppo hymyillä, eikö?! Hieno juttu, että siinä saapi ahne ex pitkän nokan! :-))
viestiketjussa pitää olla vähintään yksi viesti jonka on kirjoittanut hyvin katkeroitunut, elämäänsä pettynyt,kateellinen,kaunainen ja jätetty tyyppi. Menetit varmasti puolisosi juuri ennenkuin pääsit hänen rahoihinsa käsiksi ?
Jos kirjoituksia on useampia,sattavat ne olla tältä samalta henkilöltä, joka vain vaihtaa nimimerkkiä. Eikös juu... :-))