Viikko menee mutta sitten alkaa rasvat, kananmunat yms. yököttää ja elimistö huutaa hedelmiä..Koko ajan pitää kaupan tuoteselosteita lukea.Tulen kyllä toimeen ilman perunoita, pastaa ja riisiä mutta ilman ruisleipää en pärjää aamuisin kahvin kanssa ja eväänä. En ole vhh:n vastustaja mutta ei sovi minulle ja piste.
vhh vaikea noudattaa
ei onnistu minulla
26878
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Senkun vaan jatkat niiden hiilareiden puputtamista, ei sinun syömisesi ketään kiinnosta...
Ei tällä palstalla tunnu kiinnostavan ketään se että VHH ei sovi useimmille. Ainakaan asiaa ei saa tuoda esille, VHH:ta pitää vaan hehkuttaa hehkuttamasta päästyäänkin, pitää yrittää väkisin saada jokainen tämän liikuntavammaisten ja -kyvyttömien dieetin piiriin.
Mutta turhaa se on. Ei VHH yleisty Suomessa koskaan niin paljon että sillä pääsisi kunnolla rahastamaan.
ihmistä, jolle ei VHH ole sopinut. Tarkoitan todellista ihmistä, en vaihtuvan nimimerkin taakse kätkeytyviä palstahäirikköjä. Täällähän voi kuka tahansa kirjoittaa mitä tahansa ja täällä voi myös luoda erilaisia nettipersoonia. Siitä tuli viime viikolla TV:stä ohjelma kuinka monet elävät kaksoiselämää. Netissä voi esiintyä sellaisena kuin haluais olla kun tavallinen elämä on niin tylsää.
Menin aamulla klo 6.00 uimahalliin. Ensin sauna, sitten puoli tuntia vesijuoksua ja perään toinen puolikas uintia. Nyt on ravitseva vhh aamiainen syöty ja olo on mahtava.
Että se siitä liikuntakyvyttömyydestä. Vai tarkoitatko nyt fyysisesti vammautuneita joilla ei ole mahdollisuutta liikkua.
Ketään VHH:lla olijaa ei ole pystytty rahastamaan ei pystytä. Ne jotka haluavat maksaa, voivat mennä kaikenlaisiin vartijoihin ja klubeihin, jos ei itsenäiseen terveelliseen sömiseen pysty.
voitkin sitten poistua aiheen piiristä, joka ei sinua kiinnosta. Hauskoja hetkiä hiilihydraattien parissa. Saat syödä niin monipuolisesti sokeria ja keinotekoisia teollisuusrasvoja. Elimistösi huuutaa sokeria joten valitse niitä hiilihydraattipitoisia hedelmiä.
Jos et ole VHH:n vastustaja niin anna sitten ainakin muiden syödä terveellisesti ja ravinteikkasti äläkä yritä käännyttää. Ei se onnistu kun VHH:lla olo on aivan loistava.
Kirjoitan näin neljän vuoden VHH kokemuksella.
sitten poistua palstalta, koska juttusi ei muita kiinnosta. Hauskoja hetkiä läskin parissa. Saat syödä niin monipuolisesti läskiä ja rasvaa. Elimistösi huuutaa voita joten valitse niitä pekonejasi ja makkaroitasi.
Kun olet palstahäirikkö niin anna sitten ainakin muiden syödä terveellisesti ja ravinteikkasti äläkä yritä käännyttää. Ei se onnistu kun VHH:lla olo on aivan hirveä.
Kirjoitan näin neljän vuoden VHH kokemuksella ja olen silti reilusti ylipainoinen.
sieltä löydät kaltaisiasi ylipainoisia. Minä noudatan VHH:ta ja olen VHH palstalla. Älä unta nää, että poistuisin "omalta palstalta" minnekään.
Kukahan se on palstahäirikkö joka tulee vittuilemaan VHH:laisille ja vielä niiden omalle palstalle?
VHH palstalle tulevat ne, jotka ovat kiinnostuneet VHH:sta terveellisenä ja ravinteikkaana ruokavaliona. Sinulleko jättäisin palstan että saisit antaa neuvoja ruokavaliosta josta et mitään ymmärrä. Soitat vain suutasi. Menisit häpeämään nurkkaan.
tänään jo häiriköimässä muillakin palstoilla?
sieltä löydät kaltaisiasi ylipainoisia. Minä noudatan normaalia ruokavaliota ja olen millä palstalla haluan. Älä unta nää, että voisit rajoittaa sananvapauttani mitenkään!
Kukahan se on palstahäirikkö joka tulee vittuilemaan VHH:laisille ja vielä niiden omalle palstalle, niinpä, kukahan se on?
VHH palstalle tulevat ne, jotka ovat kiinnostuneet VHH:sta "terveellisenä" ja "ravinteikkaana" ruokavaliona. Sinulleko jättäisin palstan että saisit antaa neuvoja ruokavaliosta josta et mitään ymmärrä. Soitat vain suutasi. Menisit häpeämään nurkkaan tai sinne saareesi.
joissa aiheena on vähäkalorisuus. Sinulla ei sinne mitään annettavaa. Turha valittaa kuinka täällä keskustelee vääriä henkilöitä kun itse tekee samaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=2000000000000005&conference=4500000000000362&posting=22000000040842757
sinä poistut tältä palstalta koska sinulla ei ole tänne mitään annettavaa, pelkkää häiriköintiä vain, niin minä poistun vähäkaloriset palstalta. En osallistunut keskusteluun kaloreista vaan proteiinijauheista.
tehdään me sellainen sopimus että tullaan palstalle vain kun emillä on jotain asiallista sanottavaa.
hahaha, et varmaans suostu siihen, koska silloin koko elämäsi sortuisi kun et voisi koskaan tulla tänne palstalle.
ei saa negatiivisesti VHH:sta puhua, ainoastaa ylistää sitä rasvan mättämistä tai kirjakauppiasta, sitä se keskustelu tällä palstalla on niin kauan kuin eräs vhh:lainen palstahäirikkö täällä mesoaa.
niin aika ajoin tällä palstalla ei muuta kirjoitetakaan kuin VHH:n "huonoista puolista". Mistähän syystä julkisuuteen ei ole tullut yhtäkään ihmistä joka omalla nimellään kertoisi niistä huonoista puolista. Pekka Puskakin ja koko laitos ilahtuisi suunnattomasti jos joku kertoisi näistä mediassa.
Jostain syystä niitä huonoja puolia kerrotaan vain tällä palstalla vaihtuvien nimimerkkien takaa. Isketään puskasta nimettömänä. Kukahan näitä tarinoita täällä sepittää kaiket päivät? Jäljet johtavat sylttytehtaalle, ellei peräti saareen.
häiriköimässä muilla palstoilla tänään?
Ei vhh ole ihmisille sopivaa! Ala syömään normaalisti, ei tietenkään roskaruokaa, vaan hyvää monipuolista perusruokaa ilman älytöntä rasvanläträystä. Ei ihmisen ruuansulatus toimi järjettömällä läskin syönnillä. Ihminen on sekaruuan syöjä ja sen mukaan pitää toimia, jotta pysyy terveenä. Se ei tietenkään tarkoita chipsejä, ranskalaisia, limmapreita, karkkeja tai muuta roskaruokaa. Hyvä perusruoka tiellä pitää. Paljon kasviksia ja hedelmiä ja muuta tuoretta mukaan, niin hyvä tulee. Vihreät pavut muuten laskevat kolesterolia tehokkaasti ja kuidut pitävät verensokerin alhaalla.
älytöntä rasvanläträystä ja järjetöntä läskin syömistä? Ei ainakaan VHH:lla. Se on sinun omaa keksimää jargonia jota täällä toistelet päivästä toiseen. Kannattaisi perehtyä aiheeseen ensin ennenkuin kirjoittaa täyttä puppua. Jos olet lukenut VHH kirjallisuutta niin annahan esimerkki missä kehotetaan läträämään rasvalla?
Voin vastata puolestasi, ettei sellaista löydy ja tarkoituksesi on vain häiritä palstaa trollaamalla.
Läträystä ja järjetöntä syömistä esiintyy runsashiilihydraattisella ruokavaliolla kun syödään 50-60% hiilihydraatteja päivän annoksissa.
Ei vhh-ruokavalio tarkoita, ettei enää koskaan saisi yhtään hedelmää/marjaa syödä, jopa ruisleipää voi syödä. Oikeat valinnathan tässä ratkaisevat.
Totta varmaan on, ettei tämä ruokavalio sovi kaikille, varsinkin, jos pitää sokerisista ja jauhoisista herkuista ja roskaruosta.
Itse voin todella hyvin, olo on energinen ja kaikin puolin terve. Syön muuten kaikkea, mutta olen jättänyt pois perunan, pastan, riisin, vaaleat leivät, sokerit, pullat ym. leivonnaiset, karkit yms.
unohtua, olet tainut saada kaikki tietosi vhh:sta vastustajilta.
laihtuminen onnistuu sillä, että syö "pahaa" ruokaa (omaan makuunsa).
Kummallista kun ruoka on alusta asti ollut ihmiselle keino pysyä elossa niin miksi nykyään kaikesta täytyy tehdä niin hyvänmakuista mössöä. Ei ihme, että ihmiset ylensyövät ja lihovat.
Elintarviketeollisuus yrittää lisätä kulutusta lisäämällä elintarvikkeisiin sokeria, oli se sitten siirapin, glukoosin, maltodekstriinin, maissi- peruna tai vehnätärkkelyksen nimellä.
Samoin on lisäaineiden laita. Ruoan omaa makua vahvistetaan lisäämällä natriumglutamaattia E621 ja kun maku voimistuu ja paranee niin ihmiset jäävät helposti koukkuun.
Viljatuotteita, varsinkin vehnää lisäämällä saadaan ihmiset syömään enemmän kun se hiilihydraattien sokeri saa aikaan hyvänolon tunteen nopeasti ja siitä alkaa ylensyönnin kierre ja ihmiset lihovat.
Onneksi VHH:lla saa tämän sokeririippuvuuden katkaistuksi. VHH:ta voisikin hyvällä syyllä kutsua katkaisuhoidoksi. Sokerihan on alkoholin tavoin riippuvuutta aiheuttava aine.
mutta lisään tuohon listaan vielä sen suolan, vaikka et itse sitä suostuisi mainitsemaan.
Suola kun etenkin saa ihmiset syömään mm. ranskalaisia ym. perunaisia naposteltavia, pähkinöitä ja yleensäkin tavallista ruokaa.
Suolainen ravinto lisää elimistössä angiotensiini-reseptorien määrää. Näiden reseptorien aktivaatio aiheuttaa verisuonten supistumisen, joka johtaa verenpaineen nousuun.
Kyseisten reseptorien salpaajia käytetään lääkkeinä verenpaineen alentamiseen.
Tein itse pienen testin joulun tienoilla. Söin melko suolaista kinkkua 5 päivää ja kinkunsyönnin lopettamisen jälkeen muutamien päivien päästä sekä systolinen että diastolinen verenpaine oli laskenut 20 mmHg. Enkä edes liikkunut yhtään enempää niiden päivien aikana.
sillä natriumglutamaatti E621 on myös suolaa. En pidä lainkaan suolaisesta ruoasta ja tiedän sen terveysvaikutukset. Varsinkin teollisesti muokattu suola on epäterveellistä. Itse käytän kohtuullisesti vain parhaimpia, puhtaita ja käsittelemättömiä merisuoloja. Ne maksavat moninkertaisesti mutta onhan niiden kulutus sen verran vähäistä että sillä ei ole merkitystä.
Hyvä että lisäsit suolatietoutta. Ei sitä koskaan tarpeeksi korosteta.
tarkemmin tarkoitin tätä perus- natriumkloridia :).
Natriumglutamaattihan on yksi maku, jonka ihmisen kieli maistaa, eli ns. umami. Suolaiselle on taas eri makualueet kielessä.
Ihan mielenkiinnosta googletin ja havaitsin, että myös maustamattomasta lihasta maistetaan tämä kyseinen natriumglutamaatti.
VHH.laisen elämään ei saa mahtua ainuttakaan yllätystä. Pienikin poikkeama arjen rutiineista saa aikaan hirmuisen ahmimishimon, muutaman tunnin poikkeama totutuista ruoka-ajoista. Auton renkaan puhkeaminen riittää suistamaan VHH:laisen raiteiltaan.
Se on nähty. Päivärutiinin pitää olla kuin autistisille lapsille muokattu.
kuin roikkua täällä vastustamassa palstan aihetta. Meinaatko päivystää koko yön. Hanki elämä.
vilkas mielikuvitus.