Anoppeja kyllä muistetaan haukkua heidän käytöksensä takia,mutta entäs miniän käytös anoppia kohtaan.
Onko oikein,että miniä kielloista huolimatta häiriköi kaikin tavoin ja keksii kaikenmoista perätöntä juttua anoppilasta.
Miniät, katsokaa tekin joskus kunnolla kokovartalo peiliin älkääkä aina laittako syytä anopin tai apen niskoille.
Asioilla on aina puolensa ja puolensa.
Onko oikein,että miniä kielloista huolimatta häiriköi kaikin tavoin ja keksii kaikenmoista perätöntä juttua anoppilasta.
Miniät, katsokaa tekin joskus kunnolla kokovartalo peiliin älkääkä aina laittako syytä anopin tai apen niskoille.
Asioilla on aina puolensa ja puolensa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Teidän tapauksessa tai sinun tuntemassa tapauksessa on näin. Jollakin muulla on taas aivan toisenlainen tilanne.
Jos täältä nappaa jonkun miniän tai anopin tai kenenkä vaan kirjoituksen tai suhtautumisen ja vie sen sitten toisenlaisen ihmissuhdeongelman kommentiksi, niin metsäänhän se menee.
Tottakai on hankalia miniöitä. Keskeneräisiä, heikkoja, avuttomia. Sellaisia me ihmiset ollaan. Mutta ei se poista sitä faktaa, että monet monet anopit ovat edelleen keskeneräisiä, vaikka ikää ja kokemusta on enemmän.
Näillä palstoilla on niin monenlaista jauhantaa, mutta seassa on ihan oikeaa hyvää keskustelua. Joka voi auttaa jotakin hankalassa tilanteessa olevaa.
Tosiaankin se on aikalailla yksinkertaistavaa, että oletetaan kaikilla olevan samoin kuin itsellä.
On kaikenlaisia tarinoita.Jotkut jopa tulevat toimeen keskenään ja pitävät toisistaan.
Tänne vain kirjoittelevat useammin ne joilla on ongelmia.
Mutta on han se niin , että yleensä läheisemmät ihmisuhteet voi valita itse, mutta puolison kautta tulevia ihmisiä ei. Ehkä ne omatkaan vanhemmat ei niin huippuja ole, mutta yleensä samanperheen sisällä kasvaneet ymmärtävät toisiaan jonkinverran paremmin koska käytös kulttuuri sama. Monesti sitä tulee väärinkäsityksiä kun tavat ja tottumukset törmäävät ja odotukset ovat erit.
Joskus haluttaisiin oikeasti löytää se positiivinen yhteys mutta yhteistä " kieltä" ei oikein löydy.