meillä näin paljon uskottomuutta? Surullista.
Miksi tämmöistä
onko oikeasti
171326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
kuin omalle kohdalle osuu.
Kauan olen minäkin eläny silmät "ummessa".
Ei sitä voi tietää, ennenkuin napsahtaa omalle kohdalle. Selvisi hiljattain, että mieheni on pettänyt minua työkaverinsa kanssa useiden vuosien ajan. Naiiviudessani ajattelin, että omalle kohdalle tämmöistä ei tapahdu. Kyllä on sinisilmäisyys ja luottamus ihmisiin karissut viime aikoina.
kun on selvinny. mä oon vielä selvitys tilassa, mutta yhtä kaikki naivius on kyllä kadonnu multakin.
Tuntuisihan sitä olevan. Syitä sekä vastauksia on yhtä paljon mutta tosiasia on että pettäminen aiheuttaa lähes aina pahaa oloa jollekin niinkuin itsellenikin sekä kerrannais vaikutukset voivat olla suuremmat kun ajatellaan. Jotkut tekevät sitä hetken mielijohteesta toiset tahallaan ja joillekkin se on tapa lisäksi on viellä ihmiset jotka eivät kertakaikkisesti pysty kontrolloimaan itseään tai kasvattavat tällä tavalla omatuntoansa.
olen sen että mikä se juttu on ..olen törmännyt nyt ikäeroasiaan kun löysin nuoren naisen itselleni ja elämämme on hyvää kaikki siis kaikki toimii.. ennen petin kun ilmeisesti etsin jotain mutta olen sen löytänyt.. lyhyesti sanottuna suhde ei ole kunnossa jos täytyy pettää..
siihen tunteeseen, olla haluttu ja se alku jännitys aiheuttaa jonkinlaista riippuvuutta.
Kaikkihan tietää ettei siinä ole järkeä, mutta kaikki tietää myös ettei tupakointi tai alkoholi ole järkevää silti niihin melkein kaikki joskus kokeilumielellä erehtyy.
Pettämisessä on samankaltasta jännityksen tunnetta kun ekassa paukussa nuorena tai ekassa tupakka kokekeilussa.
Ihminen on hölmö. Etsii uusia tunteita ja kokemuksia.
Joihinkin vaan jää koukkuun.
En tiedä jääkö seksiin koukkuun kaikkihan sitä kaipaa, mutta siihen tunteeseen uudesta naisesta tai erilaisesta seksistä kun kotona.
Siihen tunteeseen olla haluttu ja siihen ihanaan kiimaan. Se on yleensä vaan uudessa suhteessa vaikka kotona saisi useemmankerran päivässä.
Syy on se uudensuhteen koukuttava vaikutus.
käydä niin, että siinä sekoittaa liian monen ihmisen asiat perusteellisesti, kun alkaa pettämään.
"Syy on uudensuhteen koukuttava vaikutus"
Varmaan totta ja monille tulee siitä jonkinlainen "huume", josta ei pääse irti.
Mutta kun jäädään kiinni pettämisestä, niin sitten alkavat katumusharjoitukset, ja luvataan tuoda petetylle melkein kuu taivaalta. Sitä olen monesti ihmetellyt, että eikö pettäjälle tule mieleen, että jos jäädään kiinni, mikä sitten tapahtuukin lähes kaikille pettäjille, niin siinä on sitten tosi monen ihmisten elämä järkkynyt tosi pahasti.
Ensin menee petetyn puolison elämä pirstaleiksi, ja jos molemmat petturit ovat varattuja, niin silloin kahden petetyn puolison elämä. Ja jos on lapsia, he oireilevat monesti hyvinkin paljon isänsä, tai äitinsä sekoiluista.
Kehtaan kertoa täällä, olen petturi varmaan surkee isäkin ja kuitenkin rakastan perhettäni.
Vaimoani ja kahta lastani.
Olen pettänyt ja olen myös ns. jäänyt kiinni.
lapset on kunnossa ja en ole huomannut minun addiktion vaikuttaneen lapsiini. 2 ja 4 vuotiaat tyttäret ei ole meidän keskusteluissa mukana kun ollaan vaimon kanssa juteltu minun toisista naisista tai siitä miksi meillä ei ole seksiä enään viikottain tai edes joka kuukausi.
Aikuset ihmiset voi asioistaan jutella kun lapset ei ole samassa huoneessa.
Siis lasten oireilu voi saada alkunsa mistä vaan riidoista jos ne riidat hoidetaan niin että niistä saisi naapurin koirakin oireita vaikka ois eri pihalla.
olen petetty vaimo ja yritän kovasti toipua siitä,kerrohan noin miehen näkökulmasta kun jäit kiinni niin miten sä olet pystynyt näyttämään vaimollesi jos sinua on se asia kaduttanut,entä vaimosi luottaminen.
asioista voi jutella ilman että lapset kuulee. Se vaan on ongelmmallista, että sitä alkaa kaipaamaan hiljaa omassa mielessään sellaista miestä, joka.. Se suorastaan käy ylitsepääsemättömäksi tarpeeksi. se tarve etsiä joku mies joka haluaa oikeasti sinua. Ja kun löytyy, niin ei jaksa ajatella kotiasioita. Ymmärtää ehkä paremmin toista, mutta haluaa tehdä asiat eri tavalla.
kiinni olen jäänyt ihan omasta halusta. Voi kuulostaa typerältä ja sitä kai onkin.
Salailu ei ole koskaan onnistunut minulta. Tärkein yhteinen asia on minun ja vaimon välillä ollut aina keskustelut yhdessä ja kaikesta.
Siis en kertonut toisesta naisesta suoraan päin naamaa vaan tilanteessa jossa kysyin miksi ei enää häntä seksi niin innosta hän vastasi koska ei taida olla ainoa joka minulta saa.
Turha siinä on selitellä tai kieltää totuutta.
Mitään suhdetta minulla ei ole ollut.
Pettänyt olen silti. Se on totuus ja myös se etten osaa katua. Nainen jota rakastan on vaimoni. Mitään kakkosta ei edes ole.
Voi hemmetti mikä selitys. Pyysin anteeksi ja en usko että vaimoni minuun siinä asiassa luottaa. Ei ole luottanut aiemminkaan pettämispuolella.
Tiesi jo aiemmin etten ole uskollinen ollu suhteissa joita on ollut. Okei saa antaa turpiin ja silti luulen teen sen uudestaan.
aika julma olet,oletkos ajatellut että vaimosi voi mennä sekä henkisesti että fyysisesti kamalaan kuntoon.itselleni kävi niin olin kuin kävelevä ruumis,niin rikki menin joka tavalla,sairastuin vakavaan masennukseen,ja siitä nyt sitten yritän parantua.onko se pettäminen sen arvoista että on valmis sitten kestämään sen ettei vaimo kestä sitä,en tiedä miten vahva luonteeltaan sinun vaimosi on,mutta itsestäni voin sanoa että monta paskaa tämä elämä on antanut mutta tämä oli sellainen että ajattelin etten selviä.vieläkin on tosi pahoja päiviä,vaikka asiasta on pari vuotta aikaa.kannattaisko miettiä kuitenkin mikä tässä elämässä on tärkeintä,jos olet sitä mieltä että et ole onnellinen vaimosi kanssa niin kannattaisko erota,ja antaa vaimollekin tilaisuus olla onnellinen omalla tahollaan,sillä on ihan varma ettei tuo tee ketään onnelliseksi,ei sinuakaan,se on hetken huumaa mutta saa paljon pahaa aikaan.yritä edes.
Ikinä en ole julmaksi itseeni ajatellut. Itsekäs tiedän olevani ja sen olen kuullut omalta vaimoltakin. Kirjotukses sai mut ihan hiljaseksi, en ole ajatellut sitä noin.
En tiedä onko hän vahva vai vaan esittää vahvaa.
Eroamisen otin puheeksi kun tää asia tuli esiin. Ei halunnut siitä puhua.
Toi on totta se on hetken huumaa tavallaan, niinkun huume tai känni.
Se on selvää perhe on tärkee ja en ole miettiny että aiheuttaisin jotain muutakun ehkä hetken mustasukkasuuskohtauksen. Se menee ohi.
En voi olla varma osaanko korjata mitä oon jo rikkonu. En ees tiedä mitä nyt voin muuta kun taas puhua ja ehkä kysyä mikä on hänen tunnelma.
Ei tosiaan ole ainakaan meitä lähentäny ja aika hiljanen on vaimo.
Hitto Mary sait mut jos ei vielä häpeemään niin ainakin miettimään.
että lapsesi eivät ole kärsineet sinun pettämisistä jos olette pystyneet vaimonne kanssa asiat niin hoitamaan. Yleensä se vaan ei mene niin, vaan jo aika pienetkin lapset huomaavat, että isällä, tai äidillä on jotain ongelmia.
Eikä lapsia saa aliarvioida, monet heistä ovat hyvinkin tarkkoja huomaamaan vanhempiensa pahoinvoinnin.
Oo nyt mies ja ajattele ja oo mies
äläkä pelleile!
Ei sun häpeemiset ketään enää auta ja katuminen on vaan itsesääliä. Olet toivottomasti vaimosi armoilla. Nyt joudut vaan tyytymään mitä se päättää sun elämälle tehdä. Sä oot jo sen elämän pilannu nyt on vaimos vuoro näyttää sulle....
Taas yks paskanilkki!
vaan tälle muka miehelle siis edellinen ennen karppaa lukija miehelle
Ehkä ei ole vaikuttanu sun lapsiin ja ehkä oot hoitanu asiat niin ettei se naapurin koirakaan saa näppylöitä.
Ei riitä. Ku teet ja hankit lapsia olet sitoutunu niistä huolehtii ja sillon ei riitä ehkä tyyli.
Ehkä lapsilla menee hyvin ja ehkä ne on saanu ruokaa ja ehkä niil on tarpeeks vaatetta.
Ehkä sä et ole perheenisäkään kun et ole varma onk sun lapsil asiat hyvin ja et oo ehkä se aviomies ku et voi olla varma onk sun vaimo tarpeeks vahva kestää sun kans henkisesti kun ehkä nussit ehkä et.
Ehkä sä oot viel hiukan tyhmäkin ja ehkä sun ei kannattas nussii ketään.