Hei. Lääkkeenä minulla on ollut Mirtatzapin 15-30mgmg iltaisin masennuksen hoidossa. Käytin kyseisellä ammoksella lääkettä noin 4 kuukauden ajan. lääke nosti käytön aikana ruokahalua reippaasti, aamulla väsytti ja nukuin 12-14 tuntia. Kerroin lääkärille oireista niin annos nostettiin 45mg. Annoksen nostolla ei ollu vaikutusta, edelleen väsytti ja oli unelias olo koko ajan nukuin edelleen 12-14 tuntia. Ruokahalua annostus kyllä nosti.
Lääkettä käytin noin 8 kuukauden ajan ja sitten se päätettiin lopettaa kun ruokahaluni kasvoi aivan mielettömiin mittasuhteisiin ja painoa tuli 18kg lisää. Lääkityksen aikana ruokahalu oli aivan valtava, jatkuvasti oli nälkä, piti syödä koko ajan ja millään ei tuntenut itseään kylläiseksi. Tämän seurauksena lääkitys päätettiin lopettaa ettei paino nouse lisää.
Olo on hyvä en koe olevani masentunut tai itkuinen, lieviä univaikeuksia minulla kyllä on mutta yritän hoitaa asian ilman lääkitystä tai jos ongelmasta tulee paha niin toisella lääkityksellä.
Nyt olen ollut ilman lääkettä noin kuukauden ajan,lääke lopetettiin pikkuhiljaa. Tuntuu vain että ruokahalu on edelleen todella voimakas ja kylläisyyden tunne on hukassa. Tietääkseni lääkitys ei vaikuta enää kun hoidon lopettamisesta on kuukausi aikaa?
Onkohan muita syitä?
Olisiko mahdollista että lääkityksen aikana söin ja ahmin niin paljon että mahalaukku on venynyt ja tavallaan vatsalaukku tottui isoihin annoksiisn ja sen takia on koko ajan nälkä?
Mikä noin on tapahtunut niin millhänä vatsalaukun saisi kutistumaan takaisin tai saisi ylenmääräisen ruokahalun kuriin?
Kiitos lukemisesta.
Lääkettä käytin noin 8 kuukauden ajan ja sitten se päätettiin lopettaa kun ruokahaluni kasvoi aivan mielettömiin mittasuhteisiin ja painoa tuli 18kg lisää. Lääkityksen aikana ruokahalu oli aivan valtava, jatkuvasti oli nälkä, piti syödä koko ajan ja millään ei tuntenut itseään kylläiseksi. Tämän seurauksena lääkitys päätettiin lopettaa ettei paino nouse lisää.
Olo on hyvä en koe olevani masentunut tai itkuinen, lieviä univaikeuksia minulla kyllä on mutta yritän hoitaa asian ilman lääkitystä tai jos ongelmasta tulee paha niin toisella lääkityksellä.
Nyt olen ollut ilman lääkettä noin kuukauden ajan,lääke lopetettiin pikkuhiljaa. Tuntuu vain että ruokahalu on edelleen todella voimakas ja kylläisyyden tunne on hukassa. Tietääkseni lääkitys ei vaikuta enää kun hoidon lopettamisesta on kuukausi aikaa?
Onkohan muita syitä?
Olisiko mahdollista että lääkityksen aikana söin ja ahmin niin paljon että mahalaukku on venynyt ja tavallaan vatsalaukku tottui isoihin annoksiisn ja sen takia on koko ajan nälkä?
Mikä noin on tapahtunut niin millhänä vatsalaukun saisi kutistumaan takaisin tai saisi ylenmääräisen ruokahalun kuriin?
Kiitos lukemisesta.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kun olin itse n. viikon ilman lääkkeitä (pääsivät loppumaan), niin ruokahaluni putosi samantien nolliin, mutta olenkin luonnostani alipainoinen.
En osaa oikein neuvoa...