jotta häntä pidetään tarpeeksi miehekkäänä?
Miks M:n täytyy olla 200 cm pitkä
M 182,5 cm
546937
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 54
Vanhimmat
olet saanut päähän? Olen lukenut aika pitkään tätä palstaa ja hyvin harvoin olen nähnyt tommosia vaatimuksia.
jokin pitkässä miehessä sytyttää, ei mahda mitään. Kai se on jotain biologiaa. Pidän kyllä 182,5-senttistä riittävän pitkän miehenä. Parhaiten mut saa yli 190-senttiset miehet kehräämään.
Mutta kun olen aikuinen, niin tajuan ettei ulkonäkö ole kaikkea, joten tollaiset kriteerit voin heittää tosielämässä romukoppaan. Olen itse pitkä nainen, 173 cm, ehkä sekin selittää jotain.
Vastatkaa nyt muutkin tytöt!
pitkä 173cm niin yli 180cm pitkä mies on sinua pitempi jo 7cm eli melkein 10cm...
joten miks pitäis olla yli 190cm..
korkokenkien takiako???
naiseksi ellei tunne että mies on mies eli häntä reilusti pitempi.
Syy: huono itsetunto ja mahdollisesti sitä parantamaan hankitut korkokengät.
miksi näin on. Tuntuu itsestäkin aivan järjettömältä. Pidän aika harvoin korkokenkiä, nuorena kuljin niissä paljon, joten ei se korkokenkien käytöstä ole kiinni. Kai jotain järjetöntä biologiaa/eläintä minussa. Elämähän on täys asioita, jotka eivät ole järjellä selitettävissä.
Mutta ei tää mikään mun elämääni ohjaava voima ole ;) Suhteissa olen ollut myös lyhyempien kanssa ja hyvin rakastuneena.
Tutkimusten mukaan naista viehättää eniten 1.1 kertaa oman pituuden mittainen mies. Eli 173-senttisellä se olisi juurikin 190-senttinen, johon tuntisi eniten vetoa. http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_attractiveness
Minulla se ihanne on 183-senttinen, ja olenkin rakastunut yhteen sellaiseen.... :)
Mulle ainakin kelpais vallan mainiosti. On näppärää, kun mies on suht saman mittainen.
Eli ainakin mulla henk.koht. mieltymykset ohittaa tuon 1.1-teorian.
kuulostaapa todella haluttavalta :D
... kaikki kriittiset paikat kohdillaan ilman kumartelua ja/tai varvistelua ;)
jos pitkä mies vain kiihottaa enemmän. Samalla logiikalla olisi miehen huonoa itsetuntoa, jos esim. hoikka nainen kiihottaa enemmän kuin lihava. Makuasioita.
selaillessani naisten profiileja he hakevat sellaisia huojuvia lipputankoja.mutta eikö se ole enemmän miesmalli joka seisoo tukevasti ja jolla on enemmän hartioita..nykyajan miesmalli käsitys heikoilla kantimilla!kummat esimerkiksi pärjäsivät ennen savotallaki josa oli raskasta työtä nälkäkurjet,lipputangot vai jykevärakenteiset miehet!
.. pidän pitkistä miehistä. Itse olen 176 cm pitkä, joten lyhyemmät miehet jätän heti laskuista pois. Aiemmin seurustelin minua lyhyemmän miehen kanssa, mutta minusta tuntui aivan siltä kuin olisin pikkupojan äiti, kun kuljin hänen kanssaan (puhumattakaan jos minulla oli korkokengät). Mutta kyllä minä kelpuuttaisin 180 cm miehen itselleni aivan hyvin =) Oma poikaystäväni sattuu olemaan 190 cm ja komea kuin mikä, mutta kyllä hän 10 cm lyhyempänäkin olisi saanut polvet notkumaan. Kuitenkin juuri se pituus on sellainen korvien välinen asia, että minusta tuntuu paljon turvallisemmalta olla 190 cm miehen vieressä kuin 170 cm. Äitini on sanonut aivan samaa. Hän on 164 cm ja isäni on 175 cm. Hän ihastui isässä juuri siihen, miten kohtelias, pitkä ja komea mies hän oli.
Miehen on oltava 185-200 cm pitkä, muuten hän ei ole edes mieskään vaan jokin keskikasvuinen..
...olla tosi lyhyt mies, koska voin luottaa siihen että jos joku minuun joskus ihastuu, niin se ihminen ei ole ainakaan samanlainen pinnallinen kana kuin suuri osa naisista. On minulla kerran tyttöystävä ollut, kymmenisen senttiä itseäni pidempi eikä kumpaakaan haitannut yhtään :)
pitää sinun ulkoisista ominaisuuksistasi,niin hän on syvällinen ja hieno ihminen, mutta jos sattuu pitämään toisenlaisista miehistä, niin on pinnallinen kana...:D Olet sinä mainio epeli.XD
En usko että on olemassa naisia, jotka ottaisivat minut pituuteni *takia*. Sen sijaan jaksan kyllä uskoa, että muutama sellainen ei-pinnallinen tapaus löytyisi, jotka voisivat tykätä minusta pituudestani *huolimatta*. En haluaisi naista, joka ihastuisi ulkonäkööni, vaan sellaisen, joka ihastuisi ensisijaisesti persoonaani.
Koska tämä kommenttini on nyt herättänyt ihme närkästystä, selvennän hieman: mieltymyksiä ulkonän suhteen saa olla eikä se ole paha asia, mutta jos mieltymys on ehdoton kriteeri, se on pinnallista. Minusta punapäiset tytöt ovat kaikista söpöimpiä, mutta tyttöystäväksi käy ihan yhtä hyvin muunkinväriset hiukset omaava.
peittojen alta, kun on niin pieni.
..pieniä oot kokeillut jos ei edes sängystä löydy.
tarvi olla pituudeltaan 2 mertiä, ainakaan mun mielestä. Pituutta sais olla vähintään 175 cm, sillä olen itse 168 cm. Mielestäni en vaadi sen suhteen liikoja, sillä eiköhän moni mies täytä ton pituus toiveen.
Mitta ole.
mutta sanotaan nyt tässä,että kyllä minäkin pidän pitkiä,isoja miehiä järjettömän seksikkäinä.
Ja minusta minulla on ihan oikeus omaan mielipiteeseeni,olematta kana.
Ihan samoin kuin useimmat miehet pitävät kurvikkaita,pitkähiuksia,hoikkia naisia seksikkäinä.
Mutta molemmissa tapauksissahan tarvitaan myös se salaperäinen jokin...joka saa syttymään.
Nimenomaan. Molemmilla sukupuolilla on joitakin seikkoja toisen sukupuolen vartalossa, joka viehättää. Minäkin todellakin pidän esim. isoista rinnoista ja leveästä lantiosta. Tällaiset mitat eivät ole kuitenkaan kaikille naisille edes mahdollisia, mutta se nyt vaan menee niin. Kuitenkaan käsittääkseni naiset eivät ole haukkumassa minua tästä viehtymyksestäni. Onko siis tuo naisten sulkeminen seksuaalisen vetovoiman tuntemisen ulkopuolelle vain merkki edelleen yhteiskunnassamme kytevästä misogyniasta. Miettikää siis veljet ennen kun päästätte suustanne haukkumasanan.
Moni nainen joutuu elämään sen faktan kanssa, että rinnat on kokoa A. Moni mieskin joutuu elämään sen faktan kanssa, että pituus ei ole ihannemitoissa. Kuitenkin kaikki mukavat ja järkevät toisia kunnioittavat ihmiset saavat kyllä seuraa ja löytävät kumppanin. Ei se loppupeleissä ole kuitenkaan pituudesta tai rinnoista kiinni.
..tuon faktan kun saisi iskostettua ihmisten päihin.
riittäisi hyvin tuo 180 ja risat. Olen itse vai vähän yli 150 eli puolen metrin pituusero taitais olla liikaa.. :)
Eiköhän se miehekkyys tule jostain muusta kuin pituudesta, johan vitsin heitit:)
ei tarvii olla mikään 200cm pitkä.
Onhan se niin päin kivempaa että saan käpristyä miehen kainaloon, kun että mies halaa minua reisistä :D
..tyttö..eikö tuossa ole jo liioittelun makua?
No ei todellakaan pidä olla !
Kunhan mies on itseäni edes muutaman sentin pidempi, ettei tartte itteään ihan jättiläiseksi tuntea! (meillä naisilla kun on tämä paino/ulkonäkökompleksi itsestämme) Muita kriteerejä en pistä. Siitähän se on kiinni että luonteet kohtaavat ja kipinä syttyy.
Muutenkin jostin kumman syystä miehillä tuntuu olevan sellanen käsitys naisista, että me vain etitään jotain supermiestä. Helvetti sentään --- ei mekään mitään supernaisia olla, ihan tavallisia tallukoita mekin ollaan! Ihan samalla tavalla mekin piereskellään ja röyhtäillään kun miehetkin (vaikkakaan ei aina ihan niin avoimesti)
Kyllä meidät naiset hurmataan kohteliaisuudella, huomaavaisuudella ja hyvällä käytöksellä ja nimenomaan keskustelutaidolla. Muista en tiedä, mutta machoilu, elvistely ja turhan päteminen saa karvat pystyyn, puhumattakaan että käydään samantien iholle kiinni. Enkä kyllä jaksa kuunnella treffeillä myöskään siitä mitä autonosia se tuunattu bemari on syönyt, tai paljonko penkistä nousee. Heh, toisekseen se komiakin kaveri voi olla TYLSÄ, kokemusta on.
Ihan tyhmää että olet saanut ede tollasta päähäs.
Kehiin ihan tavallista puhetta elämästä, kiinnostuksen kohteista, ja mitä sitä yleensä tulevaisuudelta haluaa. Tavallinen suomalainen nainen etsii tavallista miestä!!
"Tavallinen suomalainen nainen etsii tavallista miestä!! "
Onko tosiaan noin?, kun noita naisten deitti-ilmoituksia ja niiden vaatimuksia katsoo, niin eipä monesti näytä siltä. Kylä siellä aika monesti sellainen supermies tai TV/rock-tähti on hakusessa.
..se minustakin tuntuu.
Niin, enhän minä sitä tietenkään naisena voi tietää mihin me naiset kiinnitetään huomiota, tai mikä meille on tärkeätä.
Hyvä että oikaisit minua! pitää varmaan alkaa etsimään sitä supermiestä. Mitäs muuta minun olisi hyvä tietää omasta ajattelumaailmastani tai tavoitteistani?
ei kannata yleistää. Oon ite 168 pitkä naikkonen ja exäni oli saman pituinen kuin ite oon ja olipa mulla yhden illan juttu itseäni lyhyemmänkin kanssa.
Myönnettäköön että kyllä silti pitkä mies on ulkonäöllisesti vetävin, mutta itse olen aina ihastunut mieheen muista kuin ulkoisista syistä.
On vain sattumaa että olen aina ihastunut lyhyisiin miehiin, tai ehkä lyhyet miehet skarppaavat luonnettaan enemmän, tiedä häntä?
Joka tapauksessa luonne on tärkein, vasta sen jälkeen ulkoinen olemus.
..nettiin harvoin uskallan laittaa pituuteni koska tiedän etten saisi vastauksia kuin hyvin harvoin. ja en kyllä edes vastaisi sellaselle jolle pituus on tärkein kriteeri. taas tuolla reaalielämässä onkin käynyt aivan mainio flaksi (ok) vaikka olenkin vielä ujohko, pieni ja nuoren näköinen. ehkä se on se luonne ja olemus joka tulee ilmi kun livenä tapaa. lisäksi sanottiin kerran että oon iso sängyssä???
Olen näin pitkä nainen, enkä ihan hoikkakaan, olisin iki onnellinen jos joku lyhempikin kaveri kiinnostuis ja juttelis mukavia, mutta kun ei kukaan..
Luen deittipalstoja mutta en ikinä istu miehen vaatimuksiin, olen aina joko liian pitkä, en ole siro enkä hoikka, (en lihavakaan) en pitkätukkainen enkä naisellinen (en meikkaa enkä juuri käytä mekkoa säärien takia). Olen silti terve reipas ja rehellinen mutta nää hoikkuudet ja siroudet menee aina tän edelle.
Sitten toi maininta viriili on miehiltä iso moka. Sillon saa mielikuvan että äijä etsii enemmän naista tyydyttämään itseään kuin luonteelleen sopivaa kumppania. Kyllä seksi astuu kuvioon sitten muutenkin jos kumppanit miellyttävät toisiaan. Ei sitä tarvii erikseen tuoda esiin.
sanottiinko kerran vaan niin. Maailman pienin viulu soi vain sua varten
näitä senttejä oikein tulee?
t.170cm mies
Ja mikähän sua vaivaa??? Elämähän on loistavaa. Taitaa kateellisuuden kettu pilkistellä.
..kyllä kelpaisi mutta taidan olla sen verta pieni että voitas kattoo vähän sillai omituisesti. Toisaalta mitä siitä.
Tämä kansa on kyllä niin median pinnallisuuteen aivopesemä ja huomaahan sen kun parisuhteet ei toimi, erotaan helposti. Sinkkuutta ja yhdenyönjuttuja ylistetään yök. Vähäpukeisia naisia kaikkialla mikä ei sinänsä huono juttu oo mutta saisi olla normaali kansaa sit kanssa hehe. Mutta minä uskon kemiaan.. se on aina tepsinyt. Ja silloin ei olla paljoa kateltu pituuseroja. Eikä painoeroja.
Joo empä ole koskaan laittanut että viriili mutta en ole ajatellut asiaa tuolta toiselta kantilta.
Tälle miehelle! Onhan se pitkä!
http://www.youtube.com/watch?v=otezesXWNEo
jaa mä en taas tykkää jos mies on yli 180cm...200cm ois kauhistus=)
Minun ihannnemieheni pituus on n. 178-180. En pidä kovin pitkistä miehistä, joten se siitä.
Tosin kaikki riippuu aina kokonaisuudesta! Joka tapauksessa miehen täytyy olla pidempi kun minä, se on kriteerinä, uskoisin että monillekin naisille...
Tuon verran minunkin miehelläni on mittaa ja hän on HOT!!!!! Sata kiloa lihasta ja seksiä.
kyllä ne pitkät miehet vain viehättää, varsinkin, kun itselläkin löytyy varresta suhteellisen paljon pituutta.(177)
Oma mieheni on 197 ja tykkään! Äidiltänikin kysyin kerran, että mikä viehätti ensimmäisenä mun isässä niin äitini vastasi, että, kun isäs on niin pitkä!(196)
Pitkät miehet on miehekkäitä, vaikkei lyhemmissäkään ole mitään vikaa!:-) Kunhan löytyy muuten massaa joka täyttää miehen mitat, ei kelpaa sellanen narukäsi ja lyhyenläntä!
miehenvalintakriteerit
ja pitkä iso mies saa heidät näyttämään edes vähän pienemmältä.
Pussatessa sellaisen täytyisi mennä polvilleen tai minun nousta tikapuille.
Valas näyttäisin parrakudan vierelle yksinkertaisesti liian isolle tämän veijarin vierellä.
riittää kun on 180 jotain tai allekkin ..mutta eihän miehekkyys tuu pituudesta.Pitkät ihmiset on rumia edelleen.Monikaan ei tykkää..makunsa kuitenkin kullakin.
Meikällä tuota vartta on ja naiset juoksee pää kolmantena jalkana karkuun. ei se pituus kaikkea merkkaa...
muutaman kerran olen saanut tylysti ilmoituksen: "...muuten kyllä, mut sä oot liian pitkä..."
Lyhyet naiset haluavat välttämättä pitkän miehen. Esim. 160 cm ystäväni haluaa väh. 190 cm pitkän miehen. En tiedä miksi.
Itse olen 177 cm ja minulle miehen pituus on yksi hailee. Tai no jos mies on todellakin reippaasti lyhyempi niin sitten harmittaa. Mutta on elämän aikana tullut deittailtua 170 cm pitkää miestäkin.
Tuohon asiaan todellakin törmätty. Naisten pituusvaatimukset todella poskettomia vaikka kaikki muut asiat olisivatkin miehessä kohdallaan. No omapahan on tappionsa.
Monesti vielä nämä naiset jotka mankuu mieheltä pituutta ovat itse suomalaisen naisen keskipituuden alapuolella, eli < 163 cm. Miesten keskipituus oli muistaakseni 179 cm.
todellakaan kaikki naiset ei kuolaa pitkien miesten perään. Musta tuntuu vahvasti siltä, että nämä pitkien miehien perään olevat pitävät vain eniten melua itsestään ja "vaatimuslistoistaan". Minä ainakin olen hörökorviani myöten ihastunut arviolta 170 cm mittaiseen, hurmaavaan aikuiseen mieheen. Oikeastaan vasta vähän aikaa sitten aloin ajatella hänen olevan keskimääräistä lyhyempi. Itse olen täpärästi sen 160 cm.
Itse olen 196cm ja voin sanoa että noi viimeset 10cm rajaa 155-165cm nais populaation pois. Siinä tulee sellainen tunne että ollaan vähän eri rotua. Minä jättiläinen ja nainen kääpiö. Kumpikaan ei varmaan tykkää että sitä korostetaan.
Uskoisin että 185cm on sellainen ihannepituus.