Kaverini ajoi ikälopun Corollansa romuttamolle ja haki Saksasta siistin, edullisen Volvo 850:n bensakoneella. Auto on hyvä, mutta selvästi kalliimpi ylläpitää kuin Corolla.
Bensaa palaa noin 3 litraa enemmän satasella. Vakuutukset maksavat maltaita. Huoltojen hinnat on viritetty pilviin. Kaverini puhui jo Volvon myymisestä ja paluusta Corolla-kuskiksi.
Bensaa palaa noin 3 litraa enemmän satasella. Vakuutukset maksavat maltaita. Huoltojen hinnat on viritetty pilviin. Kaverini puhui jo Volvon myymisestä ja paluusta Corolla-kuskiksi.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Olisiko sitten se pakkasen- ja ruosteenraiskaama Suomi-yksilö tullut halvemmaksi ylläpitää vai mikä tuossa kirjoituksessasi oli pointtina ???
Moni paremman luokan tuontiautojen perään kuolaava ei käsitä, että käyttökustannukset tulevat luokan kylkiäisenä. Halpa hankintahinta hämää, jos ei ole fyrkkaa ajemiseen ja ylläpitoon.
kuin fossiili, olenko oikeassa?
Kun tuontiautollaan pörrää sellaisia tyyppejä, jota eivät osaa tilinauhaansa lukea.
Jos olet lueskellut tätä palstaa kauemmin, muistanet, että varsin pöhköjä kysellään jatkuvasti (onneksi yhä vähemmän). Esim. Mitkä olisivat verot 96-Väyrysestä? Jos auton todellinen ostohinta jo tuottaa vaikeuksia, miten voi olettaa että sama hemmo osaisi arvioida käyttökulut!
Se on totta että joiltakin puuttuu täydellisesti itsekritiikki. Kuuluu varmaan suomalaisuuteen että on pakko hoitaa joka homma itse vaikkei siihen ole mitään valmiuksia ja että se olisi edes järkevää taloudellisesti.
Kysyn vaan mitä järkeä tavallisen kieltätaitamattoman ja autoista vähän tietävien on lähteä takki auki Saksaan kusetettavaksi?
Pieniä ja suurempia tuontifirmoja on pilvin pimein ja hintataso sen mukainen. Ainahan joukossa välistä vedon yrityksiä. Tekee senkin aikaa omia hommia ja nettoaa rahaa kun ihmettelee suurissa autotarhoissa; mikä meininki...
Näyttää siltä, että varsinkin ne jotka ei saa omia asioita hoidettua on täällä ensimmäisenä "asiantuntemustaan" jakamassa.
Nii miten toi nyt tuontiautoihin liitty...jos on perse auki nii kannattaa ostaa bussikortti ja luopuu autosta........
Auto on kallis ylläpitää joka tapauksessa.
Uuden arvo laskee, rouskun korjaaminen maksaa helvetisti.
Vakuutukset ja kulutus jää näihin verrattuna melko pieniksi menoeriksi - tai ainakaan niissä säästäminen ei paljoa tuo lisää massia tilille.
Mutta jos sais emmosen auton rakennettua, jossa olisi Japsin tekniikka, bemarin ajo-ominaisuudet, pösön pellit ja Fiatin hinta, niin olis kiva.
ja Suomesta. Bemussa on kuivan asfaltin ajo-ominaisuudet.
...oli täyttä paskaa. Kuivan asfaltin.. hah.
tilastot (hinnastot) kertovat karusti Bemun Suomeen sopimattomista ajo-ominaisuuksista.
ja kuskilla ei ole minkaanlaista vaikutusta asiaan? Mietis hetki, milla tavalla toyota ja bemari kuskit erovat toisistaan..
itse ajan ranskalaisella, kun sita kuiteskin kysyttaisiin..
...ajo-ominaisuudet yllyttävät joitain ajamaan ylinopeutta. Tottakai se lisää onnettomuuksia.
Suomeen kuulumattomista ajo-ominaisuuksista puhuminen taas ei ole relevanttia ollenkaan.
Olen ajanut Bemuilla useita vuosia, kesät talvet, eikä ole tarvinnut peltejä oikoa. Olisiko kuljettajan asenteella ja rauhallisella ajotavalla jotain osuutta asiaan? Ei se auto ole oma-aloitteisesti, itsestään koskaan singahtanut pylvääseen...
Ainakin toistaiseksi autot ei ajele itsestään, niitä pitää kuljettajan ajaa. Ehkä tulevaisuudessa sitten autot osaavat ajaa itse itseään...
"Kaverini puhui jo Volvon myymisestä ja paluusta Corolla-kuskiksi."
Paikkakunnan autoliikkeen vaihtoautoriviin päätyi sekin tuontimese (90 tkm ajettu), jonka totesin majailevan jokin aika sitten päiväkausia korjaamon pihassa (ja sisälläkin). Käyttäessäni autoani huollossa, kysäisin asentajalta, että lohkistako mersu kaipaa. Salaperäisesti vastasi, että on "vähän isompaa".
Miten ihmeessä liittyy kirjoittamasi teksti tuontiautoihin..eiköhän suurin syyllinen ole kaverisi persaukisuus..älä nyt ainakaan sinä tuhlaa rahojasi mensan älykkyys testiin!
Mites tämä koko ketju kuuluu palstan "autoverot ja vakuutukset" alle.
Miettikääpäs sitä! JA hävetkää!
Tuostahan Fossiili aina varoitteli. Olisitte uskoneet setää..
Kyllä "yllätyksestä" saattaa syyttää itseään: ainahan bensa-volvot ovat olleet kovia bensankuluttajia. Volvo on paria kokoluokkaa isompi auto ja sitä mukaa vakuutuksetkin. Mutta varmasti loihakkaampi ajettava ja turvallisempi kuin Corolla!
850 vakuutukset maksavat:
Liikenne n. 600 0% bonus
Täyskasko n. 250 60% bonus
Normaali 50-60% bonuksilla siis n.500 vuodessa. Jos ei tuota perse kestä, niin suosittelen julkista liikennettä.
Kylläpäs autokauppa muuttaa muotoaan. Nykyään on ikävä yllätys, jos tavallinen pulliainen ei voita autokaupassa? Siis ehdottomasti pitää saada enemmän mitä on itse maksanut. Aivan eri laatuluokan auton pitää olla halvempi hankkia ja käyttää kuin vanha pikkuauto. Ja sen pitämisestä pitää saada voittoa. Valtion verotulot kasvavat taas kun ihmiset joutuvat ilmoittamaan autonsa myyntivoitot verottajalle.
Ajelempa tässä Saksasta tuodulla autolla, 100 e kuussa. Tässä siis mukana kaikki kulut, lainan lyh, korot. Auto on kuin uusi.Täyshuolto maksoi alle 50 eskoo. Lohkolämmitin maksoi 7 euroa biltemasta, itse asensin.Talvirenkaat vanteineen sain 4 kpl alle 200 eskoo.Merkki on ADACin listoilla kärkipäässä samoin TUEV:n listoilla.
Ei ole MB eikä Bemu.
Mitä saisit Suomi-liikkeestä 100 e kuussa rahoituksella ?
Ei millään pahalla, mutta äkkiseltään kuulostaa aika hauskalta :)
Pistäppäs vähän lisätietoja näkyville niin katsellaan !!!!
Minkäsuuruinen laina ? Mikä auto ? Mitä osia/työtä kuuluu ko. auton 'Täyshuoltoon' ?? paljon tulee kilometrejä (bensakulut ei vissiin tuossa?) , onko kaskoa ? paljo bonukset ? jne.. ??
Voi poikaparka, sinä et saa tuolla hinnalla hyvään autoon edes vakuutusta.
Kukapa järkevä ottaisi edes lainaa 100 € lyhennyksellä, heheh !
Kirjoita satuja kustantamoille, ne saattaa niistä jopa maksaa. Ei tosin näin huonoista.
Rahoituskulut olisivat olleet Suomi-liikkeessä 350-450 e kk. Siihen ei rahat olisi riittäneet.
Se kun olisi tehnyt 4800 e vuodessa, nyt selviän 1200 eskolla.
Otin vähän lainaa, muutaman tuhatta, ja yhdistelin lainoja asuntolainojen kanssa, jolloin kk-maksu nousi vain satasen.
Normaalit vakuutukset tietenkin päälle.Sama, mitä olisi tullut suomiliikkeessäkin.
Huollosta sen verran, että se on 1:1 auton maahantuojaorganisaation merkkihuollon kanssa 26 kohtaa km-mukaan.Hinta uuden ryhmäasetuslainmukaisessa virallisessa ei-merkkikorjaamossa samat 26 kohtaa. Molemmissa tapauksissa osat tulee työhinnan päälle. Merkkikorjaamossa olisi työ ollut 130 e ja ketjuuntuneessa muussa oikeassa korjaamossa tarjous oli Kemian jäsenille 42 e osia 27 e
Niin, määräaikaishuollonhan voi nyt teettää myös muussa kuin maahantuojaorganisaation korjaamossa... auton tehdastakuu on juuri mennyt umpeen, vaikka ei se olisi takuuta poistanut, EU-laki muuttui n. kk sitten
Bensakulut ovat ihan normaalit, eikä ne kuulu siihen satkuun. Bonukset täydet.
Lohkarista sain tietää näiltä sivuilta, kiitos siitä vihjeestä !
Ei kai kaverisi tosiaan kuvitellut, että se kaikki hyvä mikä isompaan autoon liittyy, tulee ilmaiseksi tai edes samalla rahalla kuin Corollassa?
Mutta tässä tulikin selville se todellinen syy Corollan menestykseen, suomalaiset ostavat sitä koska rahat eivät riitä parempaan?
>>todellinen syy Corollan menestykseen, suomalaiset ostavat sitä koska rahat eivät riitä parempaan?
voi juntteus...
mitään zorolloja vaan ehta ranskalainen
(pösö) sanonpa vaan että kaikki tuontiautot pitäis polkea suohon vittuako me suomalaiset haetaan saksalaisten romuja tänne ????
huh huh huh
mitä helvetin väliä sillä on,syökö auto bensaa 7 vai 17 litraa/100km.kaikkihan sieltä tankista kuitenkin menee.eikait kukaan joka ostaa 50000€ auton välitä hevon paskaa paljonko se kuluttaa.perseaukisten puheita tämmöiset kulutusvertailut.
No ei ne erot ole isoja halpojenkaan autojen kohdalla: Itellä on iso vanha bemunrousku joka syö bensaa kaupungissa perkeleesti. Laskin että autoilu kaikkine kuluineen hinnanalenemaa ja bensoja myöten maksaa mulle semmoisen 1800 mummoa kuussa. Jos olisin samalla rahalla ostanut muutaman vuoden uudemman Corollan niin olisin päässyt 1400-1500 markkaan. Mun ajokilometrit ovat kyllä aika pienet.
Vertaapa sitten: Jos haluat vuokrata kämpän, toinen on luksuskämppä Eirasta kaikilla mukavuuksilla, toinen betonibunkkeri ankeimmasta ankeimmassa lähiössä. Maksaisitko muutaman satkun mukavuudesta?
että on tuontiauto ei ole syntyneisiin ikävyyksiin mitään yhteyttä.
Viikon ehdoton hömppä-avaus!
Ottaapi etukäteen asioista selvää, niin ei tule yllätyksiä.
Oliko yllätys, että iso Volvo vie enemmän bensaa, kun joku 1.3 Corolla?
Viekö Suomesta ostettu 850 Volvo vähemmän bensaa kuin Saksasta ostettu?
Luulisi olevan itsestään selvyys, että iso auto on pientä kalliimpi pitää!
näinhän se vaan on !
:-)
Heh:).Minkähän vuoksi joillakin ihmisillä on niin kauhea tarve vastustaa tuontiautoja... No onhan se hieno juttu, että Suomessakin kannetaan näin paljon huolta toisten hankintojen puolesta. Joku tässä kuitenkin tahtoo jo alkaa hymyilyttämään ;).
Ei palais bensiiniä, eikä olisi vakuutuksia?
Siis naurettavaa kitinää tuommonen!!!
Ps. uskon kuitenkin että lähinnä vedätystä tämä koko keskustelun avaus!