Nyt astutaan alueelle jossa minulla ei ole minkäänlaista käsitystä... eli, olen tekemässä tyttökaverilleni korurasiaa. Koristelun suhteen olen jo ihan selvä mitä siihen tulee ... mutta siis, millainen sen pitäisi olla sisältä? Lokeroita tai kaukaloita tai mitä?
Tyttiksellä ei ole ihan kauheaa kasaa koruja mutta kuitenkin selkeesti silleen että ne kaipaisivat jotain säilytysjuttua.
Millainen on hyvä korurasia?
Tyttiksellä ei ole ihan kauheaa kasaa koruja mutta kuitenkin selkeesti silleen että ne kaipaisivat jotain säilytysjuttua.
Millainen on hyvä korurasia?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oih.. ihanaa. Korurasiassa voisi olla vähän erikokoisia juttuja, isommille ja pienemmille koruille. Sormukset ja korvikset hukkuu helposti, joten niille joku oma lokero.
Korurasiassa on hyvä olla erikokoisia lokeroita ja ne olisi hyvä pehmustaa, jotta korut eivät hankaa toisiaan ja naarmuunnu. Jos rasia on korkea, niin sen voisi jakaa kahteen kerrokseen. Voisit käydä katsomassa kaupan näkemyksiä rasioista - teollisuusvakoilun hengessä ;)
Suosittelen muovista jääpalarasiaa, sellaista jossa tulee sivusta katsoen kolmiomaisia paloja. Minulla on kaksi semmoista koruilla.
Voisit siis mitoittaa rasian niin, että siihen menisi vaikkapa ulos vedettäviin laatikoihin muutama jääpalamuotti. Muotti ei vahingoita koruja eivätkä ne paljon siinä liiku, mutta voit verhoilla muotin vaikka sintsillä jos haluat.
Tuohon siis menisi pienet korvikset, sormukset, pienehköt rintaneulat ja monet ketjut.
Rannerenkailla voisi olla yksi vetolaatikko, jossa vuorauksena syvään vekitetty kangas, jonka poimuihin voisi siis aina sujauttaa renkaan.
Ketjuille hyvä on myös ripustussäilytys, eli koukkuja vaan. Minulla pärjäävät siellä jääpalamuotissa, muotta parempi olisi riiputus.
Sitten muutama ison tulitikkurasian kokoinen lokero isommille koruille.
Kiva idea muuten!
http://www.johanna.fi/art/johanna/korurasia_kamppis_08.jpg
Eli lokeroita on hyvä olla tarpeeksi ja sormuksille tuollainen oma juttu siinä keskellä.