Lanugokarvaa

Mulla on reisissäkin ihokarvoja, tosin ne ovat hentoja ja vaaleita, mutta niitä on melko paljon. Lisäksi tietyssä valossa selässäni ja kasvoissanikin näkyy vaaleaa karvaa. Olen sairastanut nuorempana anorexiaa. Nykyään olen normaalipainon alarajoilla (BMI 18.9). Nuo karvat siis alkoivat ilmestyä anorexian aikana kehooni, eivätkä pois ole lähteneet. :/

Onko kenelläkään muulla vastaavaa? Mitä keinoja käytätte ihokarvojen poistoon? Kiitos jos vaivaudutte vastaamaan!
3430
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse en ole anoreksiaa sairastanut, mutta olen kyllä kuullut että tuo on ihan normaalia anoreksian yhteydessä. Joku kropan suojautumiskeino, alkukantainen mekanismi, jonka tarkoitus on lämmittää.

Itselläni kyllä on vaaleita tai lähes värittömiä ihokarvoja reisissä ja vähän siellä sun täällä, mutta ne eivät juuri näy tai häiritse. Ja säärissä kyllä on ihan reilustikin, kun sheivaan ja olen tumma...

Mutta siis asiaan, jos se sinua häiritsee, niin en ainakaan lähtisi sheivaamaan ja vahvistamaan karvaa, jos on kerran hentoa. Luulen, että karva varmasti hiutuu ja kuluu pois itsestään lyhyessäkin ajassa. Siis jos anoreksiastasi ei ole kauan, kannattaa vain odottaa.

Mutta jos karvoista on haittaa, niin itse varmaan vahaisin, mikä ei välttämättä toimi ihan hentoon karvaan. Siinä tapauksessa kokeilisin karvanpoistovoiteita.

Äänestä

Sulla on taatusti ollu ne karvat jo ennenkin, mutta olet huomannut ne vasta kun anoreksian myötä olet sairaalloisesti alkanut tarkkailla ulkonäköäsi. Älä vaan tee karvoille mitään. Ihokarvoja kuuluukin ihmisellä olla ja jos niitä ei ala tarkkailla niitä ei edes huomaa. Älä tiiraile karvojasi 'tietyssä valossa'. Eri juttu jos ne olis mustia ja paksuja kuten miehillä.

Äänestä

Säärikarvoja ajellaan siksi, että siellä naisillakin on yleensä enemmän paksuja karvoja kuin muualla. Reisissä, kasvoissa ja selässä kuuluu olla hentoa karvaa. Älä vaan aja, ettei ne villiinny kasvamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teillä? kirjoitti:

Mulla on reisissäkin ihokarvoja, tosin ne ovat hentoja ja vaaleita, mutta niitä on melko paljon. Lisäksi tietyssä valossa selässäni ja kasvoissanikin näkyy vaaleaa karvaa. Olen sairastanut nuorempana anorexiaa. Nykyään olen normaalipainon alarajoilla (BMI 18.9). Nuo karvat siis alkoivat ilmestyä anorexian aikana kehooni, eivätkä pois ole lähteneet. :/

Onko kenelläkään muulla vastaavaa? Mitä keinoja käytätte ihokarvojen poistoon? Kiitos jos vaivaudutte vastaamaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu