Suunnattu klassisille muusikoille: häiritseekö teitä melu/äänet "enemmän kuin ei-musiikillisia kanssaihmisiänne"?
Itseäni harrastajana ärsyttääs suuresti, tyyliin häly ja auta armias jos vielä musiikin päällä. VAI oletteko turtuneet niin, että ette enää välitä melusta. Tämä viimeinen aspekti minua kiinnostaisi, eli onko moinen oikeasti mahdollista.
Itseäni harrastajana ärsyttääs suuresti, tyyliin häly ja auta armias jos vielä musiikin päällä. VAI oletteko turtuneet niin, että ette enää välitä melusta. Tämä viimeinen aspekti minua kiinnostaisi, eli onko moinen oikeasti mahdollista.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kuuntelen jonkun tuttavan kanssa jotain klassista taideteosta tyyliin mozartin joku pianokonsertto, niin tämä tuttava rupee pölpöttämään juuri kun teoksen parhaat detaljit soivat. siis myös ymmärtämättömyys ärsyttää toisinaan
niin hyväksi ihmiseksi kun vielä oppisi ettei ymmärtämättömyys (l.tyhmyys) ärsyttäisi, niin siinä vasta elämä helpottuisi. Ilmeisesti useissa meistä asuu kuitenkin sisäinen kusipää. Itse ainakin myönnän kiroavani meluajat idiooteiksi hiljaa mielessäni.
Kyllä varmaan kypsyt vielä siihen----luonteesta riippuen tietenkin! Tyhmäthän voi sivuttaa ,jos nyt niin voi sanoa,ja yleensä kaikilla on omat mielenkiinto alueensa!
Toivottavasti saat kuunnella häiriintymättä taas:)
P.S Hienoa että pyrit siihen.....
olen tullut koko ajan iän ja soittotaitojeni mukaan herkemmäksi melulle ja äänille. nykyään on korvatulpat käsilaukussa, ja viimeksi hulluilla päivillä akateemisessa oli sellainen meteli, että sen muutaman minuutin kun kestin siellä olla, oli laitettava korvatulpat.
vaikuttaisiko sitten soittotaidon karttuminen sinänsä asiaan, mutta kyllä totisesti kun ison musiikin keskiössä joitakin vuosia on niin liikenteen melukin alkaa sattua.