Työelämävalmennus tms???

Ellen pääse palkkatöihin, voisin lähteä harjoittelijaksi työelämävalmennettavana tms. tekemään jotain kiinnostavaa harrastuksiini liittyvää vaikka ilmaiseksi, jos saisin työttömyyspäivärahan. Oppisin uutta ja saisin ehkä uusia mahdollisuuksia.

Kuluttaako se ansiosidonnaisia päiviä?
Kuinka pitkäksi aikaa sopimus pitää tehdä, jos löydän sopivan työnantajan. Se tietysti päättyy, jos saan palkkatöitä, mutta onko muita rajoituksia vähimmäis- tai enimmäisajoista?
5377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

juuri sinne, minne työkkärin/TYPin täti sinut lykkää.

Siinä ei sinun mieltymyksiäsi tai harrastuksiasi kysellä, vaan tosiaan menet minne käsketään tai otat karenssia.

Äänestä

...jos saisin työttömyyspäivärahan....

Ikävä kyllä, ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa ei makseta työharjoittelun tai työelämävalmennuksen ajalta. Ansiosidonnaista saava saa työllistämistukea, mikä yleensä jää reilusti alle ansiosidonnaisen.

Tuossa mollin oppaasta:

***Työelämävalmennus

Jos osallistut työelämävalmennukseen ja kuulut työmarkkinatukijärjestelmän piiriin,
sinulle maksetaan työelämävalmennuksen ajalta työmarkkinatukea samoin perustein
kuin työmarkkinatuella työharjoittelussa olevalle (ks. edellinen kohta).

Jos olet oikeutettu perus- tai ansiopäivärahaan, sinulle maksetaan työvoimatoimiston
harkinnan mukaan vähintään työllistämistuen perustuki (ja enintään työllistämistuen perus-
tuki korotettuna 60 %:lla = lisäosa) enintään viideltä päivältä viikossa. Tuen määrä on työ-
voimatoimiston harkinnan mukaan noin 527 – 843 euroa kuukaudessa.

Työllistämistukea voidaan maksaa samalle henkilölle kerrallaan enintään 10 kuukaudelta.
Kun henkilö on saanut työllistämistukea työelämävalmennukseen yhdessä tai useammassa
paikassa yhteensä 10 kuukaudelta, voidaan tukea myöntää uudelleen sen jälkeen, kun
hänen työttömyyspäivärahansa 500 päivän enimmäisajan laskenta on uudelleen alkanut
alusta.

Lähde: www.mol.fi/mol/fi/99_pdf/fi/06_tyoministerio/06_julkaisut/05_esitteet/tme3009s_tyoharjoittelu.pdf

...Kuluttaako se ansiosidonnaisia päiviä? ...

Ei kuluta, koska ansiosidonnaista ei makseta.

Äänestä

Hyväntekeväisyys jutut on asia erikseen, mutta työ on aina oltava palkallista.
Siksi juuri meitä orjatyöllisiä on niin paljon, koska huomataan ettemme välttämättä tarvi palkkaa elääksemme!

Äänestä
  • jos pahalle antaa pikkusormen, se vie koko käden!
    Jos ihmiset hirveästi hinkuvat tekemään töitä työmarkkinatuen suuruisella summalla, tehdään laki, ettei tukea saa ollenkaan , ellei ole jossain ns. työvoimapoliittisessa toimenpiteessä.

    Äänestä

  • Suunnitelmissani ei todellakaan ollut järjestelmän ravistelu, eikä varsinkaan ilmaisella työvoimalla keinottelemisen tukeminen. Olisin vaan mielelläni tarjoutunut joksikin aikaa oppipojaksi ja apulaiseksi jonkun harrastuksiini liittyvän alan yritykseen, joka ei olisi saneerannut tai jolla ei ehkä olisi varaa palkata lisähenkilökuntaa vielä. Uuden oppiminen ja taitojen kehittyminen on mielestäni aina mukavaa.

    Uuden alan opiskeleminen on kallista, enkä edes odota enää pääseväni työvoimapoliittisille kursseille ja omaehtoinen opiskelu pysäyttäisi ansiosidonnaisen. 61-vuotiaana en pystyisi maksamaan yhteiskunnalle sijoitusta takaisin. Ennen kuin joku alkaa äkäillä, kerron eläkkeeni jääneen tienaamatta, koska halusin itse hoitaa omia lapsia kotona. Maksoimme siitä itse silloin, ja minä taidan maksaa vielä lopun elämään. En valita, mutta joskus tekisi mieli huutaa ääneen harmistumista nuorempien väittäessä suurten ikäluokkien vievän leivän heidän ja lastensa suusta. Olen itsekin ollut mukana ajamassa etuja perheille ja lastenhoitoon. Tiesimme kaikki, ettemme itse nauttia eduista.

    Sivutoimisista palkkioista ei myöskään maksettu eläkettä, eikä myöskään niistä tuloista, joita hankimme alle 24-vuotiaina. Onneksi nekin asiat ovat jo hieman paremmin.

    Pitänee siis alkaa miettiä vapaaehtoistöitä. Nyt huomaan ensimmäisen kerran vanhenemisen olevan kurjaa. On paljon sellaisia tehtäviä, mihin en enää kelpaisi vaikka luulisin tahtoa ja kykyä riittävän.

    Kiitos ystävällisistä vastauksia ja menestystä omille hankkeillenne! Minä jatkan omien mahdollisuuksien ja uhkien kartoittamista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietääkö joku? kirjoitti:

Ellen pääse palkkatöihin, voisin lähteä harjoittelijaksi työelämävalmennettavana tms. tekemään jotain kiinnostavaa harrastuksiini liittyvää vaikka ilmaiseksi, jos saisin työttömyyspäivärahan. Oppisin uutta ja saisin ehkä uusia mahdollisuuksia.

Kuluttaako se ansiosidonnaisia päiviä?
Kuinka pitkäksi aikaa sopimus pitää tehdä, jos löydän sopivan työnantajan. Se tietysti päättyy, jos saan palkkatöitä, mutta onko muita rajoituksia vähimmäis- tai enimmäisajoista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu