Kokeilin häävirren kirjoittamista tutun virren Kiitos, sulle, Jumalani -säveleeseen. Löytyy täältä. (http://vaivaisenvirret.blogspot.com/2009/01/hvirsi.html)
Mutta vasta jälkeenpäin tuli mieleen, että kenen ajatuksia häävirren pitäisi sisältää. Vihittävän parin vai vihkimistä todistavan seurakunnan? Vai molempien?
Ja mitähän ihmiset ylipäänsä toivovat voivansa ilmaista laulun avulla tilanteessa?
Häävirren
6
628
Vastaukset
- siirisiili
Vilkaisin sanoitustasi, ja pidin siitä kovasti. Se käy sekä virsikirjan melodiaan että myös Oskar Merikannon sävellykseen.
Ainoa "kauneusvirhe" on ensimmäinen sana, joka laulettaessa on molemmissa versioissa "iilon".
Itse valitsisin ehkä sanan onni tms.
Saako sanoitustasi käyttää vapaasti, mikäli tulee tarvis?- k;äyttää
minulla oli "onni" siinä välillä, pitää kai vaihtaa takaisin.
voi käyttää vapaasti, paitsi että lähteen voisi mainita, jos joku sitä kysyy. - muutoksia
k;äyttää kirjoitti:
minulla oli "onni" siinä välillä, pitää kai vaihtaa takaisin.
voi käyttää vapaasti, paitsi että lähteen voisi mainita, jos joku sitä kysyy.tuli tarkistettua myös muiden tavujen "venyvyys" ja koetettua korjata, sen minkä havaitsin. Palautetta aina tarvitaan, ei kyllä ilman pärjää.
- siirisiili
muutoksia kirjoitti:
tuli tarkistettua myös muiden tavujen "venyvyys" ja koetettua korjata, sen minkä havaitsin. Palautetta aina tarvitaan, ei kyllä ilman pärjää.
Kiitos käyttöluvasta; toivottavasti muutkin huomaavat käyttökelpoisen ja kauniin sanoituksesi.
- xxxxxxzzzz
omista häistäni on reilu vuosi ja kyllä itse sanoisin, että häävirren tehtävä on antaa rohkaisua elämään. ei tarvi olla mitään "elämä on aina helppoa" vaan mieluummin pettuleipää.
- siirtynyt tänne
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens132799Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1092590- 1782482
EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt1662136Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1241674Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille
Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast4581129- 84888
- 45797
Kievarin pöydät
Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul15742Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti
Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll152740