Naapuritkaan ei tervehdi. Mikä siinä niin ärsyttää jos jotakuta ei hotsita raataa paskalla palkalla hanttihommissa? Itse haen kyllä silloin tällöin töitä mutta ei niihin sovittuihin haastatteluihinkaan jaksa yleensä lähteä. Tänäänkin piti lähteä käymään tuolla työnhakumessuilla messukeskuksessa mutta eihän sinnekkään jaksanut vaivautua. Joskus sentään käyn iltatöissä, mutta en koskaan viitenä päivänä viikossa. Niin ja olen 25-v peräkammarinpoika.
Työtöntä ei arvosteta
........
8446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olisiko kannattanut kouluttautua edes sen verran, että saa säädyllisen työpaikan? Jos minunlainen alisuoriutuja ja saamaton ATM-nahjus, kuten lukuisat todistajanlausunnot paljastavat, onnistuu saamaan mukavan sisätyön melkein kolmen tonnin palkalla (viittaan alkupalkkaan), vaikka en ATM:nä osaa lukuisten uiden todistajanlausuntojen mukaan edes esiintyä edukseni työpaikkahaastattelussa että olisi edes pientä toivoa, niin onnistuu kyllä kuka tahansa.
Lopputulos tietenkin on, että yksi naapuri tervehtii - sellainen vanhempi pariskunta. Nuoret naispuoliset naapurit eivät, tosin heidän ovien nimilaatoissa onkin "yllättäen" kaksi sukunimeä.
Et ole tainnut vielä ymmärtää tätä.
Siinä menee se 15v, kun tajuat miten nerokas valinta työttömyys oli.
...hikoilustasi. Vapaa-aikanasi pelaat tietokoneella ja teet kaikenlaista muuta nörttiurpoilua, asioita joita voisit tehdä vaikka olisit ottanut iisimmminkin.
Jep. On kyllä tosi hyvä valinta elää kituutella muutamalla satasella eurolla itä-helsinkiläisellä putkiremonttiyksiössä, kun voisi saada paljon enemmän ja parempaa. Eläkeiän lähestyessä on mukava huomata, että kas, onpas sitä eläkettäkin karttunut, ja vaikka elintaso sen myötä laskisikin, tullaan kuitenkin toimeen. Toista se on työttömällä, joka saa sittenkin elää kituutella kansaneläkkeellä.
Se on tietysti totta, että työtön syö työssäkäyvän lompakosta. Se on pieni epäkohta, johon on tällä erää tyydyttävä. Tai eihän minulla työttömiä vastaan mitään ole, lähinnä sinunlaisia hukkakauroja vastaan.
Väärin. Ei olisi varaa uusiin tietokoneisiin ja muuhun uusimpaan kodin elektroniikkaan, ei olisi varaa hypätä lukuisilla elokuvafestivaaleilla ja syödä vielä leveästi ja asua vielä (toistaiseksi vuokralla) hyvässä, vain muutamia vuosia sitten valmistuneessa viihtyisässä yksiössä.
Sama se tietysti, mitä sinulle vastaan. Ei oikeastaan pitäisi vastata ollenkaan, kun olet kuitenkin sama halpa provo kuin muutaman muunkin nimimerkin takana. Työssäni ei muuten tarvitse hikoilla. Tai no kerran oli kesällä kuuma ja ilmastoinnissa jotain häikkää, muttei muuten.
Tienaat ihan kohtuullisesti, mutta sinun vapaa-ajan viettosi ei ole mitenkään hienoa. Kyllä minullakin on juuri niin hyvä tietokone kuin tarvitsen ja kyllä minullakin riittää rahaa syödä ulkona, käydä leffassa yms.
En ole MMies. Käyt yhä vainoharhaisemmaksi.
Mitä sinä minun vapaa-ajan vietostani tiedät? Olen tyytyväinen elämääni - muilta osin, paitsi sikäli, että sukupuolielämää ei ole. Se on viimeisimpien tietojen mukaan kuitenkin vain yksi elämän osa-alue.