Paras 120mm tuuletin

ahmedadne

Eli mikäköhän 120 mm tuuletin olisi hyvä Antec Three Hundred koppaan? Saisi olla kohtuuhintainen ja tehokas. Saa olla lievästi äänekäskin, koska vaikka nukunkin samassa huoneessa kuin kone, niin huoneessa on myös akvaario, joka pitää kovaa ääntä.
Noctuat ovat hiljaisia ja laadukkaita, mutta eivät kauhean tehokkaita kai?

Eli verkkokaupasta jo joku linkkailisi hyviä coolereita Antecin koteloon?

5

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noctuan tehokkaita.
      mulla antecin p182 kotelo ja sen omat tuulettimet on aika sirkkeleitä ja vaihdoin noctuan 1300:set 120 milliset tilalle. ne tuuppaa ulna adapterinkin kanssa saman verran ilmaa tunnissa kuin ne antecin omat täysillä. ja desibelit tipahti yli 30:stä 12:sta. lähinnä hd 4870:nen lämpöihin se vaikutti kiitettävästi, ei tarvinnut säätää sen tuuletinkierroksia kovinkaan korkealle mikä pudotti meteliä myös huomattavasti. nimittäin ne kierrokset joutu pitään n 40%:ssa että lämmöt pysy alta 60 asteen, meteli oli sen mukainen. nyt pystyy pitämään 30%;ssa, mikä ei kuulu pahemmin muun kevyen huminan yli.

      eli jotain perustelua tuli noctuan puolesta :)

      • ahmedadne

        Eikai se ole vaan se molex adapteri??


      • ahmedadne kirjoitti:

        Eikai se ole vaan se molex adapteri??

        adapteri.

        jos emossa on tuulettimille liittimiä, niin niihin vaan suoraan. silloin pystyy ohjelmallisesti säätään kierrosnopeuksia.

        ulna = ultra low noice adapter.


    • kysymys!

      >...kohtuuhintainen ja tehokas.

      En nyt just' osaa sanoa mutta kai nyt joku Mikro-Piltti tekee laajan testin ja myy sillä yhden numeron tiedonjanoisille kuluttajille.

      Maksaahan ne sentään monta euroa kappale! ;)

      • parina kolmena vuotena olen jo miettinyt, että jatkaisiko mikropiltin tilausta :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      70
      4455
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      249
      4225
    3. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      23
      3474
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      166
      3315
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      68
      3066
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      80
      2926
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      125
      2616
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      187
      2522
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      48
      2235
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1820
    Aihe