Hyvät appivanhemmat, olette aika usein hyvin raskasta seuraa. Olette usein itsekkäitä, sokeita ja ajattelemattomia. Tiedän, että olette yksinäisiä ja että teillä on nyt jokin "syntien sovitus" menossa. Olette niin muuttuneet, en ymmärrä teitä. Yritän rakastaa teitä mutta päällimmäisenä tunteena on inho -olen pahoillani.
Jos joskus minusta tulee isovanhempi niin olen ottanut tämän kymmenenvuoden aikan onkeeni hyvin paljon asioita, joita aioin toteuttaa.
-Ilmoitan aina tulostani ja kysyn, että sopiiko tulla käymään. ENKÄ HITTO SOIKOON KÄY JOKAPÄIVÄ!!!!
-en tuppaa enkä tuputa, enkä jakele neuvoja jos ei kysytä
-Olen puolueeton ja kunnioitan lapseni perhettä ja reviiriä sekä perheen sääntöjä.
-Uskon puhetta ja yritän käyttäytyä niin ettei muiden tarvitse hävetä silmiä päästään.
MIKÄKÖHÄN TEIDÄN ON TULLUT?
Jos joskus minusta tulee isovanhempi niin olen ottanut tämän kymmenenvuoden aikan onkeeni hyvin paljon asioita, joita aioin toteuttaa.
-Ilmoitan aina tulostani ja kysyn, että sopiiko tulla käymään. ENKÄ HITTO SOIKOON KÄY JOKAPÄIVÄ!!!!
-en tuppaa enkä tuputa, enkä jakele neuvoja jos ei kysytä
-Olen puolueeton ja kunnioitan lapseni perhettä ja reviiriä sekä perheen sääntöjä.
-Uskon puhetta ja yritän käyttäytyä niin ettei muiden tarvitse hävetä silmiä päästään.
MIKÄKÖHÄN TEIDÄN ON TULLUT?
Vastaukset 40
Vanhimmat
juttu. Kiltisti ja sivistyneesti käyttäytyvä isovanhempi vaan jää totaalisesti sen toisen porskuttavan isovanhemman jaloihin ja jää paljosta vaille.
nyt tuli asiaa.......jokainen pysyköön omalla revirillään...itse tulin 1,3v sitte mummuksi...ja en todellakaan ole sekaantunut tyttäreni perheen elämään...vaikka joskus tekis vähä mieli,mutta en halua samaa titteliä kun oma äitini..SEKAANTUJA....ja samoin poikani elämään en puutu,jos hän ei itse halua neuvoja tai apuja..ja voin sanoa että meillä on tosi hyvät välit keskennään
Et sinä appivanhempiasi rakastaa yritäkään. Etkä myöskään ole pahoillasi, koska kerran päällimmäisenä on inhon tunne.
En sano, että sinun millään muotoa olisikaan heitä rakastettava, mutta älä ole tekopyhä.
Sano appivanhemmillesi suoraan mahdollisimman monesta sinua harmittavasta asiasta heidän käytöksessään.
Eihän mitään muutosta tapahdu, ellet nosta kissaa pöydälle. Kaikki appivanhemmat, (siis yl. anopit), tuskin lukevat näitä palstoja, että voisivat ottaa niistä opikseen.
Tuskinpa itsekään, inhon tunteinesi, olet kovin miellyttävä miniä, joten eikö olisi syytä tehdä perusteellinen pöydän puhdistus puolin ja toisin.
Itse olen anoppina n. 16 v todellakin (omasta mielestäni) käyttäytynyt sinun tavoitteittesi mukaisesti.
Täytyy sanoa, että näitä juttuja muutamia vuosia seurattuani olen tullut aina vaan aremmaksi kaikenlaisessa yhteydenpidossa poikamme perheeseen. Näistä kun usein saa sen kuvan, että anopin yhteydenpito on suorastaan rikollista.
Olen kyllä samaa mieltä aikaisemman kirjoittajan kanssa, joka totesi näin käyttäytyvien helposti jäävän toisen puolen appivanhempien varjoon. Se hinta on yl. poikalapsen äidin kuitenkin varmasti tulevaisuudessakin maksettava siitä, että saa olla edes jonkinlaisissa tekemisissä poikansa perheen kanssa.
Väkisinkin jää lastenlasten suhteen vieraammaksi, eikä se sisimmässä aina kovin mukavalta tunnu, vaikka välit ovatkin hyvät.
Niin, että varaudu siihen, mikäli sinulla on poika tai poikia.
Olen nyt isi iässä ja minusta mummot ja papat on ihan tervetulleita, jos käyttäytyvät kunnolla!
Ongelmia vain joskus on... Toinen mummo tulee vain jos sillä sattuu olemaan tarvetta majoitukselle. Toinen solvaa ja hajottaa minua ihmisenä turhan paljon. Sille ei riitä koskaan mikään, enkä kestä sitä kovin paljoa nyt ;(
En ymmärrä mikä toisiin ihmisiin tulee kun he vanhenevat...? Koko maailman pitäisi pyöriä heidän ympärillään, heidän sääntöjensa ja tapojensa mukaan aivan kuin muita tai muiden mielipiteitä ei tarvitsisi kuunnella tai huomioida ollenkaan.
Minä olen ajatellut tästä asiasta aivan samoin ja aion käyttäytyä niinkuin sinäkin! Hyvä me :) !
Muistathan, että voit aina puhua vain omasta puolestasi, et koskaan kenenkään muun. Joten älä
puhu muista kuin omista appivanhemmistasi äläkä
yleistä.
Kaikki eivät suinkaan ole yksinäisiä eikä kaikilla suinkaan ole meneillään mitään " syntien sovitusta".
Kaikki eivät ole itsekkäitä, sokeita ja ajattelemattomia.
Kaikki eivät tosiaankaan ole raskasta seuraa.
Tunnetko sanonnan "niin metsä vastaa" ....
Etkö sinä osaa ja pysty puhumaan ja selvittelemään asioita?
Viestisi ei isommin vakuuta noista aikomuksistasi
Itse olen ollut miniänä 31 vuotta ja anoppina 6
vuotta ja mummuna 8 kk, eikä tähän mennessä ole ollut mitään ongelmia mihinkään suuntaan.
Onko syy kaikkeen aina muualla ja toisissa?
no voi sentään, jos sinulla ei ole ollut ongelmia oletpa ihmeellinen tapaus. Ehkäpä ne ongelmat eivät vaan pidetään pinnanalla. Etpä sinä tai te kirjoittelevat anopit ole kovinkaan avarakatseisia, kaikilla ei vaan synkkaa anoppien ja appien kanssa syystä tai toisesta. Mitä muuten teette tällä palstalla, jos kerran niin hyvin menee ? ei kannata synkistää sitä mieltä niinkuin tuolla yksi valittaa
sitä mieltä että täällä saa kirjoittaa vain sellaiset joilla on ongelmia kaikkien kanssa, mutta ei sellaiset joilla menee hyvin?
Miksi ihmeessä pitää heti alkaa vittuilemaan jos joskus ilmestyy viesti jossa ei ruikuteta ja valiteta ja haukuta?? Miksi ihmeessä?? Voisitko
vastata?
Et sinä voi sanoa kenestäkään kirjoittajasta onko
avarakatseinen vai ei.
Miksi aina pitää ilkeillä ja oikein kaivamalla
kaivaa kaikkea negatiivista?
Vai oletko vain negatiivinen ihminen?
onko sun noin vaikee ymmärtää ja hyväksyä että kaikilla on erilainen tilanne eikä kaikki tappele mennen tullen?
onko sun ymmärryksessä vikaa, kun kirjoitat ettei kaikilla synkkaa,hänhän sanoi juuri niin,
ja nyt sä kirjoitat sen uutena asiana!
ei pidä yleistää - niinhän tuolla luki.
kaiken lisäksi olet erittäin ilkeä, mitä yhden kirjoittajan mielipide muihin vaikuttaa? se on sen yhden mielipide.
eiköhän nää palstat oo ihan kaikille tarkoitettuja vai mitä tuumaat?
menossa ...?
Sinä anoppina.
josta tulee vittumaisin ja hirviömäisin anoppi.
Mies.
...
Vanhemmat.. Voi miten ne on sitten hirveitä!
Ensin ne käyttää sinuun n. 20v omasta elämästään, iloitsee ja kannustaa ja tinkii omistaan että sinulla olisi hyvä olla.
Kun alat itsenäistyä, saatat unohtaa vanhempiesi olemassaolon, koska olet niin itsenäinen, ettet tarvitse heitä. Paitsi jos tulee joku hätä tai ongelma, siellähän heidän velvollisuus on olla taustalla ottamassa vastaan mitä tulee, ja auttaa joka käänteessä.
He eivät saa olla kiinnostuneita enää lapsistaan (lapsi saattaa olla myös yli 50v, mutta omille vanhemmilleen hän on aina rakas lapsi), vaan heidän täytyy tietää paikkansa ja olla poissa ilman mitään omia pyyteitä.
He haluasivat varmasti nauttia "aikuisen" lapsensa ja mahdollisten lapsenlapsien elämästä, mutta eiväthän he voi, heidän tehtävänsä on loppunut.
Kylläpä melkein itketti kun luin viestiäsi, oma isän sairastui syöpään ja olen onneksi viettänyt hänen kanssaan muitakin aikoja, kun sen pakollisen lapsuuden.
Vaikka tekstissäsi puhut appivanhemmista, he ovat kuitenkin puolisosi vanhemmat, eikä ketään perheenjäsentä voi noin vaan heittää pois.
Meidän perheessä halataan, rakastetaan ja pidetään toisistamme huolta. Katson olevani vanhemmilleni velkaa heidän vanhuuden huolenpidosta, koska he ovat pitäneet minusta huolta lapsena.
Jos puolisoni ei sitä hyväksyisi, hän saisi lähteä, eikä minun tule mieleenkään alkaa arvostelemaan hänen vanhempiaan, he ovat kasvattaneet minulle hienon ihmisen rinnalleni.
Puoliso pitää hyväksyä sellaisena kun hän on ja häneen kuuluu myös hänen perheensä.
eivät kuule lapset tai lapsenlapset ole mitään velkaa vanhemmilleen tai anopille/apille. Ei lapsia tehdä sen takia, että turvataan oma vanhuus. Jokaisella on oikeus omaan elämään ilman minkäänlaisia velvollisuuksia puolin tai toisin. Sinäkään et ole velvollinen myös lapsiesi suhteen ovathan he aikuisia. Minusta vähän nyt tuntuu, että olet aika naivi tai kokematon kerran tuollaisia ajatuksia tempaiset esiin. Kaikilla ei todellakaan henkilökemiatkaan toimi ei ole pakko tai velvollisuus silloin olla tekemisissä. Hyvä jos sinulla on asiat hyvin, vai luuletko vaan niin ?
En tarkoita "velalla" suoranaista velkaa, vaan minusta on oikein että huolehtii vanhemmistaan. Minusta sinä vaikutat kovasti lapselliselta, kun jyräät vaan aatetta: omaa elämääsi ja kukin huolehtii itsestään. Menpä käymään vaikka yhdessä dementiakodissa ja kuvittele itsesi sinne vanhempana. Kukaan ei tule käymään, eikä vie ulos, kun olet ollut niin kovasti itsenäinen ja huolehtinut vain omista asioistasi.
Siinä vaiheessa alat varmaan sättiä lapsesi puolisoa, joka on ilkeä miniä/vävy eikä huolehdi muuta kun itsestään.
Vieraile vielä seuraavaksi syöpäosastolla vaikka Tampereella, moni vanhus ja vähemmän vanhus makaa siellä ilman yhtään vierailijaa.
Voi toki saat olla kuinka kylmä tahansa ja valitaa ettet tule toimieen, mutta summasummaarum, tarkoitan tällä sitä, että jos ei tule toimieen, on syytä katsoa peiliin. Kuinkahan ihmeessä tulet puolisosi kanssa toimeen?
Hyviä vointeja vaan kaikille lapsille ja lapsen mielisille, älkää vaan välittäkö toisistanne, mariskaa vaan.
ja ps. minulla on asiat todella hyvin, kun ajattelen välillä muitakin kun itseäni.
Epärehelliset ihmiset pelkäävät hysteerisesti rehellisyyttä. Epärehelliset tuntisivat maailmansa romahtavan, jos heidän pitäisi luopua valehtelusta. Siksi juuri epärehelliset ovat mielestään keksineet luokittaa rehellisyyden naiviudeksi, jotta heidän ei tarvitse kohdata rehellisyyttä silmästä silmään.
Vain valehtelijat pystyvät sanomaan jonkun olevan naivi.
Ihminen todistaa olevansa valehtelija, jos hän kutsuu jotakin ihmistä naiviksi.
kyllä ne sairaalat ym ovat tottatosiaan täynnä erilaisia vanhuksia, turha vedota heihin omapa on syynsä jos ovat yksinäisiä eivätkä lapset tai lapsenlapset käy. Missäköhän mahtaa olla vika ? olisiko vuorovaikutuksessa, kunnioituksessa tai vastaavassa.Ei ole mitään velvollisuutta käydä tai hoitaa vanhusta, jonka kanssa ei ole ollut yhteyttä aiemmin tai yhteys on ollut epäsuotuisa. Ei ole mitään velvollisuutta tuntea harteillaan taakkaa toisesta vaan elää omaa elämää ja auttaa niitä ihmisiä ketkä ovat kunnioituksen ja arvostuksen ansaineet. Ethän sinäkään mene kehitysmaihin tai muita heikkoosaisia auttamaan vaikka niin apua kaipaisivat ? hyvä, jos sinulla on pullat uunissa tuolla sanahelinälläsi.
En tiedä, osaatko lukea, mutta puhuin vain omista vanhemmistani ja kehotin ottamaan lappuja pois silmiltä, elämä ei ole niin yksinkertaista. Elämää ei kannata tuhlata turhaan vihanpitoon, se on niin nopeasti ohi.
En todellakaan ryntää ulkomaille, minusta meillä on meidän omien ihmisten oloissa korjattavaa. Muhi sinä katkerissa mehuissasi ja muistele tätä vaikka sitten kun kasvat aikuiseksi ja olet yksin kun opetat tuolla asenteella lapsillesikin ettei vanhemmista tarvitse välittää.
Tiedoksi sinulle, itselläni on 2 aikuista lasta ja heillä 2 lasta molemmilla. Ja luultavasti elän elämäni onneksi heidän kanssaan, en heidän kustannuksellaan.
idioottimaisia kotitarve . pyssolokeja :)
saa täältä joskus lukee hauskoja juttuja :)
Itse taidat haluta päteä noilla sinun luettelemallasi hierarkioillasi ja velvollisuuksien selittämisellä. Joo, olen lapsellinen mutta olen myös realistinen. Moni kakku muuten päältä kaunis ! Ei se ikä ja sinun meriittisi anoppina ja mummina te sinua sen paremmaksi ihmiseksi sitäpaitsi kaikki eivät kasva aikuisiksi vaikka mikä olisi. Moni myös elää rooliensa takana eivätkä näe nenäänsä pidemmälle. Elämä on niinkuin jo totesin hyvin monimuotoista ja kaikilla erilainen asetelma ja kaikilla ei tämä vuorovaikutuksellisuus valitettavasti toimi vaikka lähisukulaisia tm oltaisiin. Ei ole pakkoa, ei ole velvollisuutta tai tarvetta kun ajatella ensisijaisesti omaa perhettä ja huolenpitoa, välittämistä.
En nyt oikein ymmärrä tuota, että on velkaa vanhemmilleen saamastaan huolenpidosta tai hoidosta lapsuudessa. Velkaa tai ei, ihannehan olisi pitää yhteyttä vanhempiinsa ja että välit olisivat hyvät aikuisenakin.
MUTTA MINULLA EI OLE HUOLENPITOVELKOJA MAKSETTAVANA APPIVANHEMMILLENI! He eivät ole minusta koskaan huolehtineet, vain puolisostani. Miksi minun sitten pitäisi appivanhempiani vanhuudessa passata ja huolehtia????
Homma kun menee yleensä siten, että kun miniä tulee perheeseen, HÄNEN velvollisuudekseen aletaan lukea myös appivanhemmista huolehtiminen. Eikö se tehtävä ole appivanhempien omalla lapsella (pojalla)? Mutta kun harva poika kauhean innostuneesti appivanhemmistaan huolehtii, syytellään sitten miniää.
Aika harvassa on miniät, jota oikeasti KIELTÄVÄT miestään käymästä vanhemmillaan tai huolehtimasta heidän asioistaan. Poikalapsia ei joko kiinnosta tai he eivät ymmärrä sitä asiakseen (anoppihan on heidät itse kasvattanut sellaiseksi). Naisillehan se sitten aina kaatuu.
Mutta jos ajatellaan kiitollisuudenvelkaa, ei minulla ole sellaista appivanhempiani kohtaan. Eikä minulla ole velvollisuutta vanhuudenpäivillään heidän asioita hoitaa. Ei avioliittovalassakaan (kun joku aina siihenkin vetoaa) mainita mitään appivanhempien hoivaamisesta. Siinäkin puhutaan vain puolisoiden välisestä velvoitteesta.
Siispä, miniänä minulla on oikeus hoitaa vain omia ja perheeni asioita. Appivanhemmat pärjätköön omillaan tai velvoittakoon omia lapsiaan heidän asioitansa hoitamaan.
Paskiainen mikä paskiainen - itsekäs, ilkeä, omahyväinen miniän paskiainen.
Usko pois, kyllä ne sinun appivanhemmat siitä kuolla kupsahtavat, sitten sinun ei tarvitse enää
vaahdota heistä nettipalstalla.
kitkerää sappea sun kirjoitus. Miksi ihmeessä oot
noin vihainen ja katkera?
Pohjattoman katkera oot, mikä susta on sellaisen tehny?
Miks haukut ed. kirjoittajan noin? Oootkos kateellinen?
Ei ihme ettet tuu toimeen kenenkään kans.
tulee niitä v...maisia anoppeja, jumalauta sentään tätäkin .
Täysi kusipää.
Mies joka juoksisi tätä ämmää karkuun.
en todella ole katkera mutta tekee vihaiseksi kun on olemassa noin sinisilmäisiä ihmisiä, jotka eivät näe muuta kun oman asetelmansa eivätkä ymmärrä erilaisia muita elämäntilanteita. Epäilen sinuakin ja edellistä kirjoittajaa mahdollisesti anoppia, jotka pyörivät täällä mikä mahtaa olla syynä ? onneksi olkoon vaan jos teillä asiat hyvin. Minä ainakin pidän reviiristäni huolta enkä todella tunne tuota velvollisuutta edes omia vanhempia kohtaan mikäli eivät ole sitä itse ansaineet rakkaudellisella vuorovaikutuksella aikanaan. Vielä vähemmän tunnen esim anoppia kohtaan velvollisuutta mikäli hän käyttäytyisiä monien miniöiden kertomalla tavalla. Yritän ymmärtää tätä palstaa näitä miniöitä ja heidän huolta pitää perheensä yhtenäisenä ilman sotkeutumisia ja sekaantumisia tai pakonomaista kuluttavaa velvollisuuden tunnetta. Toivon heille mahdollisuutta rakentaa omanlaisensa elämä, josta he nauttivat ilman niitä ihmisiä, joista he eivät yksinkertaisesti välitä syystä tai toisesta. Ei ole syytä uskoa näihin menneisiin myytteihin tai kokea syyllisyydentunteita, joita yritetään niin kovasti syöttää eri muodoissa.
sehän siinä onkin, että paska jää usein lillumaan pinnalle eikä meinaa millään luovuttaa
-miniä- ps eikä katkerassa mielessä
pönttöpää, hänhän nimeenomaan sanoi että on erilaisia tilanteita, eikä kai sitä sanoa tarvii
sehän on itsestään selvää.
totta helvetissä osalla on asiat hyvin ja osalla, sinunlaisilla ei, mihinkään muuhun tulokseen ei voi ees tulla kun lukee noita sun katkeruudella täytettyjä sanoja.
miks ihmeessä sun pitäis tuntee yhtään mitään täällä olevien kirjoitusten perusteella vieraita ihmisiä kohtaan?????
siis täh..??!!
ei täällä kukaan kaipaa eikä tarvii sun ymmärrystä eikä mitään muutakaan sun tapaiselta räyhääjältä ja haukkujalta.
vois olla kaikille paree että et olis täällä ollenkaan.
sulla ei oo ihan kaikki kotona ,, miksi sulla
on niin kova tarve ottaa pulttia jos muilla menee hyvin ja kivasti.?
sullakin vois mennä, mutta sun pitää muuttua
tosi paljon ennen sitä.
sä et osaa täällä mitään muuta ku haastaa riitaa
ja solvata kaikkia jotka ei hauku ja meso.
Hyvä kun kirjoitat selvät sävelet. Lapsesikin voivat rauhaisin mielin elää elämäänsä aikuisina pitämättä sinuun yhteyttä.
On helpottavaa kuulla vanhempien taholta suoraan, että lapsilla ei tule olemaan mitään velvollisuuksia heitä kohtaan, kun oven avaavat ja lähtevät omille teilleen.
Kunpa kaikki vanhemmat ymmärtäisivät tämän. Lapset ovat vain 18 v. kotona heidän luonaan, ja sinä aikana vanhemmat ovat velvolliset kustantamaan heidän tarpeensa. Sitten - vassakuu - ovi auki ja maailmalle.
Lapset kuitenkin ovat kauemman aikaa ilonamme ja vaivoinamme kuin esim. koirat. Harva koira elää yli 15 v.
Lapsista on pitempiaikainen ilo (?) Jotkut väsyvät jo aikaisemmin.
Kuten kirjoitat, jotkut ovat niin naiveja, että kuvittelevat yhteydenpidosta olevan jotain iloa tai peräti hyötyä sen jälkeen, kun lapset ovat muualle muuttaneet. Väärä luulo todella.
Mitä tulee lapsenlapsiin, niin heillähän ei isovanhempiensa geenejä ole kuin osa, koska puolet on siitä toisesta sukukunnasta. Mitä yhteistä lapsenlapsilla ja isovanhemmilla oikeastaan on?
Nykyisin appivanhemmillakin on omt osakkeet ja autot. Onneksi ei ole pakko kieltäytyä osallistumasta perinnön käyttämiseen, kun pesä on jaettu.
Olisi aika keljua, kun vain puoliso muuttaisi perimäänsä osakkeeseen tai alkaisi käyttää perintösärviisiä ruokapöydässä.
Onneksi ei viha ja ylenkatse ylety hengettömiin esineisiin tai rahaan.
ei se nyt ihan kaikilla perintö silmissä kiiltele. Jos sellaista olisi, niin voisihan sen katsoa palkaksi hyysäämisestä. Mutta entä jos perintöä ei ole tai sillä ei ole perheellemme merkitystä (ne arabia kupposet tai mauton taulu)? Ei kaikilla nykyvanhuksilla ole pesämunia pankkitilillä.
Kiitollisuudenvelka kasvattamisesta ja sitä kautta rajaton auttamisvelvollisuus ryyditettynä muistuttamisella perinnön kelpaamisesta - siinähän sitä on melkoinen repertuaari raukkamaisia aseita, joilla yritetään passauttaa itseään.....
Vuosia sitten, kun perheemme joutui aikamoisiin vaikeuksiin sairauden ja työttömyyden iskiessä (lapset vielä pieniä), appivanhemmat totesivat, että vaikka söisitte roskiksesta, niin apua ei tipu, tulkaa toimeen omillanne ! Pälkähästä noustiin tosiystävien ja hyvän pankkisuhteen avulla ja parin vuoden päästä kaikki oli taas hyvin, jopa paremmin kuin ennen ja nyt säästöt, toimeentulo ja vakuutusturva takaavat sen, ettei meille pääse samanlaista kriisiä syntymään. Nyt kun appivanhemmat ruinaavat apua yhteen jos toiseenkin asiaan - eikä kyse ole siitä, etteikö heillä olisi varaa näitä palveluksia muualta hankkia - niin alussamainittua kolmiyhteyttä jaksetaan aina toitottaa, kun vastauksemme on kieltävä. Perinnöstä olen todennut, ettemme todellakaan ole heidän omaisuutensa tarpeessa, yrittäkööt vaikka viedä mukanaan !
kun itsellä on kaikki päin persettä ei muillakaan saisi olla yhtään sen paremmin:)
en kyllä puhunut perinnöistä sanaakaan enkä
sellaista edes ajatellut, ainoastaan tätä mieletöntä haukkumista, solvaamista ja tylyä
puhetta naisen suusta.
Ihan kuten tuolle haaskalle totesin - hänkin
vapautuu niistä kärsimistään appivanhemmista
aikanaan.
munkin sanoo kuten tuolla eräs että melkoisia
pönttöpäitä täällä on ... mitä yhteistä...!!
Voi Luoja varjele sentään!
aina ykkösenä mielessä ....??
lirkuttelee - ja ihan yhtä vittumaisena kuin aina :)
appivanhemmat kuupahtaa niin miniän velvollisuus on patistaa sitä "miljuunaperillistä" vaivautumaan säädyllisessä pukeissa hautajaisiin ja jatkossa edes kerta vuodessa sinne haudalle kun on niin kiire laskeskella montako myrna-lautasta ja kuppia sitä onkaan perinyt ja onko ne iittalan tarrat vielä paikoillaan.
murjaista:)
Voisiko joku suomentaa minulle tuon otsikossa olevan lauseen?
Alkaa tuntua siltä, ettei ole ihme eikä mikään, jos anopilla ja miniällä ei synkkaa. Eihän ne puhu samaa kieltäkään enää. Tuossakaan lauseessa ei ole päätä eikä häntää.