Onko kenelläkään tietoa ripsienlähdöstä? Itselläni lähtee joka päivä yksi tai kaksi ripseä. Onko se epänormaalia? Ja mitä voisin tehdä? Voiko kyseessä olla pälvikalju, hiuksia ei kyllä lähde normaalia enempää, eikä vitamiinienkaan saannissa ole puutetta. Kiitos kaikille jotka viitsivät vastata=)
RIPSIEN LÄHTÖ/ Pälvikalju
Kohta ripsetön
51951
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihan normaalia tuo on. Itseltäni lähtee myös ripsiä joka päivä jonkun verran ja kyllähän niitä lähtee huomaamattakin, joten tuskin tuo sinun yksi tai kaksi ripseä pitää edes paikkaansa vaan on alakanttiin. Älä huolestu. Minulla on vahvat ja tuuheat ripset ihan luonnostaan ja kyllä niitä joka päivä saattaa muutama lähteä. Ja siltikin on edelleen ripset. Jos olisi joku pälvikalju, niin eiköhän se näkyisi muuallakin kropassa, hiuksissa näkyvimmin varmaan.
Niin ja vielä, että varmasti ripset voivat lyhentyä, heikentyä ja varmaan ohentuakin, jos on käyttänyt monia vuosia, vaikka kymmeniä, joka päivä ripsaria.
Kiitti vastauksest, se helpotti vähän=)
Kysyin lääkäriltä ripsien lähdöstä ja hän sanoi, että kyseessä on pälvikalju. Minulta on toisesta silmästä lähtenyt yläripset lähes kokonaan, molemmissa päissä on enää muutamat jäljellä. Se on ihan kauheaa! Se alkoi joskus viime elokuussa ja nyt on maaliskuu, eivätkä ne vielä ole kasvaneet takaisin. Välillä on muutama haituva ja sitten ne taas katoavat.
Jos joku tietää tästä enemmän niin kirjoittakaa!
Toi on ikävää :( Toivon mukaan sulle kasvaa ne viel ne takas :)