Ateismi ei ole muka uskonto? Heh! Siihen ei usko enää edes naurismaan aidatkaan. Samanlaisia ateistisia seremonioita ateismin harjoittajat tarvitsevat ikäkausi siirtymäriiteikseen ja initoidakseen itsensä uskoonsa sisälle kuin oikeidenkin seurakuntien jäsenet yhteydessä omaan aatteeseensa. Vai mitä sanotte näistä ateistisista palvosmenoista.
http://www.pro-seremoniat.fi/
http://www.pro-seremoniat.fi/
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siis pelkät rituaalit tekevät uskonnon? Sitähän tuo väitteesi tarkoittaa, että kun on seremonioita, niin se on uskonto!
Minä kun olen aina luullut, että uskonto on jotain aivan muuta. Hyvä kun selvisi tuokin asia. Pelkiltä rituaaleiltahan uskisten touhu onkin jo pitkään näyttänyt.
ja naurismaan aidat olette päätyneet =) Kiitos kun löitte viisaat päänne yhteen ja valistitte! Hyvää jatkoa tärkeässä tehtävässänne.
Linkkisi sisältämät sivut? Et ole todennäköisesti lukenut. Minä luin, enkä löytänyt pienintäkään viittausta mihinkään palvontaan.
Ei ihme jos teitä pidetään vähän tyhminä, kun tänne heitellään ihan mitä sattuu ilman sen kummenpia perusteluja..
kuka mistäkin syystä.
Kuten tuossa linkissä sanotaan:
"Siviilijuhlat
Kauniit perhejuhlat rakennetaan aineksista, jotka ovat sopusoinnussa viettäjiensä maailmankatsomuksen kanssa. Kun kulttuuri muuttuu, muuttuvat aina myös juhlatavat. Häitä, nimenantoa ja hautajaisia on vietetty Suomessa jo tuhansia vuosia ennen kristinuskon saapumista, ja useat nykyisistä juhlatavoista ovatkin tuolta ajalta. Toisaalta taas monet ikivanhoilta tuntuvat perinteet ovat kiteytyneet nykymuotoonsa vasta aivan viime aikoina. Kauneimmat ja ikimuistoisimmat juhlat syntyvät sekä perinteitä että perheen omia arvoja kunnioittaen."
- Joten miksi sinä ateismia uskonnoksi sanot, jos ateisti juhlii jotain?
Ollakseen uskonto ateisti tarvitsisi jonkinlaisen uskonnollisen uskomuksen. Ateismi on kuitenkin uskon puutetta, joka ilmenee seuraavasta loogisesta muotoilusta: S ei usko, että P. Siinä missä uskovainen uskoo Jumalan olevan olemassa, niin ateistilla ei ole olemassa uskomusta Jumalan olemassaolosta.