olen seurustellut muutaman kuukauden naisen kanssa joka on eronnut pari vuotta sitten.Hän käyttää edelleen miehensä sukunimeä ja sormessaan on miehensä antama ilmeisesti kihlasormus (ei nimettömässä).No ei oikeestaan vaivaa mutta miten muilla?
Exän sormus
Höperö äijä
3764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse olen naisena seurustellut miesystäväni kanssa 1,5 vuotta. Olisin halunnut häneltä jo sormuksen, mutta hän ei sitä halunnut vielä ostaa.
Yritin selittää, että kahden lapsen äitinä haluaisin olla vakavassa sunteessa ulospäin, koska mies on meillä kaiket viikonloput. Kun hänelle sormus ei kuulemma merkitse mitään, näytin exän sormusta ja kysyin voinko siis käyttää sitä? -vastaus oli, että hänen puolestaan kyllä, jos se on minulle niin tärkeää!
Sehän on vain sormus! -itse olen kylläkin niin romanttinen etten oikeasti vanhojen heilojen sormuksia käytä.
No haloo, ei se nainen käytä ex-miehensä sukunimeä, vaan käyttää omaa virallista sukunimeään joka hänelle on virallisesti muutettu aikoinaan. Ei sitä joka kerta erotessa jaksa/ viitsi tehdä "tanjakarpeloita" ja muuttaa sukunimeään aina välillä tyttönimeksi.
Sormusjutusta sen verran sanoisin että osta naiselle uusia sormuksia ja pyydä käyttämään niitä mieluummin. Mulla esim. ei oo yhtään sormusta mutta pitäisin varmaan jotain eksän antamaa sormusta, jos en parempia koruja omistaisi eikä nykyinen mies ostaisi ihanempia.
Mulla kaunein sormus on exän antama, ei kihlasormus, ja käytän sitä juhlissa, koska se on niin upea ja arvokas. Sormuksella ei ole enää mitään tunnearvoa vain esteettistä merkitystä.
Ja tosiaan kuka jaksaa sitä sukunimeä vaihtaa, hirveä rumba ja passikin maksaa.