Mitä käytännössä tarkoittaa puolipainovaraus? Opastettiin, että voi seistä kahdella jalalla, mutta voiko olla nojaamatta sauvoihin? Entä kävely, miten se tapahtuu puolipainovarauksella? Voiko portaita kävellä? En ole oikein saanut ohjeita tuohon, että miten tapahtuu puolipainovaraus ja kokopainovaraus, varaamattomuuden kyllä ymmärsin.
Puolipainovaraus? kipsi jalassa
Drace_06
411576
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
= Puolet kehosta saa varata jalalle, ja ei ilman sauvoja. Eli voit laskea jalan maahan kipsineen ihan reilusti, ja kun seisot paikallaan niin sit vaikka ilman sauvoja mutta paino sitten oltava terveellä jalalla.
Jos varaukset menee niin että eka ei saa varata ollenkaan, sitten saa jo laskea kipsin maahan mutta ei painoa sille ollenkaan, sitten osavaraus, eli kun sauvoilla etenet niin "kevyesti kävelet" myös kipsijalalla. Tuo puolivaraus sitten astetta enemmän varaamista. Seuraava astehan on sitten täysi varaus, silloin yleensä saa jättää tietty sauvat veks. Mä olen aina aluksi pitänyt niitä vielä mukana tasapainon vuoksi niin pitkään et lihakset vahvistuu.
Portaat samalla tavalla kuin ennenkin; koko vartalon paino ei saa tulla hetkeksikään kipsille.
Aajttele vaikka niin että kun olet terve, ja seisot paikallasi; silloin paino jakautuu molemmille jaloille. Mutta kun lähdet liikkeelle niin paino onkin kokonaan sillä paikallaan olevalla jalalla. Ja nyt siis kipsien kanssa toimit niin ettei varaus ole missään vaiheessa kipsijalalla yksinään.
(tää on vaikea selittää, toivottavasti tajusit)
selvensi ihan hyvin. Olenkin nyt uskaltanut seisoa kahdella jalalla, mutta puristaa aika reippaasti nilkasta, että pitkiä aikoja ei vielä pysty. Tähän asti ollut nollavaraus eli lähden tästä suoraan puolivaraukseen. Raput on uusi kokemus kipsijalalle, mutta täytyy aloittaa harjoittelu. Nyt pääsee taas lähes normaaliin tilaan tuon nollavarauksen jälkeen.
Kokeile kipsijalka tavallisella henkilövaaalla, siirrä enemmän painoa terveeltä jalalta sairaalle, kunnes vaaka näyttää liki puolta painostasi ja tutkiskele, miltä se jalassa tuntuu.
Olisi lähdettävä kerrostalosta röntgeniin kun kipsi ollut kaksi viikkoa , ei hissiä talossa , en oikein jaksa pitää painoa lattiallakaan käsien varassa - puolipainovaraus - miten pääsen portaat ?