YTK= Yksin Työnantajan Kurimuksessa
YTK
Mestaaja
6571
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
minulla on asiasta varsin omakohtaista kokemusta.Olin henkilöstöpäällikön kavereita,en katsonut tarpeelliseski kuulua muutakuin Loimaan kassaan.Eräänä päivnä hen.päällikkö sai kenkää.Uusi päällikkö aloitti työnsä ja kun tulosta piti tehdä ja henkilökuntaa saada vähenemään sain lähteä kuten muutama muukin.
Pidin irtisanomistani epäoikeudenmukaisena ja osaltaan laittomanakin.Pyysin apua kassalta turhaan,nyt olen liittynyt kunnon ammattiliittoon ja maksan siitä mielelläni kun tiedän että oikeuksiani puolustetaan tarpeen tullen.
Kannattanee valita kaverinsa paremmin.
Mitä hyötyä on kuulua ammattiliittoon, kun aina jää häviölle! Jos Elisan 900 työntekijää kuuluu liittoon, mitä hyötyä siitä on, potkut tulee kumminkin.
tullut, ammattiliitot hieman yskäisivät ja YT neuvottelut Elisassa alettiin uudelleen ja uudelta pohjalta, vähemmän kenkää saaneita tulee kuin tuo 900, järjestelyitä muutetaan toisenlaisiksi.
Suomi tyhjenee ja tuotanto siirtyy Aasiaan. Siihen ei ammattiliitoilla ole sanomista.
tuokin, osittain. Myös aasiasta tulee tänne halpatyövoimaa paikallaan pysyviin töihin(töihin joita ei voi siirtää), jos liitot lepsuvat liikaa. Nämä työpaikkojen karkaamiset olisivat kuuluneet hallituksille hoidettaviksi, mutta hoitelivat asiat juurikin päin vastoin kuin piti ja nyt ne työpaikat karkaavat.