yhden illan jutusta

vuosisadan rakkaustarina.. onko kellään käynyt niin?

Tämmöselle sinkkunaiselle yksi yökin on parempi kuin vuoden selibaatti, mutta rakkautta mä toivon.
7625
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mielummin kunnon suhde.

Äänestä

jos ei halua, älä jauha paskaa!

Äänestä

Tämähän on aika tyypillistä. Usein naiset puhuvat fuckbuddeista ja yhden yön jutuista jne mutta kuitenkin haluavat enemmän. Mikä siinä on niin vaikea käsittää että yhden yön jutussa on kyse VAIN yhdestä yöstä ja fuckbuddy hommissa vain paneskellaan. Joo, muka yhden yön juttu ja heti ollaan yhteistä kotia perustamassa.

Äänestä
  • Pelkkä läheisyyskin on ihanaa jopa tuntemattoman kanssa.. kaulan suutelu aah..

    Olen minä ollut yötä vain halailun ja suukottelun takia:)

    Äänestä

Toivoa on :)

Olen itse 24-vuotias entinen sinkku, nykyisin seurustelen. Sinkkuaikana "harrastin" yhden yön juttuja ahkerasti, hain pelkkää seksiä ja läheisyyttä yhdeksi yöksi. Pelisäännöt olivat molemmille osapuolille aina selvät, yksi yö ja sen jälkeen molemmat häipyvät omille teilleen. Simppeliä ja kätevää ;)

Uskoin, etten koskaan enää pystyisi kunnolla rakastumaan, olen elämässäni ollut vain yhdessä pitkässä suhteessa, 5 vuotta kestäneessä avoliitossa, jossa jokainen päivä oli helvettiä. Luulin siis, että tuo suhde on tappanut kaikki "aidot" tunteeni, etten koskaan pystyisi kaipaamaan yhtä tiettyä ihmistä, vain läheisyyttä yliipäätensä.

Nykyinen poikaystäväni oli minulle alunperin vain yhden yön juttu. Olemme jälkeenpäin puhuneet asiasta, hän ajatteli samoin minusta. Tapasimme baarissa hillittömässä humalassa ja ajauduimme hänen luokseen yöksi. Perinteinen kaava siis.

Yön jälkeen emme osanneetkaan päästää toisistamme irti. Kaikki kolahti liian hyvin yhteen, molemmat tunsivat löytäneensä jotain, mikä molemmilta oli puuttunut. Tunteet, joiden luulin kuolleen, heräsivät henkiin.

Seurustelemme ja olemme erittäin onnellisia. Puhumme kaikista, kipeistäkin, asioista avoimesti ja olemme puhuneet yhteisestä tulevaisuudesta itsestäänselvyytenä. Mies on kaikkea sitä, mitä olen kaivannut ja enemmänkin. Toki tiedostan hänen puutteensa ja vikansa mutta olen ne täysin valmis sietämään. En ole koskaan tavannut ihmistä, joka tuntuu niin oikealta. Ajattelemme tärkeistä asioista samoin ja erimielisyytemmekin pystymme käsittelemään "aikuisella tavalla". Keskinäinen yhteytemme on vahva, nauramme paljon ja tiedämme jo toisen olemuksesta, mitä hän ajattelee. Ennen kaikkea viihdymme yhdessä ja erossa ollessamme kaipaamme toisiamme. Molemmilla on kuitenkin oikeus omaan elämäänsä ja menoihinsa, luotamme toisiimme vaikka se välillä vaikeaa onkin, kun molempia on aikaisemmin satutettu pahasti. Avoimuus on avainsana tässäkin.

Lisähuomautuksena mainittakoon, että mies on kaikenlisäksi mielestäni todella hyvännäköinen, hänen ulkonäkönsä vastaa täysin ihannettani. Jos olisin itse bongannut hänet baarista, tuskin olisin mennyt juttelemaan, koska olisin ajatellut, että hän "ylittää tasoni". :) Sinkkuna hän on elellyt vuoden verran ja tuohon vuoteen on kuulunut useita naisia, entinen "pelimies" siis. Minulla ei ole hänen menneisyyttään oikeutta tuomita, itse olin oikeastaan "pahempi" peluri kuin hän on ollut. Tästäkin asiasta olemme puhuneet avoimesti, hänkin tietää "menneisyydestäni" ;) Yhdessä olemme ihmetelleet, kuinka yksi ihminen voi kolahtaa niin hyvin, ettei kummankaan edes tee mieli muita. Kun siirryimme tapailusta seurusteluun (itseasiassa tapailumme oli ihan yhtä tiivistä ja sitoutunutta kuin "virallinen" seurustelummekin), kävimme suhteen "pelisäännöt" läpi ja sitouduimme toisiimme. Molemmille oikea seurustelu merkitsee samoja asioita, samoja sitoumuksia.

Yhdestä yöstä voi siis kasvaa rakkaustarina, ehkä juuri silloin, kun sitä vähiten odottaa. Katsele siis avoimin mielin maailmaa ja muista nauttia siitä yhdenkin yön läheisyydestä, älä aseta turhia paineita. Yhden yön jutun lähtökohta kuitenkin aina on se, että molemmat osapuolet ymmärtävät olevansa yhdessä vain hetken eikä kumpikaan odota toiselta liikaa. Kuitenkin, jos molemmat osapuolet niin tuntevat, voi jutusta tulla muutakin. Joskus jopa vuosisadan rakkaustarina :) Itse olen onnellisempi kuin koskaan.

Äänestä
  • Olen onnellinen puolestasi. Toivottavasti rakkautenne kestää edelleen ja olette onnellisia yhdessä.

    Kävisipä minullekin joskus noin...Haluaisin niin kovin tavata ihanan miehen, joka ymmärtäisi minua ja minä häntä.

    Äänestä

  • ihanaa... kirjoitti:

    Olen onnellinen puolestasi. Toivottavasti rakkautenne kestää edelleen ja olette onnellisia yhdessä.

    Kävisipä minullekin joskus noin...Haluaisin niin kovin tavata ihanan miehen, joka ymmärtäisi minua ja minä häntä.

    Kiitos :)

    Itse huomasin, että rakkaus tosiaan saattaa kohdata juuri silloin, kun sitä vähiten odottaa. Olen joskus itsekin kaivannut ja etsinyt rakkautta sitä kuitenkaan tuolloin löytämättä. Nyt, kun tosiaan en rakkautta mitenkään erityisemmin aktiivisesti "etsinyt", se sitten astui elämääni poikaystäväni muodossa. Olin tosiaan jo muutenkin ajatellut, etten enää koskaan rakastuisi, joten en enää rakkautta tietoisesti siis etsinytkään. Samoin kuulemma oli ajatellut poikaystäväni, hänellekin rakkautemme oli jonkinasteinen "shokki" :)

    Neuvoni rakkauden etsimiseen on siis se, että lopeta etsiminen! :) En tarkoita, että kaivautuisit kotiisi odottamaan päivää, jolloin prinssisi karahtaa kotiovesi taakse vaan sitä, että suhtaudu elämään avoimesti. Viihdy itsesi kanssa, opettele oma tasapainosi. Tasapainoiset ihmiset vetävät puoleensa tasapainoisia ihmisiä, jotka keskenään voivat kypsän parisuhteen muodostaa. Älä aseta itsellesi liian tiukkoja rajoja siinä, millainen rakkaus on ja miten rakastumisen tulisi tapahtua. Myös liian tiukat kriteerit kumppanille saattavat estää oman rakkaustarinasi syntymisen. Katsele maailmaa ympärilläsi avoimin silmin ja tartu hetkeen! Rakkaus tosiaan saattaa löytyä juuri silloin, kun sitä vähiten odottaa. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anettes kirjoitti:

vuosisadan rakkaustarina.. onko kellään käynyt niin?

Tämmöselle sinkkunaiselle yksi yökin on parempi kuin vuoden selibaatti, mutta rakkautta mä toivon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu