Onko totta, että...

karvojen sheivailu kiihdyttää karvan kasvua? Jos siis ajaa partaterällä niin, ettei juuret lähde mukana? Mun tekis mieli ottaa kasvojen alueelta parista kohtaa jollakin kylmävahaliuskalla tai jollain, mutten tosiaan halua, että pian naamani kasvaa yhä enemmän ja paksumpia karvoja ja saa ajella koko ajan vaan lisää. Onko tämä vaan legendaa vai onko näin, kertokaa tyhmälle...?
3522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyse on tavallaan harhasta: kun karva katkaistaan tyvestä, eli paksuimmasta kohdasta, sänki on tietenkin vahvaa ja tuntuu paksummalta, koska sänki kasvaa kohtisuoraan ylös, ja alkaa taipua vasta saadessaan tarpeeksi pituutta.
Jos sheivaus tosiaan saisi aikaan tuplasti vahvempaa, paksumpaa ja tuuheampaa karvaa, jokainen ohuista hiuksista kärsivä sheivaisi päänsä vaikkapa pari-kolme kertaa vuodessa, kun ne hiukset kerran kasvavat niin tuuheina takaisin...

Myöskään vahaus tai nyppiminen ei kiihdytä karvankasvua, kaikilla ihokarvoilla on tietty elinrytmi: karva kehittyy karvatupessa, kasvaa kunnes saavuttaa lopullisen mittansa, ja irtoaa. Irronneen tilalle kasvaa taas uusi karva.
Juurineen poistettuun karvaan karvatuppi suhtautuu kuin se olisi irronnut luonnollisesti - sen tilalle alkaa kasvaa uusi.

Karvankasvulla on tapana muuttua iän myötä, karvat tummenevat, lisääntyvät, saattavat vahvistua. Tämä johtuu iästä ja hormonitoiminnasta, eikä sillä ole mitään tekemistä karvojen poiston tai poistamatta jättämisen kanssa. Geenitkin vaikuttavat.

Tiivistäen: legenda. Sitkeä legenda.

Äänestä

Tuo edellinen on kyllä totta, mutta älä vaan mene ajamaan karvoja kasvoista! Vaikka ne eivät oikeasti paksune tai vahvistu, ne näyttävät paksummilta juuri sen illuusion vuoksi. Siis karva on tyvestä paksumpi. Käyt' mieluummin niitä kylmävahaliuskoja, jotka repivät karvat kokonaan veke. Itse käytän niitä.

Äänestä

Hei!

karvat ovat sinulla kasvoalueella mahdollisesti elinikäinen riesa. Laseroi ne pois jossakin niin pääset vaivasta. Tyhmä elämänsä niiden kanssa takkuaa ja häpee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


I´m the dummiest kirjoitti:

karvojen sheivailu kiihdyttää karvan kasvua? Jos siis ajaa partaterällä niin, ettei juuret lähde mukana? Mun tekis mieli ottaa kasvojen alueelta parista kohtaa jollakin kylmävahaliuskalla tai jollain, mutten tosiaan halua, että pian naamani kasvaa yhä enemmän ja paksumpia karvoja ja saa ajella koko ajan vaan lisää. Onko tämä vaan legendaa vai onko näin, kertokaa tyhmälle...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu