Teen miehelleni ja minulla joka päivän kotiruokaa ja pidän kodin siistinä. Ten lyhyempää päivää kun mieheni. Nykyään vain tuntuu että hän ei arvosta ollenkaan tätä. Tekisi mieli vaan jättää kaikki rempalleen ja antaa ukon etsiä omat ruokansa. Olisiko tämä niin väärin? Pelkään vain, että tuota tulee isompi polemiikki jos en teekään yhtäkkiä ruokaa tai siivoa...
viikonloppuisin sentään tehdään yhdessä ruokaa ja siivotaan - ei aina kuitenkaan vaan puolet ajaste sekin jää minun harteilleni.
Pelottaa se aika kun mahani alkaa kasvamaan (olen raksaana) ja en jaksakaan siivota.. mitä sitten tapahtuu. Haukutaanko minut laiskaksi paskaksi jos en siivoa?
Olen nyt sairaslomalla ja olo niin heikko että en jakssisi siivota ja ruoan tekeminenkin tekee vaikeaa. En vain uskalla jättää tekemättä koska en halua että minua haukutaan laiskaksi paskaksi.
viikonloppuisin sentään tehdään yhdessä ruokaa ja siivotaan - ei aina kuitenkaan vaan puolet ajaste sekin jää minun harteilleni.
Pelottaa se aika kun mahani alkaa kasvamaan (olen raksaana) ja en jaksakaan siivota.. mitä sitten tapahtuu. Haukutaanko minut laiskaksi paskaksi jos en siivoa?
Olen nyt sairaslomalla ja olo niin heikko että en jakssisi siivota ja ruoan tekeminenkin tekee vaikeaa. En vain uskalla jättää tekemättä koska en halua että minua haukutaan laiskaksi paskaksi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tajua tollaista,en uskalla,mitäs se sellanen on,en tajua miksi sun pitäis olla tossunalla,typerää touhua,jollei ukkos tajua miten pitää käyttäytyä tai olla niin heitä ulos
..uhraa elämääsi moisten ajattelulle. Tärkeintä on nyt sinun hyvinvointisi ja ennenkaikkea lapsesi. Mikä ihme sinut on saanut hankkiutumaan raskaaksi tuollaisen miehen toimesta, jos teidän suhde tosiaan on sitä että "minnuu pelottaa jos se sitten haukkuu minuu".. ei jessus. Unohda tollaset hömpät, turhat ajatukset ja nauti siitä kasvavasta vatsasta. Jos ukko alkaa kenkkuilla niin heivaa se.
Ehkä näistä pitäis teidän siellä kotona ihan jutella? Nosta kissa pöydälle ja sano, että nyt selvitetään nämä asiat. Helpompi teidän on nyt keskenänne puida asioita, mikäli hiertäviä juttuja on - vauvan tultua taloon voin luvata, että väsymys ja yhteisen ajan puute tekevät tehtävänsä ja keskustelumahdollisuudet todennäköisesti eivät ainakaan parane..
Toivottavasti saat juteltua sille ukkelillesi ja toivottavasti ymmärtää, mikä sinua askarruttaa/vaivaa.
Jokainen tekee hommansa, turha pohtia ja kuvitella, arvostaako toinen.
Etkö osaa puhua miehelle?
Tyypillinen nainen joka kuvittelee ja miettii itsekseen mitä mies ajattelee ja mitä mahtaisi arvostaa....
Millätavalla arvostus ei näy? Eikö mies koskaan kiitä hyvästä ruoasta? Kannattaa vähän yrittää patistella sitä kiitosta, kysyä vaikka että oliko hyvää/huomaatko että täällä on siistiä, niin toinen tajuaa että tässä varmaan pitäisi vähän kiitellä kotitöistä.
Niin minun avokki monesti tekee. En minä välttämättä aktiivisesti edes noteeraa että nytpä on siivottu sillä aikaa kun olen ollut töissä.
Vastakysymyksenä voisi kysyä, että miten sinun arvostuksesi miehesi pidempää päivää ja siten myös ilmeisesti leivän pöytään tuontia kohtaan näkyy?
Todella terveen kuuloinen suhde teillä, kannattaisiko ehkä mielummin keskittyä tämä raskausaika sen hoitamiseen mielummin kun siivoamiseen ja ruoan laittoon?
Jos miehesi haukkuu sinua laiskaksi paskaksi tai sinä edes kuvittelet hänen haukkuvan, niin ongelmana ei teillä ole pelkkä epätasajako kotitöissä.