http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=3500000000000010&posting=22000000041304273
Eikös ihminen vihaa toisissa niitä piirteitä, mitä oikeasti vihaa itsessään ?
Olisi kiva saada tähän asiantuntijoilta vastauksia. (Henkilöihin sen enemmän menemättä.)(tiedätte varmaan mikä kuski)
Eikös ihminen vihaa toisissa niitä piirteitä, mitä oikeasti vihaa itsessään ?
Olisi kiva saada tähän asiantuntijoilta vastauksia. (Henkilöihin sen enemmän menemättä.)(tiedätte varmaan mikä kuski)
Vastaukset 16
Vanhimmat
Sain taas oman aloituksen. ;-)
Ja itse aiheeseen: Köyhää oli penskana ja mitään ei saanut ilmaiseksi. Siitä ainakin oppi, että saadakseen jotain pitää ahkeroida. Ja kyllä, köyhyytä vihaan, en köyhiä, kuten sinä typerys olet ymmärtänyt.
Toista se on sinulla, joka olet saanut kaiken pyytämällä. Ensin vanhemmiltasi ja nyt itket netissä, kun yhteiskunta ei jatka vanhempiesi viitoittamalla tiellä.
Kuisse sun lapsuus oli rankka?:)
pieleen.
vihaan, en köyhiä, kuten sinä typerys olet ymmärtänyt.
Miksi sitten haukut köyhiä joka toisessa käänteessä laiskoiksi. Syytät saamattomiksi etc. Esimerkiksi tietämättä heidän sairauksistaan tai mitäkään muuta heistä ? Kerro ?
Toista se on sinulla, joka olet saanut kaiken pyytämällä. Ensin vanhemmiltasi ja nyt itket netissä, kun yhteiskunta ei jatka vanhempiesi viitoittamalla tiellä.
Näinhän se sulla menee. Ensin tunnet köyhien viat. Ja nyt sitten tunnet minunkin viat, edes tietämättä minusta mitään. Puhuit jo itsesi pussiin.
Tämä on oikein joka narsissin toiveuni: Saa jatkuvasti puhua vain itsestään. ;-)
Koska en edes muista enää, milloin täällä joku köyhyyttään ja yheiskunnan tukien pienuutta valittanut olisi kirjoittanut olevansa sairas. Mutta kuinka monta kertaa olenkaan lukenut vaikerrusta työkkärin pakkokurssituksesta ja siitä, ettei haluta "huorata" ilmaiseksi työnantajan piikkiin.
Jos erehdyin, niin oikaisepas minua omasta elämäntilanteestasi. Tai ei tarvitse. Vastaat kuitenkin, että asia ei kuulu minulle eikä palstalle. Jos näin, niin siitä voi jokainen tehdä omat johtopäätöksensä.
Koska en edes muista enää, milloin täällä joku köyhyyttään ja yheiskunnan tukien pienuutta valittanut olisi kirjoittanut olevansa sairas
Luuletko että tänne joku tulee oikeasti kertomaan sairauksistaan, kun samaan aikaan spårakuskit ja muut idiootit haukkuvat kaikki köyhät luusereiksi ? Et sinäkään liene niin tyhmä ?
Mutta kuinka monta kertaa olenkaan lukenut vaikerrusta työkkärin pakkokurssituksesta ja siitä, ettei haluta "huorata" ilmaiseksi työnantajan piikkiin.
Ja sä olisit valmis tekemään ilmaistyötä ? No tervetuloa koska vaan, kyllä mulla löytyy lumenluontia, laitteiden korjausta ja siivousta yms. pikku puuhastelua sinulle.
Jos erehdyin, niin oikaisepas minua omasta elämäntilanteestasi.
Erehdyit kyllä. Taas kerran.
Jos näin, niin siitä voi jokainen tehdä omat johtopäätöksensä.
Tällaisilla korulauseilla voidaan ehkä hallita niitä idiootteja teillä töissä, mutta luuletko että tällaisten lauseiden takia sinulle vastailisin ?
M.O.T.
puhu kiinaa, vaikka syönkin kantonin koiraa.
Tietenkin vastasin, mutta kerroin vain sulle syyn, kun et itse tajua edes selkeistä viittauksista.
Ensin tunnet köyhien viat. Ja nyt sitten tunnet minunkin viat,
Tuo lause olisi riittänyt kertomaan kaiken oleellisen, jos osaisit lukea. Väännetään nyt vielä rautalangasta: samaistuinko köyhiin ?
Et vaan idiootteihin.
kerran :D
Sorppa, kun on pitkät piuhat ja huonot perintotekijät, niin en ymmärtänyt. Että otapas uusiksi.
on hyvää paikallisruokaa.
pelkäätkö köyhyyttä ? Olisiko kauhuskenaario herätä joku aamu köyhänä kuin kirkonrotta ?
Vihaat köyhyyttä -> köyhiä.
tätäkään olla lukematta. Kiinni jäit.
hähä xD
Niin ?
tuohon vipuun johon yrität porukkaa vetää vaan ihmettelen tässä julkisesti että jäikö harmittamaan kun tuohon viittaamaasi aiempaan aloitukseen ei tullut kuin yksi vastaus.
Sellainenkin tuli mieleen että jotain on vissiin jollain hampaankolossa... eiku ihan tässä vaan itsekseni näitä pohdin.
jääkö sua harmittamaan, kun en aio vastata kysymyksiisi.
hähä xD
Niin.