Tulkaa kaikki paikalle!
http://valvonta.info/2009/01/mielenosoitus-lex-nokiaa-v astaan-5-helmikuuta/
"Helsingissä järjestetään torstaina 5.2.2009 mielenilmaisu Lex Nokiaa vastaan. Mielenosoittajat kokoontuvat Rautatieaseman viereiselle Asema-aukiolle ja lähtevät klo 14.30 marssimaan eduskuntatalolle, johon saavutaan klo 15 mennessä. Eduskuntatalolla kuullaan kansanedustajia ja asiantuntijoita aiheeseen liittyen."
http://valvonta.info/2009/01/mielenosoitus-lex-nokiaa-v astaan-5-helmikuuta/
"Helsingissä järjestetään torstaina 5.2.2009 mielenilmaisu Lex Nokiaa vastaan. Mielenosoittajat kokoontuvat Rautatieaseman viereiselle Asema-aukiolle ja lähtevät klo 14.30 marssimaan eduskuntatalolle, johon saavutaan klo 15 mennessä. Eduskuntatalolla kuullaan kansanedustajia ja asiantuntijoita aiheeseen liittyen."
Vastaukset 10
Vanhimmat
Laki on suorastaan pöyristyttävä.
Rahalla voi kumota koko valtakunnan perustuslain, koska meillä on täysin selkärangaton hallitus, läpeensä laho oikeuslaitos...
Odoitn mielenkiinnolla aikaa jolloin isännöitsijät kartoittavat taloyhtiöiden askkaiden poliittisia kantoja, hoitokotien henkilökunnat urkkivat väärinkäytösten vuotajia insuliinipiikit tanassa...
"Odoitn mielenkiinnolla aikaa jolloin isännöitsijät kartoittavat taloyhtiöiden askkaiden poliittisia kantoja,..."
Mitä enkö pääsekään taloyhtiön hallituksen jäsenenä kyttäämään?
Voi voi, miten tästä nyt selviän. Olin jo niin kovin asennoitunut kyttämään oikein kunnolla ja tosissaan. Naapurissa osuu joku sellainen pitkähiuksinen mies, tiedä mitä sekin skypettää ja kenen kaa, huumeita se varmasti vetää. Toisen naapurin isotissisen ruovan luona tuntuu iltapäivisin käyvän, kerran kuussa, vieraita, sekin selviäisi että millä taksalla. Kyllä minä jaksaisin kytätä ja ilmiantaa, työtön kun olen.
rikosrekisterinkin ihan lain mukaan toimien.
samoin naapurisi tietää luottotietosi koska sekään ei salaista tietoa nykyään.mutta toivottavasti nokia lähtee suomesta pysyvästi niin nähdään miten uhoajat sitten elää,kun 1,5 miljardia alihankkijat noin 2 miljardia tappiot tulee verorahoihin:=)
isännöitsijää kiinnostaisi jonkun asiakkaan yksityiset asiat? Haloo.
En ymmärrä koko kohua. Ennen kirjeet mapattiin ja mapista voitiin katsoa kaikki yritysviestintään liittyvät kirjeet. Kukaan ei pitänyt sitä kummallisena. Miksei esimies tai muut vastuuhenkilöiksi määrätyt henkilöt saisi avata yrityksen osoitteella lähetettyä sähköpostia?
Jokainen voi halutessaan avata itselleen vaikka useampiakin yksityisiä sähköpostiosoitteita ja hoitaa yksityisen postinsa niiden kautta. Työasioita hoidettaessa jokainen edustaa työnantajayritystään ja on aina velvollinen vastaamaan tekemisistään. Miksi työntekijällä pitäisi olla oikeus salata kirjeenvaihtoaan niiltä henkilöiltä, joille hän on tilivelvollinen tekemisistään?
Yrityksen sähköpostiosoite on työnantajan työntekijän käyttöön luovuttama työväline. Työntekijä voi itse päättää, kuinka ja mihin hän ko. työvälinettä käyttää. Jos halutaan tarkistaa, missä osoitteissa joku työntekijä on vieraillut, hänen tuleekin olla valmis vastaamaan luvattomien tekojensa seuraamuksista. Kielletyissä osoitteissa seikkailemiseen saattaa liittyä uhkia yrityksen tietojärjestelmille. Ainakaan se ei ole tarkoituksen mukaista työajan käyttämistä.
Jos netin käyttöä pystyttäisiin tarvittaessa valvomaan ja viestin lähettänyt kone voitaisiin jäljittämään esim. rikostutkintaa tehtäessä, olen valmis tinkimään omasta yksityisyyden suojastani yhteiseksi hyväksi. Kaikenlaisia uhkia näyttää ilmestyvän ja käsiteltävän netissä. Jonkinlaisia rajoja on mielestäni syytä ottaa lainsäädäntöön yhteiskunnan ja yksilöiden hyväksi.
Olisi mielenkiintoista saada julkiseen keskusteluun enemmän asiantuntevaa faktatietoa meille useimmille varsin vieraasta maailmasta.
Kyse on muistakin kuin firmoista. Kts täältä
http://www.urkintalaki.fi/mikaurkintalaki.html
Tästä muutama fakta, linkkeinä.
Eka on se asia itse.
Hallituksen esitys Eduskunnalle sähköisen viestinnän tietosuojalain ja eräiden siihen liittyvien lakien muuttamisesta
http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=HE 48/2008&base=erhe&palvelin=www.eduskunta.fi&f=WORD
Suht. koht. selkokielellä asiaa:
Hesari, Oikeuskansleri arvostelee kiisteltyä Lex Nokiaa
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Oikeuskansleri arvostelee kiisteltyä Lex Nokiaa/1135241584392
Varsin selkokielellä, Kasvi lienee ainut jolla on tarpeelliset IT-taidot&tiedot ymmärtää lähes koko ehdotus kaikista kansanedustajista.
http://www.kasvi.org/index.php?uname=blog&m=02&y=2009
Hesari, Kännykkäyhtiön painostus sai aikaan Lex Nokian
http://www.hs.fi/artikkeli/1135243187834?ref=rss
Siis lyhyesti, lakimme ei määrittele selkeästi mikä tai kuka on yhteisötilaaja ja lex nokia sallisi yhteisötilaajan pelkän epäilyn takia tutkia mitä huvittaa. Tämä "mitä huvittaa" on mun oma tulkinta, koska kysynmpä vaan että miten manuaalisesti (eli käsityönä, vaikkakin ATK:lla) tutkit TCP-IP-headereita pelkästään näkemättä vahingossakaan minkään paketin sisältöä. Lex nokia siis ei koske vain ja ainostaan sähköpostia, vaan kaikkea verkosssa liikkuvaa liikennettä; siis koko TCP/IP.
Siinä olet oikeassa, että elämme hyvin vieraassa maailmassa. "Asiantuntevaa faktatietoa" siitä on turha haikailla, kellään kun ei sellaista ole, vain mielipiteitä ja asenteita on. Ja sähköposti on tähän saakka mielletty yhtä henkilökohtaiseksi asiaksi kuin muukin posti. Varmaankin seuraava askel on työntekijöiden muistin tyhjentäminen työpäivän päätteeksi sähköshokilla, kas kun he voivat muistaakin asioita!
Laki on todella pöyristyttävä, sillä juuri sillä itsellään rikotaan aiemmin luotuja lakeja! Sähköposti todellakin on yhtä yksityinen kuin tekstiviesti, tavallinen posti tai mikä tahansa muukin vastaava asia! Miten nyt käy yksityisyyden suojalle?? Mikäli laki hyväksyttäisiin, olisi melko varmaa, että kohta lähtee muutkin rajat pomojen ja alaisten välillä! Kohta pomot saavat varmaan mennä kaivelemaan työntekijöidensä laukkuja ja taskuja!
Kaikkien, jotka kunnioittavat toisten sekä omaa yksityisyyttään, tulisi nousta Lex Nokiaa vastaan! Eikö nykyään ole kanttia luottaa omiin alaisiinsa? Pelätäänkö tietovuotoja niin paljon? Riskitkin ovat paljon suuremmat kuin hyödyt, niin eihän se laki sitten kannata!
"KRP haukkuu Lex Nokiaa: ”Laajemmat valtuudet kuin poliisilla”
Keskusrikospoliisin apulaispäällikkö Tero Kurenmaa tyrmää eduskunnan käsittelyyn tässä kuussa tulevan Lex Nokian"
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/49726-krp-haukkuu-lex-nokian-”laajemmat-valtuudet-kuin-poliisilla”