moi!
kavereilla on bändi ja heiltä puuttuu rumpali. koska olen aina haaveillut olevani joko laulaja tai rumpali, ajattelin sitten että koska lauluääntä ei ole, voisin opetella soittamaan rumpuja.
siinä on vain pieni ongelma. en oikeastaan usko että minusta olisi siihen.. kun heidän bändinsä ei ole mikään soittotaidottomien julkisuudenkipeiden kakaroiden juttu vaan melkein kaikki ovat soittaneet soittimiaan jo monia vuosia, pari ihan lapsesta saakka. heillä on jo ollut pari ihan pikkukeikkaa kotipaikkakunnalla ym. mutta ovat saaneet rumpalin lainattua jostain, vakituista ei ole siis löytynyt.
onko se vaikeaa, rumpujen soitto siis? soitin joskus ala-asteella sitä parina musiikintuntina ja olin silloin melkein luokan paras mutta siihen jäävätkin kaikki kokemukseni rummuista.
eli onko se vaikeaa? ja miten opettelen, missä? kukaan kavereistani ei osaa kuin ehkä juuri ja juuri peruskompin, mutta siitähän on hyvä lähteä.
miten sen jälkeen??
toivoisin todella että joku rumpuja soittava auttaisi ja kertoisi vaikka omia kokemuksiaan, miten aloitti! :D
rumpujen soitto
1
456
Vastaukset
- ihan...
riippuu siitä että haluatko ihan oikeasti oppia vai oletko vain mainitsemasi soittotaidoton julkisuudenkipeä kakara.
Rumpujen soiton vaikeus on tietysti suhteellista. Peruskompit joilla pääsee alkuun oppii aika pian mutta sitten se vaatii vain aikaa ja treeniä ja lisäkokemusta että saa sen soiton groovamaan. Ja valmiiksi ja täydelliseksi siinä hommassa ei tule koskaan, aina on (onneksi) uutta opittavaa.
Paras tapa aloittaa olisi varmaan mennä ihan rumputunneille tai muuten hommata joku kokenut rumpali opettajaksi tai ohjaajaksi. Jos tämä ei ole mahdollista niin kannattaa sitten vaan hommata rumpuoppaita ja alkaa vaan opettelemaan, siitä se lähtee. Treenata kannattaisi mielellään joka päivä vaikka ihan vähänkin kuin ei ollenkaan. Jos/kun kotona ei ole mahdollista treenata ihan akustisella setillä niin kannattaa vakavasti harkita sähkösetin hommaamista kotiin niin se treenin takia ei tarvi lähteä mihinkään ja se kynnys treenata on pienempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663362Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433157Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1202610- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851465- 391320
- 821179