En ymmärrä, miksi Kuubaa pidetään kauppasaarrossa. Se kun ei ole hyökännyt Castron valtakaudella mihinkään maahan, eikä tappanut siviilejä. Venäjä on. Venäjä on tehnyt vakavia rikoksia (mm. kehittänyt salaa ydinaseen, tappanut Georgian siviilejä, ryöstellyt maita lähes kaikilta naapurimailta, ylläpitää diktatuuria jne.), joten se pitäisi asettaa aivan täydelliseen kauppasaartoon, ja eristää kaikesta kanssakäymisestä kunnon valtioiden kanssa.
Venäjälle talouspakotteita!
kauppasaarto
7134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
salamurhasta ja se tiedetään USA:n hallinnossa. Asia on niin suuri nöyryytys USA:lle, että Kuubaa pidetään kauppasaarrossa niin kauan kuin Castro elää.
1: Venäjä ei ole kehitellyt "salaa" ydinasetta sen enempää kuin yhdysvallatkaan. Toki voit etsiä sopimuksen ja näyttää sen minulle missä tuo kiellettiin 40-luvulla.
2: Georgia tulitti RM-70 raketinheittimillä omaa kaupunkiaan ennen kuin hyökkäsi sinne. Georgia ei myöskään ole demokratia.
3: Diktatuurin ylläpitäminen ei myöskään ole rikos. Vai millä selität yhdysvaltojen tuen uzbekistanille jossa keitetään toisinajattelijoita elävältä?
joka myöskin pahamaineinen diktatuuri.
Iranin kanssa ja tukee Hamasia. Lisäksi Venäjä myrkyttää ulkomailla olevia toisinajattelijoita, hallintoa kritisoivat toimittajat ammutaan ja Ukrainan presidenttikin yritettiin tappaa dioksiinilla. Valtion johtajana on myös pahamaineisen järjestön, KGB:n, entinen korkea-arvoinen työntekijä. Ydinaseensa NL sai vakoilemalla Venäjältä ja lisäksi Venäjä on edesauttanut suunnattomasti Iranin ydinasehanketta.
"Ydinaseensa NL sai vakoilemalla Venäjältä"
Hah hah hah.
tarkoitin, että vakoilemalla Yhdysvalloilta, mutta meni ajatukset sekaisin. Toivottavasti tämä selvensi, sillä en olettanutkaan, että kaltaisesi aivokääpiö olisi tajunnut, mitä ajoin takaa.
Mutta ydinaseen kehittäjät eivät olleet amerikkalaisia, ja kehittäjät itse antoivat tietoja neuvostoliittolaisille. Tietenkin puhutaan vakoilusta, koska USA:n hallitushan ei halunnut antaa tietoja. Ydinaseen kehittäjät eivät halunneet jättää tietoja yhden maan käsiin.
KGB on vuosien varrella muuttunut, Berijan aikana se oli itsenäinen (silloin nimi oli NKVD). Lisäksi KGB:ssä on eri osastoja, jotka eivät tiedä toistensa teoista.
Valtion päämiehellä on yleensä jokin yhteys oman maansa tiedustelupalveluun. Kuuluukin olla, vaikeeta olis jos ei päättäjät tietäis tollasista.
Ukrainassa ja Georgiassa pitkät "perinteet" myrkyissä.
Luepa vaikka Iranin shaahista ja vallankaappauksesta Iranissa (CIA:n tekemä). Näitä ollut muissakin maissa.
Kannattaa opetella suhtautumaan isoihin maihin niin, että niissä on isojen maiden ongelmat.