kysymyss

tyttönen...

mua on jo pitkään häirinny ylähuulen yläpuolella kasvavat vaaleat haituvat...niitä ei huomaa helposti, mutta häiritsee tosi paljon :S eli onkelma on että miten saisin ne pois?
millä ihmeen teipillä niitä voisi repiä irti? :D
kiitos vastauksista!

3

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roousku

      Mainitsemasi karvat ylähuulen ja nenän välissähän ovat tietysti ihan normaalia naamaan kuuluvaa "untuva"karvaa, vai miksikä sitä nyt voisi kutsua. Kaikillahan sitä on! En suosittele, että lähtisit sitä mitenkään repimään tai nyppimään poijes. Voimistuu vielä pahemmin se karvan kasvu sillä alueella ja alkaa kasvaa tummempaa karvaa ja nopeammin ja kohta näyttäisi kuin siulla oisi jonkin sortin viikset tai vastaavat partahaituvat.

      • koukussa

        roouskulle sanoisin ensin, että kaikkien huulikarvat ei ole "untuvaa". Itse tummana naisena olen kärsinyt vuosia "viiksistä", joita olen lähes joka aamu nyppinyt pinseteillä ennen meikkaamista. Viime kesänä tuttu kosmetologi suositteli karvojen sokerointia ja hupsistakeikkaa! Koukussa ollaan! :)

        Sokerilla karvoitukseni pysyy poissa kolmisen viikkoa. Jo ensimmäisen kerran jälkeen karvat kasvoivat takaisin paljon hentoisempina ja pehmeämpinä. Nyt noin puolen vuoden jälkeen huomaa, että karvat on vähentyneet puolella!

        Siispä aloittaja, marssi lähimpään kauneushoitolaan kyselemään sokerointia. Täällä omilla kulmilla Pirkanmaalla kasvojen sokerointi maksaa 10-15 euroa. Ei paha, jos sillä saa kolmeksi viikoksi sileän ylähuulen :)


    • turkkilainen....

      hei! minulla on sama ongelma, tossa joku mainitsi etta ala rupee niita repimaan pois ellei ole todella hairitsevia nimittain on totta jos rupeet niita nyt nyppimaan niin ne muuttuu entista tummemmiks jne.. mut itse kylla nypin, tummana tyttöna minulla ne nakyy erittain selvasti!! Meilla taalla Turkissa ( ehka suomessakin? ) kulmakarvat ja noi naisten viikset langalla otetaan pois..Aivan! Selitanpa tassa nyt miten tama lanka tsydeemi toimii ( todella katsya kun oppii tekniikan ja lahtee mita pienimmatkin haituvat nopeasti pois ).. otat lankaa patkan, noin 30cm ( kokeile eri pituuksia mika sopii kasiisi parhaiten ).. nyt kun kasissasi on se lanka, laita ne paat yhteen eli lanka solmuun.. nyt kasissasi on ympyra!! otat siita solmun kohdilta kiinni seka toisesta paasta.. langasta muodostuu soikio.. nyt kieritat lankaa niin etta langasta tulee 8.. teet monta kierrosta ( 15-20 ) nyt langan keskella on lanka kierroksilla. Sitten laitat langan tonne naamalle missa sita karvotusta on, ne kierrokset tulee vahan ennen karvotusta ( karvotus on siina lanjan sisalla tietenkin ) sitte sormilla sillee suurennat sita rinkulaa ja se keskella oleva kierros liikkuu ja karvat jaavat kierrosten valiin ja repiytyvat irti.. ) en yhtaan tieda ymmartaakö kukaan mitaan tasta sönkötyksesta mutta..googlettamalla hakusanalla threading löytyy lisaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6349
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      81
      4879
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      103
      3144
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2972
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2195
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1576
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      93
      1149
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      338
      1145
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1066
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      844
    Aihe