määräaikainen vs. vakituinen

-sijainen-

Olen vuorotteluvapaan sijainen, eli määräaikainen työntekijä. Meitä on 5 samaa työtä tekevää henkilöä (3vak. ja 2määräaik.). Ilmoitettiin että meille määräaikaisille työntekijöille tulee enempi lomautuspäiviä kuin muille. Onko tämä laillista?

10

2268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mievaan77

      Itsekkin olen määräaikainen, lomautuspäiviä merkattu samanverran kuin vakituisille, mutta se on ok. Tiesithän,että määräaikaista ei voi lomauttaa? töitä pitää olla! toisin kuin vakituiset voi lomauttaa

      • ... voi lomauttaa

        Tässä suoraan lainattua tekstiä: "Lomauttaa voidaan kuitenkin myös sellainen määräaikainen työntekijä, joka tekee työtä vakituisen työntekijän sijaisena ja työnantajalla olisi oikeus lomauttaa vakituinen työtekijä, jos tämä olisi työssä."


    • Lausessa

      Eli tuossa lauseessa on se pointti:

      ....Olen vuorotteluvapaan sijainen, eli määräaikainen työntekijä......

      Olet vakinaisen työntekijän SIJAINEN, joten sinut voi lomauttaa kuten vakinaisen.
      Jos olisit määräaikaisessa työsuhteessa, mutta et kenenkään vakinaisen sijaisena, niin silloin sinua ei voisi lomauttaa.

      • ...olikin...

        siitä että saako tämän määräaikaisuuden perusteella lomauttaa meidät PITEMMÄKSI aikaa kuin vakituiset.


      • Estäisi
        ...olikin... kirjoitti:

        siitä että saako tämän määräaikaisuuden perusteella lomauttaa meidät PITEMMÄKSI aikaa kuin vakituiset.

        Työnantaja voi lomauttaa kenet tahansa miten pitkäksi aikaa tahansa. Noin periaatteessa. Eli mikään laki ei estä lomauttamasta teidät vaikkapa 8:ksi viikoksi ja vakuituiset viikoksi.


      • ........
        Estäisi kirjoitti:

        Työnantaja voi lomauttaa kenet tahansa miten pitkäksi aikaa tahansa. Noin periaatteessa. Eli mikään laki ei estä lomauttamasta teidät vaikkapa 8:ksi viikoksi ja vakuituiset viikoksi.

        Ok! Kiitos vastauksesta.


      • äasdasdfkl

        Tuo on aikalailla kyseenalainen juttu. Vuorotteluvapaan sääntöjen mukaanhan työllistettavää työntekijää ei tarvitse ottaa samaan tehtävään. Eli jos kirjanpitäjä jää vuorotteluvapaalle, ei töihin tarvitse ottaa kirjanpitäjää, voidaan ottaa vaikka myyntimies. Voidaanko siten myyntimies lomauttaa sillä perusteella, että hänen määräaikaisuuden peruste on kirjanpitäjän vuorotteluvapaa? Ei mene läpi minun 'lautamiesjärjestä'. Pitää siis tarkastella kuka on kenenkin todellinen sijainen. Jos esimerkin myyntimies ei ole kenenkään sijainen niin häntä ei voi lomautta, mutta se henkilö, joka toimii kirjanpitäjän sijaisena voidaan. Myyntimeis ei ole kirjapitäjän sijainen.


    • kkjkkj

      Meielestäni työsuhteen muoto on epäasiallinen peruste lomautukseen.

      • minustakin....

        ...mutta jos se on laillista niin minkäs teet.


      • älöklklk
        minustakin.... kirjoitti:

        ...mutta jos se on laillista niin minkäs teet.

        ... mutta kun lomauttaa voi vain asiallisilla perusteilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6313
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2490
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      97
      1894
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1497
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1049
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      929
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe