Miehet marsista

naiset venuksesta

Vasta nyt kun lähentelen 40 ikävuotta, alan ymmärtämään tuon sanonnan merkityksen. Miehet ja naiset todellakin ovat täysin eri planeetoilta!!!
Kahden sukupuolen välinen kuilu on välillä järkyttävän suuri, jopa niin suuri että ihmettelen kuinka oma avioliittoni kesti niinkin kauan kuin mitä se kesti. ( 12v )

En huoli enää kaksilahkeisia elämääni. Ystäviksi toki, mutta kumppaniksi en. Miksi jaksaisin loputonta vääntöä miehen kanssa, miksi jaksaisin selitellä miehelle päivästä seuraavaan samoja asioita, kun eivät he mitään kuitenkaan ymmärrä!!!

Raamattu sanoo : lisääntykää ja täyttäkää maa. Joo mä uskon ton. Mä uskon et meidät on luotu yhtymään, mutta ei muuhun. Luulen et Jumalankin alkuperäinen tarkoitus oli se että naiset hengailee naisten kanssa ja miehet miesten. Lisääntymisen hoitaa siinä sivussa ihan pikaisesti.

Näin aion nauttia helpommasta ja yksinkertaisemmasta elämästä. Aaah!

10

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uk-ko

      aluasukasheimoista - jossakin - jotka ovat järjestäneet elämänsä vähän tuohon tapaan. Kylässä on iso miesten talo ja toinen naisten talo. Sukupuolet hengailevat pääosin oman sukupuolensa talossa - nikkaroivat, hoitavat lapsia jne.
      Vanhemmat elävät kiinteissä parisuhteissa, mutta se on lähinnä jälkeläisten, eli suvun takia.
      Olikohan niillä sitten pikkumajat, joihin parit vetäytyvät seksin ja joidenkin muiden, melko rajallisten parisuhdeasioiden vuoksi?

      Muilta osin kylässä on kaksi maailmaa: miesten maailma ja naisten maailma.

      • aloit.tekijä

        just mun paikka =)=)


    • ja uskot

      tuohon paskaa miesten Marsista olosta.

      Ihmissukupuolen edustajat ovat poikkeuksellisen lähellä toisiaan hieman eri painotuksin mutta kulttuurimme haluaa luoda myös tuota kuilua väliin.

      Jumalaan nyt viimeisenä kannattaa luottaa.

    • nainen...

      No se on itsestä kiinni onko siellä marsissa vai venuksessa, vai kykeneekö kommunikointiin, yksilöissäkin on eroja.

    • kerran olet

      sitä mieltä, Niin miksi avautua ?

      Niin ?

      • aloit.tekijä

        Eli : Jos ihminen on JOTAIN mieltä JOSTAKIN asiasta, pitäkööt hän sen omana tietonaan, eikä siitä saa AVAUTUA ? =D=D=D

        Sul on omituinen logiikka


      • tuo.
        aloit.tekijä kirjoitti:

        Eli : Jos ihminen on JOTAIN mieltä JOSTAKIN asiasta, pitäkööt hän sen omana tietonaan, eikä siitä saa AVAUTUA ? =D=D=D

        Sul on omituinen logiikka

        itkuvirtesi kuullostaa oudolta, jos kerran olet tyytyväinen tilanteeseen.

        En minäkään ole vuosiin huolinut ämmää riesoikseni, mutta ei siitä tarvitse avautua.

        Kun kukaan ei ole sotkemassa omaa elämää on helpompaa. Ai niin ja ne murheen päivät joka kuukausi. Voi helvetti =D :D


    • Mies12345

      Naurettava kirjoitus aikuiselta naiselta. Yksilölliset erot ovat niin suuret, ettei tuollaisia yleistyksiä voi - ainakaan fiksu ihminen - tehdä.

    • Elämä on valintoja ja niiden jälkiseuraamusten kanssa elämistä.

      Ei oo pakko jos ei taho.

    • mr orange

      Lue se kirja nimeltä Naiset Venuksesta, miehet Marsista. Silloin huomaat ettei miesten ymmärtäminen ole yhtään vaikeaa. Eikä se kuilu niin valtava ole kun on asiaan vähän perehtynyt.

      Sinulla on todennäköisesti vielä enemmän elämää edessä kuin takana. Opettele ihmeessä nauttimaan siitä. Tuolla asenteella olet kärttyinen akka muutamassa vuodessa.

      Opettele löytämään oikeanlaiset suhteet juuri sopiviin miehiin ja sinulla on paljon nautinnollisia hetkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6033
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2833
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe