Onlyn farkkujen koko

Farkkutyttö

Hei!

Olen vannoutunut Onlyn farkkujen käyttäjä ja omistankin muutamia malleja, lähinnä Rodeo Drivea ja Auto Low -farkkuja. Rodeo Drive -farkkuja on paritkin ja koko niissä 27" ja 34. 27-tuumaiset farkut eivät ole mitenkään erityisen tiukat ja niissä farkuissa kehtaakin mennä kyllä joka paikkaan. Toiset Rodeo Drive -farkut on kokoa 34 ja ne onkin sitten paljon tiukemmat kuin nuo 27 tuuman farkut. Jopa sen verran, että ei ihan joka tapahtumaan viitsi niitä farkkuja laittaa jalkaan. Auto Low -farkkuja omistan kokoa 36 ja 34. Koon 36 farkut on liian isot ja ne onkin jäämässä jo ikänsäkin puolesta varmaan siivousfarkkukäyttöön. Koon 34 Auto Low -farkut ovatkin sitten tiukemmat, vähän samaa luokkaa kuin nuo 34:n Rodeo Drive -farkut.

Joulun jälkeisissä alennusmyynneissä selailin farkkutarjontaa ja löysinkin mieleiset ja ihanan pehmeät Auto Low -mallin farkut jostain jämälaatikosta. Etsin kokoa 27 tuumaa, mutta ainoat jäljellä olleet lähellekään sopivat olivat 25 tuuman farkut. Hiukan pettyneenä mietinkin pitkään, että mitä tehdä. Aikani mietittyäni ajattelin, että eihän sovitus ainakaan ota. Farkut kainalossa marssin sovituskoppiin ja riisuin entiset farkut ja laitoin uudet jalkaan. Yllätykseni olikin suuri, kun sainkin ne farkut jalkaan jopa siellä sovituskopissa! Ostin farkut ja vielä tänäänkin jaksan hämmästellä, että saan 25 tuuman farkut jalkaan. Tiukathan ne on kyllä ja hiukan joutuu jumppaliikkeitä tekeen farkkujen jalkaan saamiseksi, mutta ne menevät ja voin jopa pitää farkkuja päivänkin putkeen. Tuntuvat jopa kivoilta.

Mietin vaan, että onko muilla vastaavia kokemuksia Onlyn farkkujen koosta? Jopa samasta mallista menee nuinkin laaja kokovaihtelu jalkaan. No, sanottakoon kyllä, että jos olisi farkuista ollut koko 27 tai 26 tuumaa saatavilla, olisin päätynyt niihin. Ainakin Rodeo Driven farkut koolla 34 on koko, että tiukemmat ei menis jalkaan. Toiset, siis 27-tuumaiset ovat kyllä, että 26 tuumaakin saattaisi sopia. Mutta ne koon 34 Auto Low -farkut ovat kans, että tiukemmat ei mene enää jalkaan. Eikös koko 34 vastaa jotain 26 tai 27 tuumakoossa? Miten te, joilla on Onlyn farkkuja koossa 34, mitä tuumakoon farkkuja saatte jalkaan tai käytätte? Ja kyse ei ole nyt itselläni siitä, että olisin laihtunut.

2

1532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen farkkutyttö

      Itse en osaa Onlyn kokoihin kommentoida, mutta saman asian olen huomannut Espritin farkuissa. Taitaa mulla jotkut Onlynkin farkut olla, tai on ainakin joskus ollut.

      Joka tapauksessa omistan Espritin farkut kokoa 32, jotka ovat löysät, ennen putosivat melkein jalasta, nykyään muutaman kilon lihottuani ovat edelleen melko löysät. Toiset Espritin farkut taas ovat kokoa 34 ja ne olivat ennen melko kireät, nyt eivät ehkä mahdu enää päälle tai ainakaan niissä ei pysty hengittämään. En usko että menisivät edes kiinni, vaikka en ole hetkeen kokeillut, kun ovat vajaamittaiset ja käytössä siis kesällä. Molemma farkut ovat käsittääkseni Espritin edc -mallistoa, joten periaatteessa kokojen luulisi olevan yhtenevät. Näin ei kuitenkaan ole.

      Itse en oikein luota kokomerkintöihin ja otan aina sovituskoppiin useampia kokoja. Omistan aika vähän tuumakokoisia housuja, mutta niissä kokoni saattaa olla 26, 27, 28 tai jopa 29... eli koot eivät ole mitenkään yhteneviä (varsinkaan eri merkkien välillä). Myös muissa vaatteissa on kokojen kanssa sama homma, paidoista sopiva koko voi joskus olla xs, joskus m ja kengistä joskus 37, joskus 39, täytyy vaan kokeilla että mikä milloinkin sopii. Vaatteita tilatessa taas saattaa olla hankala päättää kokoa, ellei ole ennen tilannut kyseistä merkkiä, eikä aina sittenkään vaikka merkki olisi tuttu. No onneksi netistä tilatut voi aina vaihtaa tai palauttaa..

    • Maria the farkkumyyjä

      merkki, mikä merkki niin aina löytyy sellaisia vaatteita ja tässä tapauksessa farkkuja, joissa kaavat ovat hieman suuremmat tai pienemmät. siksi kannattaakin olla valppaana ja katsella kokoja ennemminkin silmämääräisesti tai kysyä myyjältä, onko malli suurta tai pientä. vaikka kyseinen malli olisikin ollut kokoa 27 toisella pesulla, voi se koko heittää myös pesun takia. jokin toinen materiaali voi olla venyvämpää.

      tässäkin tapauksessa sulla kävi nyt tuuri, kun löysit sopivat farkut alesta. todennäköisesti moni 25 koon tyttö oli sovittanut farkkuja, mutta ne olivat olleet liian isot. harva 27 koon tyttö rupeaa kokoa 25 kokeilemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4399
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3273
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1368
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      999
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      996
    7. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      25
      990
    8. 153
      985
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      914
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe