Kraanakuumalla vedellä. Lumet ensin lakaistaan lasista, sitten iso cocispullollinen kuumaa vettä lasille, sulanut lasi kuivataan heti lasinpyyhkijöillä. Ei raaputtelua tai kaapimista, toimii varmasti ja nopeasti. Turhaa pelätä ikkunan särkymistä. Kokemusta tavasta reilusti yli 20 vuotta joka talvi, eri merkkisiin autoihin. Ainuttakaan lasia ei ole vioittunut saati sitten särkynyt. En kuitenkaan suosittele keinoa käytettäväksi yli 20 asteen pakkasilla, sillä silloin saattaa jännitteet muodostua liian suuriksi. ( Ei ole tosin kokemusta niin kovista pakkasista). Huom. veden lämpötila ei saisi ylittää 60 c.
Tallittomalle helppo aamun avaus, lämminvesipullo kainaloon ja ulos parkkipaikalle, ei raaputuksia, vain ikkunan valelu ja matkaan.
Tallittomalle helppo aamun avaus, lämminvesipullo kainaloon ja ulos parkkipaikalle, ei raaputuksia, vain ikkunan valelu ja matkaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jos olet tapaa käyttänyt yli 20 vuotta mutta ei silti oole kokemusta yli 20 asteen pakkasesta.
Idioottimainen sepustus.
Yli 20 asteen pakkaset ovat täällä eteläsuomessa aika harvinaisia, joten sellaisen pakkasen sattuessa en ole kuitenkaan uskaltanut kokeilla suosittamaani tapaa.
Merkillistä muuten, että heti haukutaan idiootiksi, vaikka ei itse ole edes kokeiltu ehdottamaani ikkunan huurteen sulatustapaa.
Kyllä likainenkin ikkuna samalla puhdistuu,kun pistää pyyhkijät päälle heti huuhtelun jälkeen.
Vieläkin tehokkaammin jos pyyhkii lastalla.
Tyhmät haukkuvat ensin ja raaputtelevat edelleen. Viisaammat kokeilevat ja huomaavat kuinka helpolla saa tuulilasin todella kirkkaaksi ja vieläpä hetkessä.
Raaputteluun kyllästyneet,kokeilkaa!
ikkunanpesureiska oletkin,ei tuu kuule puhtaaks tolla lailla
Ensinnäkään pelkkä vesi ei pahemmin lasia pese.
Toisekseen tuossa on pieni vika. Nimittäin ainakin pyyhkijät jäätyvät tuon seurauksena kiinni alta aikayksikön, taitaapa päätyä mukavasti pyyhinnän seurauksena vettä kuskinpuolen oven tiivisteisiinkin, mikä tunnetusti on kivaa, jne.
Eivätkä ne pyyhkijät niin tarkkaan vettä poistaisi, etteikö lasi jäätyisi heti liikkeelle lähdettäessä.
Pakkaskelit eivät pääsääntöisesti ole kovin suuri ongelma. Rapsuttamalla lähtee jää ja lika. Nollan tuntumassa olevat kelit ovat ikävämpiä, mutta lasinpesunestettähän on pissapoika täynnä. Kyllä toimii.
Pidä auton mukana sumutepullossa tuulilasinpesunestettä. Poista ikkunoista irtolumi ja suihkuta tuulilasinpesunestettä. Tämän jälkeen skrapaaminen sujuu kuin tanssi.
sitten nämä kikat sisätilanlämmitin 0,5-2 tuntia päällä ja lasi on auki. Myös auto-glymiltä on suihkutettava aina de-icer, jota voi käyttää jos ei satu olemaan sähköa aina saatavilla. Kaikkein paras tietenkin polttoainekäyttöinen lisälämmitin, ei ole sidoksissa sähköön ja 15-30 minuuttia riittää lämmittämiseksi.
Lisäetuna tulee turvallinen huurtumattomuus.
Lämmitetty lasi ei kerää kosteutta ennen moottorin lämpiämistä.
Kuivaukseen käytän irtonaista sulkaa, johon olen lisännyt pienen kahvan.
Auton sulka mukautuu parhaiten kaareviin ikkunoihin.
Pituus sen mukaan, kuinka pieniä sivuikkunoita on. Noin 450mm.
Kovemmalla pakkasella pitää kiirettä kuivaamisessa.
Irtosulkaa käytettäessä, omat pysyvät ylhäällä jäätymättä.
Lasinpesuneste ei ole niin luontoystävällistä, kuin pelkkä vesi.
Vesi kylläkin jäätyy parkkipaikalle ja joskus auton kylkiin.
Olen sulatellut säröisiäkin laseja, tasaisesti lämmittäen.
Hirvittää, mutta hyvin on toiminut.
Olen nyt parina aamuna töihin lähtiessä kokeillut tuota vesijuttua. Siis aivan sairaan hyvä keksintö . Aikaisemmin olen sormet kohmeessa raaputellut tuulilasista jäätä ja huurretta, mutta nyt se sujui muutamassa sekunnissa, kun valelin lämmintä vettä lasille. Välittömästi käynnistin tuulilasin pyyhkijät ja niin oli tuulilasi kuin kesällä, kuiva ja kirkas.
Helvetin hieno keksintö, etenkin kun minullakaan ei ole sähköä saatavilla. Kiva lähteä aamulla duuniin kun tuulilasi on täysin kirkas. Kiitokset sille joka niksin lähetti, minä ainakin tulen liikkumaan kuumavesipullo kainalossa aamuisin autolleni. Tattis paljon!