olen just 18 täyttänyt tyttö,aloitin pillerit noin reilu kuukausi sitten.Aloitin ne vuodon ensimmäisenä päivänä,jolloin mulla menkat kesti 4viikkoa,joka terkkarin mielestä olikin ihan normaalia.(vuoto oli siis niukkaa tiputtelua)tauolla menkat tuli normaalisti ja nyt aloitin uuden liuskan maanantaina. Harrastin seksiä ekaa kertaa poikaystäväni kanssa ilman muuta ehkäisyä kuin pillerit,nyt pelottaa että uskallanko luottaa pillereihin kokonaan? ja onko mahdollisuus pieni,että olisin raskaaksi tullut ?
käytän siis Yasminelle pillereitä.
Anteeksi sekava viesti.
toivon asiallisia vastauksia
käytän siis Yasminelle pillereitä.
Anteeksi sekava viesti.
toivon asiallisia vastauksia
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ne pillerit ovat toimineet jo ihan ensimmäisestä pilleristä lähtien täysillä. Todennäköisyys, että olet tullut raskaaksi on erittäin, ERITTÄIN pieni, kuten pillereissä ehkäisytehon ollessa korkein mahdollinen.
E-pillereiden ehkäisyteho on n. 99%. Ihan turhaan pelkäät.
eniten arvelutti,se etten ole pillereitä ottanut samaan aikaan. ensimmäisen liuskan otin aina puol yks päivällä ja tän toisen liuskan oon alottanu ottamalla siinä puol 7 aamulla,mutta en usko,että sekään kovasti vaikuttaa tehoon kun en kertaakaan ole pilleriä unohtanut ottaa. vai voiko vaikuttaa?
kiitos tosi paljon vastauksestasi,pakko kysyä näin viisaammilta kun tosiaan pillerit olen vasta vähän aikaa sitten aloittanu :)
olla mitään merkitystä ehkäisytehoon, pääasia, että otat pilllerin päivittäin. Jos jokin päivä unohtuu, jatkat seuraavana päivänä normaalisti pillerien syöntiä ja käytät liuskan loppuun asti jotain muutakin ehkäisyä, esim. kondomia.
Siellä selosteessa on mainittu kyllä siitä kauanko pillerin ottaminen saa myöhästyä. Lähinnä tuon samaan aikaan päivästä -rytmiin pitäisi pyrkiä, koska voi aiheuttaa mm. tiputteluvuotoa, jos syö kovin eri aikaan joka päivä pillerin.
Mutta taukoviikon jälkeen voi tosiaan muuttaa sitä aikaa ihan huoletta, jos se ei olekaan itselle sopiva. Eli ei vaikuta tuo ehkäisytehoon mitä olet tehnyt.
kiitos vastaukset tuli tosi tarpeeseen.
Terkkari kun pillerit antoi niin ei oikein neuvonut mitenkään.