Luulen, että suurin osa palstalaisista tykkää Turhapuroista tms. hömppäviihteestä, mutta kai täällä sivistyneitäkin on...
Niin :)
Kotimaiset
15
280
Vastaukset
- avaruus-pete
katson usein Pekko Aikamiespoikaa.
Hähä! xD- sdfaeffe
Mä en katso ikinä muita elokuvia. Ulkomaisissa elokuvissa on tekstitys, mutta KUKAAN ei voi pystyä lukemaan niin nopeasti kuin ne tekstit vaihtuvat. Tyhmät ihmiset vaan teeskentelevät muka pystyvänsä lukemaan niitä, IDIOOTIT!!!!
- sdfaeffe
Ne Pekko-elokuvat ovat paitsi älykkäitä, myös hurjan hauskoja. Hee hee... Semmoinen mies se on se Pekko, että oksat pois vaan. Nauran aina aivan katketakseni, kun Pekko sanoo jotain, tai virnistää, tai ajaa mopolla, tai ylipäätään on kuvaruudussa. Se on maailman hauskin hahmo. Kaikki Pekko-elokuvat ovat yhtä hyviä.
Arvostelun kirjoitti sdfaeffe - Serpico
Mitä niistä? Valitettavasti niiden taso ei ole päätä huimannut, ei viihdemielessä eikä muutenkaan. Olli Saarelan ollessa huomattava poikkeus.
- KAURISMÄEN!,
elokuvat ovat kaikessa karuudessaan aika kuvaavia.
Entä oletko tutustunut Jouko Turkan Seitsemään veljekseen?
Niin? :) KAURISMÄEN!, kirjoitti:
elokuvat ovat kaikessa karuudessaan aika kuvaavia.
Entä oletko tutustunut Jouko Turkan Seitsemään veljekseen?
Niin? :)tylsempää katottavaa saa hakea.. joo ne ehkä kuvastaa "suomalaista exotiikka" mut sitä näkee tuolla kylillä ihan riittämiin livenäki. Minusta kaurismäki ohjaajana on aivan yliarvostettu... Sellanen wannabe sivistyneiden ihmisten arvostama juttu.
- Serpico
KAURISMÄEN!, kirjoitti:
elokuvat ovat kaikessa karuudessaan aika kuvaavia.
Entä oletko tutustunut Jouko Turkan Seitsemään veljekseen?
Niin? :)Vastasin hätäisesti. Turkan veljekset oli oivaltava ja hätkäyttävä. Kaurismäki (Aki) on varmasti hyvin taitava ohjaaja omassa lajityypissään, mutta minulle ne ovat liian staattisia kerronnaltaan. Kaipaan menoa. Täytyy myöntää kyllä etten tunne kyseisen kaurismäen viimeisimpiä. Muutama Mika Kaurismäen sekopäinen leffa on nähty. Niissä on kiinnostavasti käsitelty jotain olennaisia ohjaajan pakkomielteitä, mutta kun junnaa niin junnaa.
- ...
Frederico kirjoitti:
tylsempää katottavaa saa hakea.. joo ne ehkä kuvastaa "suomalaista exotiikka" mut sitä näkee tuolla kylillä ihan riittämiin livenäki. Minusta kaurismäki ohjaajana on aivan yliarvostettu... Sellanen wannabe sivistyneiden ihmisten arvostama juttu.
Onko sulle koskaan tullu mieleen että joku voi ihan oikeasti tykätä jostain muusta kuin sinä?
Mitä enemmän jotain harrastaa, sitä enemmän sitä oppii ymmärtämään. Ja maku muuttuu kehittyessään. Se pitää paikkansa kaikissa taiteen lajeissa.
uutta elokuvaa tulee mieleen: Putoavia enkeleitä ja
Tummien perhosten koti. Mitä sivistys tähän liittyy?- YLEISSIVISTYKSEEN!,
Jos et tunne kotimaisen elokuvan kulmakiviä, niin olet auttamatta reppana muiden silmissä.
nih! :) YLEISSIVISTYKSEEN!, kirjoitti:
Jos et tunne kotimaisen elokuvan kulmakiviä, niin olet auttamatta reppana muiden silmissä.
nih! :)näin, niin hyvä olis:)
Matti Pellonpää R.I.P. pääosissa.
Helmiä ja sikoja oli myös hyvä, siinä ei mielestäni mikään kohtaus mennyt ennakkoaavistusten mukaan.
Jäätävä polte myös hyvä
Ja mitä oltaisiin ilman Molmbergin ohjaamaa Tuntematonta sotilasta?
Tästä taloudesta ei löydy yhtään Turhapuroa.
Se on jämpti niin!- ...
Olen samaa mieltä. Matti Pellonpää on legendaarinen ja yksi karismaattisimmista näyttelijöistä Suomen historiassa.
- leffat
Tummien perhosten koti ja Laineen mustavalkoinen Prinsessa Ruusunen.
- disadora
Kukkia ja sidontaa (loistavat näyttelijäsuoritukset!),Häjyt, Musta jää, Heinähattu ja Vilttitossu, Espoon viimeinen neitsyt, Näkymätön Elina, Helmiä ja sikoja, Pahat pojat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h644231- 674181
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1072900Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv552782Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.551992Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211989Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151669- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1091343- 1801271