Parta kasvamaan

Onko mitään keinoja saada parta kasvamaan kunnolla? Olen 21v mies ja parrankasvuni on kohtuu heikkoa. Viikset minulla kasvavat täysin "normaalisti", hieman jopa liian nopeasti. Huulen alle parta kasvaa ihan ok:sti, leukaan pari surkeaa haiventa, ja muualle ei mitään! Kuin lapsen poskia hivelisi. Ärsyttävää, miksei se voi kasvaa kunnolla joka paikkaan vaan tuollaisia omituisia rippeitä sinne tänne, vaikka ne god damn viikset kasvavat kuitenkin.
51494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Joillakin miehillä ei vain kasva joka paikassa parta. Ja kun sulla kerran jossakin kasvaa, ei voi olla hormoneistakaan kiinni. Sorry... :(

Äänestä

kasva viikset. Hieman vaan sivuilla kasvaa mutta ei paljoa nenän alle. Leukaparta kyllä kasvaa ja pulisongit mutta taas niiden välissä on harvaa. Onko isälläs kunnon parta? Tuo kun kulkee suvussa tuo parrankasvun runsaus.

Äänestä
  • Niin jopa rupeaa ukkokarvoja naamasta löytymään D

    Äänestä

itellä alkoi 15-16 v. muutama karvaa kasvaa leuassa. Nyt oon 17 v. ja kohta 18 v. eikä partaa ole melkein yhtään muuttunut. ihan vähän on vaan lisäntynyt. Viikset taas alkoivat kasvaa jossain 16.v vähän myöhemmin kun parta, mut nekin on aika pienet. Kaulassa ja poskeissa kasvaa vaan haivenia ja muutamaa tummaa karvaa, yleensä mun partakarvat on vaaleita. itse olen ruskeahiuksinen ja isäni on karvaine. Niin en tajua miksi mulla ei oiken parta kasvaa. Yleensä ajeleen pois nämät niin sanotut partakarvat, jotta naama näyttiäsi siistiltä. Onko yhtään neuvoa??? Miks partani kasvaa niin hitasti?

Äänestä

Aja sitä partaa vaik ei kasvaiskaa oikein, se vähän nopeuttaa (tuttujen kokemuksia) vissiin. Itse ei oo tarvinnu miettii ku tupsuttaa parta semmost vauhtii muutenkin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Babyface kirjoitti:

Onko mitään keinoja saada parta kasvamaan kunnolla? Olen 21v mies ja parrankasvuni on kohtuu heikkoa. Viikset minulla kasvavat täysin "normaalisti", hieman jopa liian nopeasti. Huulen alle parta kasvaa ihan ok:sti, leukaan pari surkeaa haiventa, ja muualle ei mitään! Kuin lapsen poskia hivelisi. Ärsyttävää, miksei se voi kasvaa kunnolla joka paikkaan vaan tuollaisia omituisia rippeitä sinne tänne, vaikka ne god damn viikset kasvavat kuitenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu