2-tahtiöljyä sekaan

Vanha naapuri kertoi ennenvanhaan (20-30vuotta sitten) taksina toimiessaan, että laittoivat 2-tahtiöljyä lurauksen dieselin sekaan.. Käyntiäänet kuulemma pehmenivät.. Uskaltaako tuota nykypäivänä kokeilla?.. Itsellä 600tkm ajettu 200D, kone rempattu 100tkm sitten, eli ei vie öljyä, eikä savuta.
2892
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ollaan kumpaanki, 88 hiaseen ja 88 transiittiin laitettu ennen talvea luraus 2-tahtiaöljyä ja päälle tankillinen diiseliä. Voitelee kuulemma pumppua ja putsaa suuttimet. Kummissakin esimerkkitapauksissa käynti on vähäksi aikaa siistiintynyt. Vaikutus kestää ehkä sellaset kuukauden päivät. Uudempiin commonraileihin tai sdi/di/tdi-koneisiin ei kannata laittaa!!!!

Äänestä

5 vuotta takaperin kaverin Volvo 2,4D aloitti jumalattoman paukutuksen. Soitin dieselieksperttikaverilleni ja kysyin neuvoa. Hän epäili jumiutunutta suutinta ja kehotti laittamaan 2-tahtiöljyä. Muutaman minuutin jälkeen käyntiääni palasi normaaliksi.

Nykydiselöljyt ovat kuulemma liian "kuivia" kaiketi rikittömiä.

Että tähän se ainakin auttaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


200D-92 kirjoitti:

Vanha naapuri kertoi ennenvanhaan (20-30vuotta sitten) taksina toimiessaan, että laittoivat 2-tahtiöljyä lurauksen dieselin sekaan.. Käyntiäänet kuulemma pehmenivät.. Uskaltaako tuota nykypäivänä kokeilla?.. Itsellä 600tkm ajettu 200D, kone rempattu 100tkm sitten, eli ei vie öljyä, eikä savuta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu